به گزارش افکارنیوز،
انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی در دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی خدمات توانبخشی معلولان، جانبازان، صنایع و تجهیزات وابسته که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: 75 درصد از کل تجهیزات پزشکی موجود کشور برای افراد معلول و جانباز تولید داخلی و تنها 25 درصد آن وارداتی هستند.
 
وی با اشاره به اینکه باید در تولیدات داخلی تجهیزات پزشکی 3 فاکتور در نظر گرفته شود، تصریح کرد: ارتقا و کیفیت بخشیدن به تولیدات، قیمت و اثربخشی سه فاکتور مهمی هستند که باید در بحث تولیدات و ارائه خدمات پیشرفته در نظر گرفته شوند.
 
* اهمیت نقش تجهیزات پزشکی در تشخیص های به موقع
 
محسنی‌بندپی با تاکید بر اهمیت نقش تجهیزات پزشکی در جامعه معلولان، افزود: امکاناتی که این تجهیزات در علم به روز دنیا فراهم می کند در تشخیص به موقع، سرعت بخشیدن به توانمندی افراد معلول در انجام کارها و فراهم کردن زمینه پیشرفت این قشر،  بسیار تاثیرگذار هستند. 
 
وی بیان کرد: امروزه در علم روز دنیا و پدیدار شدن فناوری و تکنولوژی شرایط حضور و تردد  آسان تر افراد معلول فراهم شده است به گونه ای که از نبوغ و استعدادهایشان نیز بیشتر بهره وری می شود.
 
محسنی بندپی ادامه داد: البته باید به این موضوع که تولید در کشور ما سخت است توجه داشت چرا که با تسهیلاتی که بانک ها با بهره‌های آنچنانی در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند و نیز عدم وجود فرهنگ تکیه بر نیروهای متخصص و خلاق داخلی، رعایت همه جانبه این سه فاکتور با مشکل مواجه شده که امیدواریم در راستای اقتصاد مقاومتی این نگاه کاربردی را عمیق تر کنیم.
 
* مشاوره های ژنتیک ازدواج را در قانون برنامه ششم توسعه اجرایی می‌کنیم
 
رئیس سازمان بهزیستی افزود: سازمان بهزیستی براساس رسالت خود، 4 فاکتور را فراروی برنامه های خود قرار داد که رویکرد اول؛ پیشگیری در بروز و شیوع آسیب های اجتماعی و معلولیت ها مانند غربالگری اوتیسم، مقابله با تنبلی چشم و... رویکرد دوم؛ استاندار بخشی و ارتقا کیفیت خدمات، رویکرد سوم؛ استفاده از ظرفیت های ارزشمند و سازمان های مردم نهاد و رویکرد چهارم تحت پوشش بیمه ای قرار گرفتن افراد معلول در لایحه حمایت از معلولان که هم اکنون در مجلس  در حال پیگیری است.
 
محسنی بندپی در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم شرایط ایده‌الی را برای پیوستن افراد معلول در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره در جامعه فراهم کنیم.