به گزارش افکارنیوز،

فرهاد تجری نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: علی رغم اینکه تا کنون مردم، دولت و برخی از مسئولان تلاش های فراوانی را برای ارائه خدمات به زلزله زدگان استان کرمانشاه انجام داده اند اما مردم آن مناطق هنوز با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از زلزله زدگان در اسکان موقت و دریافت کانکس تحت پوشش قرار گرفته اند و این موضوع جای تشکر دارد اما باید برای سایر آسیب دیدگان و مسئله اسکان موقت آنها نیز فکری کرد و نباید آنها را فراموش کرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برآوردهای اولیه و دسته بندی هایی که برای اسکان اولیه انجام شده است به این شرح است که مردم زلزله زده را به 6 گروه تقسیم بندی کرده اند و بر این اساس، کانکس برای اسکان موقت به آنها واگذار شده است.

تجری اضافه کرد: ساختمان های صد در صد تخریبی، تخریبی نوع 1 و 2 ، ساختمان های تعمیری نوع 1 ، 2 ، و 3 و در نهایت ساختمان های سالم، از مواردی هستند که در تقسیم بندی مسئولان برای واگذاری کانکس به زلزله زدگان مدنظر بوده است.

وی ایراد بزرگ این تقسیم بندی را در نظر نگرفتن شرایط مستاجران دانست و ادامه داد: تعمیر ساختمان استیجاری در توان و اراده مستاجران نیست و در حال حاضر به این افراد کانکسی واگذار نشده است و برای صاحب خانه هم امکان ساخت و تعمیر مسکن  در مدت کوتاه وجود ندارد که مستاجران بتوانند دوباره در این منازل ساکن شوند.

 ضرورت رفع نگرانی از دانش آموزانی که در مدارس نیازمند تعمیر مشغول به تحصیل هستند

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مالکان و ساکنان سابق خانه های نیازمند تعمیر که جزء منازل تخریبی محسوب نشده اند نیز با مشکلات فراوانی روبرو هستند و اغلب این افراد هم کانکس دریافت نکرده اند و زمان زیادی برای تعمیر و مقاوم سازی منزل آن ها نیاز است که متاسفانه مسئولان برای این موارد نیز فکری نکرده اند.

تجری با اشاره به پس لرزه های زلزله در استان کرمانشاه افزود: مردمی که خانه آنها نیازمند تعمیر است با وقوع پس لرزه های مداوم احساس امنیت ندارند که دوباره به خانه هایشان بازگردند و این موضوع بخش دیگری از مشکلات مردمی است که خانه آنها نیازمند تعمیر است.

وی یادآور شد: مسئولان برای مدارس تخریبی و نیازمند تعمیر نیز باید چاره اندیشی کنند و برای رفع استرس و نگرانی  دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس نیازمند تعمیر در مناطق زلزله زده هم باید به طور اساسی چاره اندیشی و برنامه ریزی کنند.