به گزارش افکارنیوز،

هر چه سوخت و ساز و متابولیسم بدن سریعتر انجام شود، کالری بیشتری هم سوزانده خواهد شد. در این میان عواملی وجود دارند که باعث کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می‌شوند:

 

کاهش میزان تستوسترون: میزان هورمون تستوسترون در مردان و زنان با بالاتر رفتن سن، کاهش می‌یابد. این در حالی است که تستوسترون مسئول تنظیم توده عضلانی است و باعث می‌شود کالری بیشتری بسوزانید حتی زمانی که در حال استراحت هستید. مردان می‌توانند از کاهش میزان تستوسترون تا حدودی با مصرف ویتامین دی جلوگیری کنند.

 

استرس: فرایند استرس در بدن باعث افزایش هورمون کورتیزول شده و به سوخت و ساز بدن آسیب می‌رساند. افزایش سطح کورتیزول خود عاملی برای پرخوری و اضافه وزن است. افزایش وزن با سوخت و ساز طبیعی بدن تداخل دارد و سرعت آن را کاهش می‌دهد. اجتناب از مکان‌هایی که منجر به افزایش سطوح استرس می‌شوند و انجام ورزش منجر به کاهش اثرات استرس بر روی متابولیسم بدن می‌شود.

 

کم خوابی: افرادی که شبها کمتر می‌خوابند، روز بعد تحرک کمتری دارند و این امر، خود منجر به سوزاندن کالری کمتری نیز می‌شود. بدتر اینکه، در واقع کمبود خواب، باعث کاهش میزان انرژی که بدن طی استراحت از آن استفاده می‌کند، خواهد شد. دریافت حداقل 8 ساعت خواب شبانه روزی و تنظیم چرخه خواب حتی در روزهای تعطیل برای تنظیم متابولیسم بدن توصیه می‌شود.

 

مصرف وعده‌های پرحجم: زمانی که شما وعده‌های غذایی پرحجم را در فواصل زمانی زیاد مصرف می‌کنید، سرعت سوخت و ساز مواد غذایی کمتر از زمانی است که حجم‌های غذایی کم ولی در ساعات مشخص و به طور مکرر مصرف کنید. پس سعی کنید روزانه 3 وعده غذایی اصلی و 3 یا 4 میان وعده مصرف کنید. به طوری که هر 2 تا 3 ساعت یک بار یک مقدار غذا بخورید. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که روزانه 3 تا 4 میان وعده مصرف می‌کنند اشتهای کمتری برای وعده‌های اصلی داشته و کمتر پرخوری می‌کنند.

 

مصرف داروها: برخی داروها با سرعت سوخت و ساز بدن تداخل دارند. از جمله این داروها می‌تواند به ضد افسردگی‌ها، داروهای دیابت، استروئیدها و داروهای هورمون درمانی اشاره کرد. در صورت ابتلا به چاقی ناشی از مصرف این داروها با پزشکتان در مورد تغییر دوز یا حتی پیشنهاد یک زمان بهتر در روز برای مصرف آنها مشورت کنید.