به گزارشافکارخبر،سمانه زمانی با بیان اینکه ۱۴ نوامبر مصادف با ۲۳ آبان ماه روز جهانی دیابت است، گفت: هدف این روز آگاه‌کردن مردم از اهمیت روزافزون بیماری دیابت است. مراسم روز جهانی دیابت همه ساله توسط فدراسیون بین‌المللی دیابت برنامه‌ریزی شده و برنامه‌های آن در سراسر جهان اجرا می‌شود.

وی افزود: هدف این فدراسیون از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ زندگی سالم با دیابت است. روز جهانی دیابت در تمام دنیا توسط ۲۰۰ انجمن جهانی دیابت در بیش از ۱۶۰ کشور گرامی داشته می‌شود. اداره کل سلامت شهرداری تهران با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمانهای دولتی، غیردولتی و سایر ذینفعان درصدد است در هفتۀ ملی دیابت(۲۶-۲۰ آبان ماه) ویژه برنامه‌هایی را در راستای آگاه‌سازی، اطلاع‌رسانی و پیشگیری از بیماری دیابت به مرحلۀ اجرا در‌‌آورد.

بهره مندی ۸۴هزار شهروند از کارگاه های آموزشی دیابت


زمانی با اشاره به روزشمار هفته ملی دیابت عنوان کرد: در تمامی روزهای نامگذاری شده هفته برگزاری، کارگاه و دوره‌های آموزشی با موضوع دیابت به تعداد ۱۱۹۰ اجرا و ۷۳۹۰۰ نفر مخاطب غربالگری دیابت که حدود ۸۳۸۰۰ نفر از شهروندان تهرانی از آن بهره‌مند خواهندشد.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران در ارتباط با انجام غربالگری ضمن اشاره به راه اندازی پایگاه و ایستگاه ها در مناطق ۲۲گانه اظهارداشت: تست دیابت در خانه‌های سلامت، سرای محلات، مساجد، بوستان ها، دبیرستان ها، دانشگاه ها، فرهنگسراها، ورزشگاه ها و مجموعه‌های ورزشی، کارخانه‌ها، حسینیه‌ها، مراکز شهربانو، مراکز بهداشت و درمانگاه ها، میادین بزرگ شهر، بازارها و پاساژها، مجتمع های مسکونی، شهرک های مسکونی، پایگاه های بسیج، امامزاده‌ها، باغ موزه قصر، بازارهای روز و میادین میوه و تره‌بار و ایستگاه های مترو انجام می گیرد.

برپایی ۳۰۰ غرفه ایستگاه سلامت برای ۵۰ هزار شهروند


زمانی با بیان اینکه روز دوم به نام دیابت و همایش علمی برگزار می شود، ادامه داد: استقرار ایستگاه ها و پایگاه های سلامت با ۳۰۰غرفه که ۵۰۰۰۰ نفر از شهروندان از آن بهره‌مند خواهند شد.

وی در ادامه به معرفی کانونهای اجتماعی سلامت محور دیابت پرداخت و عنوان کرد: کانونهای پیشگیری از دیابت محلات شهر تهران در این هفته به صورت داوطلبانه و مردمی به برنامه ریزی و انجام فعالیت های مرتبط با این هفته خواهند پرداخت که بعنوان ساختار و شبکه ای منسجم در سطح محلات محسوب می گردند

مدیر کل سلامت به برگزاری همایش های منطقه‌ای دبیران کانون های پیشگیری از دیابت محلات اشاره کرد و بیان داشت: تقدیر از فعالیت های داوطلبانه دبیران و اعضای فعال کانون های پیشگیری از دیابت محلات شهر تهران و تشکیل حلقۀ آبی انسانی در بوستان ها، میادین بزرگ شهر، برج آزادی، مدارس، هنرستان های شهر تهران با حدود ۱۲۰۰۰ نفر مخاطب از دیگر برنامه های ما در این هفته است.

پیاده رودی ۳۰ هزار شهروند پایتخت


زمانی از دیگر برنامه های هفته دیابت را برگزاری ورزش صبحگاهی و پیاده‌روی نمادین با حدود ۳۰۰۰۰ نفر مخاطب در شهر تهران خواند و گفت: برگزاری اردوهای آموزشی، تفریحی، فرهنگی و زیارتی با حدود ۵۰۰۰ نفر مخاطب و مسابقات علمی، نقاشی، کاردستی، صنایع دستی و مقاله‌نویسی با موضوع سلامت و مسابقات ورزشی مثل: شطرنج، طناب‌کشی، دارت، دوچرخه سواری به تعداد ۲۲۳ اجرا و حدود ۱۰۰۰۰ مخاطب اجرا خواهد شد.

وی در پایان به جشنواره دیابت و تغذیه سالم با مشارکت همه سازمانها، نهادها NGO های فعال و ذینفعان این حوزه اشاره و بیان داشت: جشنواره دیابت و تغذیه سالم با حضور بیش از ۴۰۰۰ نفر از اعضا کانونهای پیشگیری از دیابت محلات شهر تهران خواهد شد.