به گزارش افکارنیوز،

ایرج حریرچی در نشست خبری در مورد خشونت فیزیکی و کلامی علیه پزشکان گفت:‌ هر پزشکانی که در شرایطی که موجب خشونت کلامی و فیزیکی علیه انها انجام شده ولی علی‌رغم این مسئله صادقانه به مردم خدمت می‌کنند تشکر می‌کنم.

وی افزود:ولی باید روش‌های پیشگیرانه برای کاهش خشونت در جامعه انجام گیرد و لازم است خرد جمعی و تمهیدات لازم به کار گرفته شود که شاهد چنین مسائلی در جامعه نباشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: هم به دلیل کمبود تخت بیمارستانی و هم به علت اینکه مردم تمایل دارند بیماران خود را به بیمارستان‌های بزرگ منتقل کنند تراکم زیادی در بیمارستان‌ها ایجاد شده و پرسنل ما بیش از ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی تأکید کرد: بر ذی‌نفعانی که بر طبل اختلاف می‌کوبند، گله داریم. امروزه راه، راه مفاهمه باید کاری کنیم که خشونت کاهش یابد و به سمت مفاهمه پیش رویم.

حریرچی در مورد اینکه گفته می‌شود آموزش سه روزها استفاده از دستگاه‌های سونوگرافی به متخصصان زنان و زایمان ارائه می‌شود، گفت:‌ گاهی کمبود رادیولوژی به ویژه در شهرستان‌ها ایجاد می‌شود بنابر این پزشکان زنان در مواردی می‌توانند از طریق برگزاری دوره‌هایی به این مسئله دست یابند ولی باید توجه داشت که این دوره‌ها به هیچ عنوان سه روزه نیست.

حریرچی گفت:‌ برخی ادعای سه روزه بودن این دوره‌ها را می‌کنند در حالی که این موضوع موجب حق برای کسی نمی‌شود قانون در این رابطه شفاف است و به دلیل محدودیت‌هایی که داریم گاهی نیاز است که پزشکانی غیر از رادیولوژیست‌های سونوگرافی را انجام دهند.

وی گفت:‌گاهی بیماران اورژانسی به دلیل ترومای شکم توسط رزیدنت‌های جراحی سونوگرافی می‌شوند این مسئله در کریکلوم آموزشی آنها پیش‌بینی شده و در همه دنیا نیز انجام می‌گیرد.

وی گفت:‌رسانه‌ها نباید در زمین کسی بازی کنند زمانی در بیمارستان شهدا دستگاه‌های سونوگرافی خریداری کردیم که طی یکسال کسی حاضر نشد به جراحان جهت بررسی ترومای شکم سونوگرافی انجام دهد.

حریرچی اضافه کرد: یک جراح که عضو هیأت علمی شیراز بود و در آمریکا دوره مربوطه را دیده بود، به همپایان خود این آموزش‌های سونوگرافی را ارائه داد و در واقع انحصار‌طلبی در این حد بود.