به گزارش افکارنیوز،

عیسی کلانتری امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: تهران آلوده ترین شهر کشور نیست و شهرهای اهواز، تیریز و ارومیه از تهران آلوده تر هستند.

اما این بی‌خبری و گریز رئیس سازمان محیط زیست از پاسخ مناسب به خبرنگاران جای سوال دارد؛ چرا که آقای کلانتری یا از زیر مجموعه خود بی‌خبر است یا اینکه اطلاعات نادرستی را از متولیان امر دریافت می‌کند.

قابل توجه رئیس سازمان محیط زیست این است که امروز چهارشنبه بیست و نهم آذرماه، استان تهران آلوده‌ترین منطقه کشور گزارش شده است.

چراکه سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در 24 ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (چهارشنبه بیست و نهم آذر ماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده‌های جوی در مرکز استانهای تهران(تهران)، آذربایجان غربی(ارومیه)، آذربایجان شرقی(تبریز)، قم(قم)، خوزستان(اهواز)، خراسان رضوی(مشهد) بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین اساس تهران با شاخص 158 در شرایط  ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

شاخص ذرات معلق در تهران 158، قم 148، تبریز 148، اصفهان، 142، ارومیه 140، اهواز، 135 و مشهد 110 گزارش شده و بیماران قلبی و ریوی در چنین شرایطی باید از تردد غیر ضروری در مراکز شهرهای اعلام شده خودداری کنند.

 همچنین طبق گزارشهای به‌دست‌ آمده 15 مرکز استان، شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در شرایط سالم قرار گرفت که عمده دلیل آن وزش باد موقتی و عدم وارونگی دمای هوا است.

بنابر تمهیدات اندیشیده ‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.