به گزارش افکارنیوز،
ظهر امروز سید پرویز فتاح در سومین سفر استانی خود به استان فارس با نماینده ولی فقیه و امام جمعه این استان دیدار کرد.
 
وی در این دیدار گفت: انقلاب اسلامی ایران نعمتهای زیادی داشته که یکی از جلوه های مهم آن را می توان راه اندازی کمیته امداد امام خمینی(ره) دانست.
 
وی افزود: در راس کمیته امداد ولی امر ما امام خمینی(ره) به عنوان متولی امر فعالیت داشته زیرا این نهاد نشات گرفته از انقلاب اسلامی ایران است.
 
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نهادی انقلابی دانست و اظهار کرد: ابتدا فلسفه راه اندازی کمیته امداد کمک به نیازمندان بوده است و ما تلاش می کنیم که امداد انقلابی عمل کند.
 
فتاح تاکید کرد: جز با کار انقلابی در کمیته امداد از پس مشکلات بر نمی آییم .
 
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه ساختار امداداین گونه نیست که بخواهیم از دولت کمک بگیریم تصریح کرد: اگر چه هر ساله بودجه مصوبی از سوی دولت به کمیته امداد اختصاص می یابد اما ساختار امداد به گونه ای نیست که بخواهیم از دولت کمک بگیریم و بیشترین کمک دریافتی ما از مردم است.
 
وی با ارائه آماری از تعداد حامیان ایتام استان فارس اذعان کرد: سال گذشته به ازای هر یتیم 5 حامی برای ایتام در نظر گرفته شده بود که اکنون این تعداد به 6 حامی رسیده است.
 
فتاح در خصوص تعداد حامیان ایتام در سراسر کشور خاطر نشان کرد: در سراسر ایران صد هزار و 16 حامی از ایتام حمایت می کنند که از این تعداد 16هزار و 500حامی متعلق به استان فارس است.
 
وی  از تصمیمات جدید اتخاذ شده در شورای عالی زکات خبر داد و گفت: در شورای عالی زکات تصمیم گرفته شد که تغییراتی در مبالغ تخصیص یافته به فقرا اعمال شود که بر این اساس اکنون تنها  40 درصد از مبالغ جمع آوری شده در قالب زکات صرف طرح های عمرانی و ما بقی برای کمک به فقرا و مستمندان هزینه می شود.
 
وی افزود: به استانها این اختیار را داده ایم که بتوانند به اختیار خود مبالغ جمع آوری شده در قالب زکات را هزینه کنند .
 
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به راه اندازی شعب قرض الحسنه کمیته امداد در استان های مختلف ایران اظهار کرد: درحال حاضر به دنبال ترغیب افراد برخوردار به سرمایه گذاری در صندوق قرض الحسنه امداد هستیم و مبالغ جمع آوری شده در قالب وام قرض الحسنه به نیازمندان اختصاص می یابد.
 
وی با اشاره به تخصیص اعتبارات قابل توجه برای کمیته امداد در بودجه سال 96 گفت: خوشبختانه دولت و مجلس در قالب برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال 96 توجه ویژه ای به کمیته امداد داشته اند وامیدوار هستیم این اعتبارات تخصیص نیز یابد.
 
تیم اقتصادی دولت نسبت به خشکاندن ریشه فقر اقدام کند
 
در ادامه این جلسه حجت الاسلام اسدالله ایمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان فارس گفت: در طول تاریخ حامیان راه حق و طرفداران مکتب انبیا، مستضعفین بوده اند و اینها همان نفراتی هستند که از آنها به عنوان زاغه نشین یاد می شود .
 
وی افزود: در آیات متعدد قرآن از این گروه یاد شده است و بخش قابل توجهی از سخنان رسول خدا نیز در حمایت از فقرا بوده است.
 
نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان فارس با اشاره به راه اندازی کمیته امداد به فرمان امام خمینی (ره) تصریح کرد: انقلاب اسلامی در روز 22 بهمن به پیروزی رسید و روز 14 اسفند ماه سال 57 کمیته امداد به فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد.
 
وی ادامه داد: تشکیل این نهاد در کمتر از یک ماه از فعالیت انقلاب نشان دهنده اهمیت موضوع کمک به فقرا است.
 
حجت الاسلام ایمانی با تاکید بر اینکه برای ریشه کن شدن فقر در کشور باید تلاش شود اظهار کرد: رسیدگی به فقرا و مستضعفان یک الزام است و بر این اساس مسئولان دولت باید نسبت به ریشه کن کردن فقر اقدام کنند.
 
نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان فارس تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت باید برای ریشه کن کردن فقر و خشکاندن آن در جامعه تلاش کند.
 
وی در رابطه با معضلات اساسی جامعه امروز ایران تصریح کرد: مسئله ربای مدرن و سنتی انحصار گری و انحصارطلبی رانت و ... ازجمله مشکلات اساسی امروز جامعه ایران است.
 
حجت الاسلام ایمانی در رابطه با وضعیت فقر در استان فارس اذعان کرد: استان فارس دچار برخی مشکلات شده که بر اساس آن تعداد فقرا و نیازمندان استان افزایش یافته است.
 
وی ادامه داد: اکنون روستاهایی در استان فارس وجود دارد که زمانی خود پرداخت کننده زکات بوده اند اما امروز به دلیل برخی مشکلات در صف دریافت زکات از کمیته امداد قرار دارند.
 
نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان فارس اتباع بیگانه و مهاجرین را یکی از مشکلات حال حاضر استان فارس دانست و گفت: هر روز شاهد افزایش آمار مهاجرین و اتباع بیگانه در استان فارس هستیم و همین موضوع سبب شده شهروندان با مشکلاتی مواجه شوند.
 
وی با ارائه پیشنهادی به مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار کرد: پیشنهاد من این است که مسئولان کمیته امداد از امکانات بسیج استان فارس بهره گرفته و از این طریق در راستای حمایت از خانواده های نیازمند و کاهش آمار فقرا اقدام کنند.