به گزارش افکارنیوز،
علی محمد ذوالفقاری معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در این مراسم با بیان اینکه تعدادی از خانواده‌ها به دلایل مختلفی مانند فوت سرپرست خانوار، بیماری، طلاق والدین و یا سالمندی در کشور تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند و گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف استعدادهایشان نهفته بماند، اظهار داشت: دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد دارای استعدادهای سرشار و هوش زیادی هستند که برای رسیدن به موفقیت نیازمند به امکانات لازم و کافی هستند، به همین جهت ما در این نهاد تمامی تلاش خود را به کار بسته ایم تا فقر و محرومیت مانع از رشد و شکوفایی استعدادهای این افراد نشود.
 
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار نفر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد در کشور یتیم هستند، مطرح کرد: کمیته امداد برای رسیدگی به امور این ایتام و نیازمندان بخشی از اعتبارات خود را از دولت و بخشی دیگر را از طریق مشارکت‌های مردم خیر و نیکوکار تامین می‌کند، خیران و نیکوکاران با کمک‌های خود به این خانواده‌ها هزینه‌های تحصیلی دانش آموزان نیازمند را برعهده می‌گیرند.
 
وی با تاکید بر اینکه موضوع فقر در میان خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد ارثی نیست، بیان کرد: برخی از خانوار‌ها به دلایل وقوع حوادث گوناگونی که در زندگی آنان رخ داده است تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته و از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.
 
ذوالفقاری در ادامه با بیان اینکه برای گسترش فرهنگ نوعدوستی در کشور نیازمند ارایه آموزش و سوق دادن فرهنگ نوعدوستی به مدارس به عنوان یک کار آموزشی هستیم، افزود: از آن جایی که بی تفاوتی نسبت به رفع فقر بین نیازمندان عوارض و آسیب‌های اجتماعی زیادی در پی دارد، جشن نیکوکاری یادآور این نکته مهم است که در کنار ما افراد نیازمند بسیاری وجود دارند که باید به یاری آن‌ها بشتابیم، چراکه کمیته به دنبال ترویج فرهنگ انفاق و نیکوکاری در جامعه و بین دانش آموزان کشورمان است.
 
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه مجموعه نیازهای فقرا در این نهاد شناسایی و طبقه بندی شده است، گفت: کمیته امداد با مساعدت مردم نیکوکار برای رفع مشکلات و نیازهای این افراد فعالیت می‌کند.
 
ذوالفقاری با تاکید بر اینکه میانگین سن خیران در کشور افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: برهمین اساس با برنامه ریزی‌های انجام شده به دنبال توسعه فرهنگ نوعدوستی برای حضور پررنگ خیران جوان، نوجوان و خردسال هستیم تا علاوه بر گسترش فرهنگ نوعدوستی از افزایش فقر در کشور نیز جلوگیری شود.
 
وی در پایان گفت: خوشبختانه همه ساله شاهد حضور میلیونی هموطنان در جشن نیکوکاری برای کمک به همنوعانشان هستیم و امیدوایم امسال نیز مانند سال‌های گذشته جشن نیکوکاری با مشارکت پیش از بیش خیران رونق بیشتری پیدا کند تا شاهد حضور هیچ کودک فقیر و بازمانده از تحصیلی در کشور نباشیم.
 
گفتنی است؛ امسال جشن نیکوکاری از ۱۸ تا ۲۰ اسفند ماه به منظور جذب کمک‌ها و هدایای مردم به خانواده‌های محروم و نیازمند با هدف گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی و تامین مایحتاج شب عید نیازمندان با همکاری سازمان‌ها و نهادهایی همچون صدا و سیما و وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود.