به گزارش افکارنیوز،

مصطفی فیضی امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر در خصوص جزئیات حادثه شنبه شب کارواش سعادت آباد توضیحاتی ارائه کرد.

وی ادامه داد:  اراضی شهرک غرب متعلق به شرکت توسعه و عمران قدس است که ارتباط گسترده‌ای با شهرداری تهران داشته است.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران افزود:  سال 71 زمینی به متراژ 5050 متر تحت عنوان ساخت مسجد و کانون فرهنگی در اختیار هیئت امنای محله قرار گرفت؛ سال 74 توسط مدیران پلاکی در شمال این ملک به متراژ 6900 متر توسط شرکت نوسازی و عمران اراضی رسما خریداری و تبدیل به ایستگاه آتش نشانی شد.

فیضی در ادامه گفت:  پس از این ساخت و ساز پیشنهاد شد که در ضلع چهارراه دریا – سعادت آباد گذر و گردش به راستی ایجاد شود، بر همین اساس بخشی از زمین مسجد به متراژ 1073 متر تبدیل به گذر شد.

وی یادآور شد:  شهرداری وقت منطقه 2 در 18 آبان ماه سال 82 از شهرداری وقت تقاضا دارد که در پی تبدیل زمین مسجد به گردش به راست یا وجه مورد نظر را داده یا اقدام به تهاتر و یا ارائه پروانه تجاری به مسجد کنند.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران افزود:  شهردار وقت با واگذاری از املاک سطح منطقه به عنوان تهاتر موافقت می‌کند و سال 83 طی صورتجلسه‌ای این بحث نهایی شد اما انتقال سندی در این خصوص صورت نگرفت و زمینی به مساحت 3297 متر به تولیت مسجد واگذار شد.

فیضی گفت:  از سال 83 تا 92 همه اقدامات شهرداری وقت در راستای واگذاری به تولیت مسجد بوده است.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران در ادامه گفت: تا سال 92 صرفا صورتجلسه برای بهره برداری از ملک بوده است تااینکه شهرداری در آن زمان صرفا اجازه 200 متر بهره برداری تجاری را به تولیت می‌دهد تا اینکه چندی پیش شهردار منطقه عنوان می‌کند که ضرورتی ندارد در ازای اخذ 1000 متر از اراضی مسجد، 3000 متر به تولیت مسجد داده شود و بر همین اساس پیشنهادات زیادی به هیئت امنا داده می‌شود که در ازای ارائه ملک تا سقف 25 میلیارد تومان وجه دریافت کنند اما تولیت مسجد این پیشنهادات را رد می‌کند تا اینکه نهایتا هیئت امنای مسجد استفتایی در خصوص فروش املاک مسجد اخذ می‌کنند که این اجازه به آنها داده نمی‌شود و مجددا قائم مقام شهردار تهران نیز در پی سوال مسئولان منطقه در خصوص چگونگی عملکرد در خصوص بازپس گیری این زمین عنوان می‌کند که با رضایت هیئت امنا باید این زمین باز پس گرفته شود.

رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در 14 اسفند سال 92 ملک مورد نظر فروخته می‌شود و سند رسما به نام مالک می‌شود، شهرداری اقدامات زیادی را در خصوص تحویل ملک انجام می‌دهد اما هیئت امنا از برگزاری جلسه‌ای که به نتیجه برسد، استنکاف می‌کنند.

به گفته فیضی،  هیئت امنای مسجد ادعا دارد که کل ملک از جمله پلاک آتش نشانی و غیره نیز متعلق به این مسجد است، با اینکه همگان می‌دانند مسئولیت گذر و خدمات عمومی حق شهرداری است باز هم هیئت امنا از تحویل زمین خودداری می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه متولیان مسجد در اقدام غیرقانونی 50 درصد ملک را فروخته و 50 درصد دیگر را تبدیل به کارواش می‌کنند. این در حالی است که حداکثر اجازه 200 متر تجاری را داشتند و از لحاظ قانونی و حقوقی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

به گفته رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران، بارها توسط شهرداری اخطار به صاحب ملک داده شده است.

فیضی یادآور شد: چهارشنبه قبل از حادثه ماموران برای اجرای حکم به کارواش می‌روند اما عوامل کارواش نسبت به تخریب خودرو و تعرض به ماموران اقدام می‌کنند تا اینکه شنبه شب این حادثه رخ می‌دهد و قطعا نحوه وارد شدن عوامل ناحیه تهاجمی بوده و آنرا قبول نداریم اما جمعی از افرادی که داخل کارواش بودند آماده درگیری بودند.

به گفته فیضی، این موضوع از سوی شهرداری تهران نیز برای پیگیری دستور ویژه داده شده است و گزارش نهایی به زودی اعلام می‌شود.