به گزارش افکارنیوز،

نماینده مردم شهرستان فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر کمیته امداد این شهرستان در جریان فعالیت‌های‌ این نهاد و مسائل و مشکلات پیش روی خانواده‌های تحت حمایت قرار گرفت.

حمیدرضا ارجمندیان، مدیر کمیته امداد شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه بیش از یک هزار خانوار با جمعیتی بیش از یک هزار و 700 نفر از خدمات حمایتی این نهاد بهره‌مند هستند، افزود: از این تعداد بیش از 260 خانوار شهری و حدود 700 خانوار روستایی هستند. بیشترین دلایل تحت حمایت قرار گرفتن در شهرستان فیروزکوه به دلایل فوت سرپرست خانوار است.

وی افزود: به ترتیب از کار افتادگی سرپرست خانوار، طلاق، متارکه و مفقودی و یا زندانی بودن همسر از دیگر عامل تحت حمایت قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار است. خانوارهای تحت حمایت خدماتی همچون مستمری، درمان، مسکن، جهیزیه، فرهنگی و آموزش دریافت می‌کنند.

وی اظهار کرد: حدود 30 خانوار تحت حمایت این نهاد طی شش ماهه نخست امسال بر اساس ضوابط و دستورالعمل های توانمند سازی از چرخه دریافت کمک معیشت خارج شده است. همچنین حدود 10 خانوار از نیازمندان ساکن به جای مددجویان توانمند شده شهری و روستایی وارد چرخه حمایتی کمیته امداد شدند.

ارجمندیان ایجاد اشتغال و توانمند سازی خانواده های تحت حمایت را از رویکردهای اصلی کمیته امداد عنوان کرد و گفت: این روند به صورت جدی در حال پیگیری و اجراست به صورتی که خانواده‌هایی که توان اشتغال دارند پس از استعداد سنجی، آموزش و پرداخت تسهیلات خودکفایی در راستای ایجاد شغل و درآمد اقدام می کنند تا به خودکفایی برسند.

مدیر کمیته امداد شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد برای رونق کسب و کار و خودکفایی افراد تحت حمایت تا سقف 30 میلیون تومان به مددجویان متقاضی پرداخت می شود، افزود: این تسهیلات برای اجرای طرح های مختلفی در زمینه های خدماتی، دامداری،کشاورزی، صنایع دستی و صنعتی اعطا می شود و به ازای هر اشتغالزایی 15 میلیون تومان به وام پرداختی مددجویان اضافه می شود. تسهیلات کمیته امداد در سه زمینه مشاغل خانگی، کارانگیزی و خوداشتغالی به مددجویان پرداخت می شود و درکنار آن استعداد سنجی، آموزش و مشاوره رایگان کمیته امداد به موفقیت طرح ها کمک می کند.

 وی با تأکید بر اینکه پس از پایان دوره‌های آموزشی گواهی به مددجویان اعطا شده و سپس نسبت به اعطای تسهیلات خودکفایی افراد واجد شرایط اقدام می‌شود، یادآور شد: وام‌های اشتغال این نهاد به صورت تسهیلاتی با سود کم پرداخت می شود. در حوزه کاریابی مددجویان تحت حمایت این نهاد برای اشتغال به‌کارگاه‌ها و شرکت‌ها معرفی و مشغول به کار می شوند. مددجویانی که در کارگاه‌ها و شرکت‌ها مشغول به کار می‌شوند در سال اول 100 درصد بیمه حق کارفرما و در سال دوم 50 درصد توسط کمیته امداد پرداخت می‌شود.

ارجمندیان به برنامه های فرهنگی کمیته امداد اشاره و بیان کرد: برنامه‌های فرهنگی کمیته امداد هم با هدف آموزش و ارتقای سطح فرهنگی خانواده ها در اولویت بوده و این برنامه ها در زمینه های آموزش خانواده ، پرداخت کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان و دانش آموزان تحت حمایت ، برگزاری اردوهای زیارتی  و سیاحتی اجرا می شود.

مدیر کمیته امداد شهرستان فیروزکوه تصریح کرد: همچنین کمک در زمینه‌ها تأمین هزینه های بیمه و درمان خانواده های تحت حمایت، ساخت و تعمیر مسکن، پرداخت کمک جهیزیه و هدیه ازدواج فرزندان خانواده های تحت حمایت، انجام مشاوره‌های خانوادگی، تحصیلی و حقوقی از دیگر خدمات کمیته امداد است که خانواده‌های تحت حمایت از آن بهره مند می‌شوند.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات کارگشایی، گفت: برای رفع نیازهای مختلف از قبیل مشکلات درمانی، تحصیلی، آموزشی، مسکن و غیره به مددجویان و افراد واجد شرایط نیز تسهیلات قرض‌الحسنه کارگشایی تا سقف پنج میلیون تومان پرداخت می‌شود.

ارجمندیان به مشکلات مددجویان روستایی اشاره کرد و گفت: برای ارائه خدمات حمایتی مددجویان به دفتر کمیته امداد مراجعه می‌کنند و متأسفانه با وجود مشکلات عدیده ای که در روستاها وجود دارد و بیشترین قشر تحت حمایت این نهاد روستاییان هستند، روستاییان برای حضور در دفتر امداد با مشکلاتی از جمله ایاب و ذهاب با وجود دوری راه و کمبود سرویس‌های روستایی مواجهند.

قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در این دیدار ضمن تقدیر از فعالیت‌های این نهاد در رفع فقر و محرومیت از چهره شهرستان بر تعامل با شرکت‌ها و کارخانه‌جات منطقه و افزایش توان یاری به مددجویان تأکید و خاطرنشان کرد: خیران در حوزه های مختلف می‌توانند کمک‌های زیادی به جامعه هدف برای توانمندی مددجویان داشته باشند. باید تلاش شود تا همه شرکت ها و کسانی که تمکن مالی دارند نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در قبال نیازمندان حساس تر شوند.

وی ابراز امیدواری کرد تا با حمایت مسئولان از اقشار نیازمند شاهد رشد و توسعه شهرستان فیروزکوه بوده و اتفاقات بسیار خوبی برای کاهش فقر در سطح شهرستان داشته باشیم.