به گزارش افکارنیوز،

 مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها در چهارمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که امروز(پنجشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: مسائلی که آقای جهانگیری مطرح کرد مربوط به همکاری شورا با دولت بود و وی بر مدیریت یکپارچه شهری و تهیه لایحه لازم و ارسال آن به مجلس تأکید کرد.

وی افزود: درآمدهای پایدار برای شهرداری حائز اهمیت است، چراکه عمده شهرداری‌ها به دلیل کمبود منابع اقدام به فروش شهر می‌کنند که این عمل آینده شهر را به خطر می‌اندازد. ارائه لایحه لازم به مجلس درباره درآمدهای پایدار شهری موضوع دیگر مورد توجه جهانگیری بود.

الویری در خصوص مصوبات چهارمین جلسه این نهاد گفت: مقرر شد 2 درصد درآمد از طریق مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شوراهای فرادست قرار گیرد، البته این موضوع نیاز به طی کردن روال قانونی دارد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه شعار سال 97 حمایت از کالاهای ایرانی است، گفت: در مصوبه دیگر شورا، شهرها و شهرداری‌ها موظف شدند تا از کالاهای ایرانی استفاده و فرهنگسازی در این زمینه را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته شهرداری حسابرسی جدا برمی‌گزید و حسابرس منتخب شورای شهر شخص دیگری بود، گفت: یک فوریت شیوه نامه انتخاب حسابرس به تصویب رسید، طی این مصوبه در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر شهرداری‌ها موظف شدند در زمینه انتخاب حسابرس‌ها با شوراها به صورت مشترک همکاری کنند.

الویری در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرای این مصوبه چیست، گفت: در انتهای این مصوبه تبصره‌ای لحاظ شد که شوراهای شهر بر اجرای این ماده نظارت کنند، همچنین شوراهای فرادست نیز بر شوراهای فرودست نظارت داشته باشند. تعیین جریمه برای عدم اجرای این مصوبه در جلسات بعدی تعیین می‌شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اقدام دادستان درباره استعفای شهردار گفت: دادستان در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که شهردار تهران موظف است استعفا دهد و شورا نیز وظیفه دارد بپذیرد که این عمل او انتقادهای زیادی را برانگیخت، چرا که استعفای شهردار به اختیار خود اوست و هیچ مرجعی نمی‌تواند او را موظف کند که استعفا دهد.

وی افزود: پذیرش این استعفا نیز بر عهده شورا است و هیچ مرجعی نمی‌تواند شورا را موظف به پذیرش آن کند.

الویری در ادامه با بیان اینکه نامه‌ای برای ارسال به رئیس دادستانی تنظیم شده است، گفت: در این نامه نکات مهم و مورد توجه را یادآوری کردیم و درخواست کردیم تا از طریق قانونی محافظت شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان شورای عالی استان‌ها را متولی بالادستی شورای شهر دانست و گفت: از این جهت موظف بودم پیگیری‌های لازم درباره اقدام دادستان را انجام دهم.