به گزارش افکارنیوز،

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در خصوص حواشی انتخاب رشته دانش آموزان گفت: انتخاب رشته دانش آموزان برای ورود به پایه دهم متوسطه بر اساس شایستگی آن‌ها صورت می‌گیرد و ملاک ما برای هدایت تحصیلی دانش آموزان صرفا بر اساس سابقه تحصیلی است و هیچ اجباری در این زمینه وجود ندارد.

علی زرافشان افزود: ما هیچ اجباری برای دانش آموزان در زمینه انتخاب رشته نداریم و دانش آموز باید حداقل توانایی را پیدا و با آن کف توانایی رشته تحصیلی خود را انتخاب کند.

وی تاکید کرد: هدایت تحصیلی دانش آموزان بر مبنای سابقه تحصیلی صورت می‌گیرد و فرد باید در سابقه تحصیلی اش علاقمندی خود را به رشته‌های ریاضی یا تجربی نشان دهد تا امکان ورود به این رشته‌ها را داشته باشد و این علاقمندی در نمراتی که در این دروس کسب کرده مشخص می‌شود؛ لذا به هیچ وجه هدایت تحصیلی اجباری نیست و این هدایت بر اساس توانمندی‌های خود فرد صورت می‌گیرد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که رویکرد شما نسبت به اعتراض خانواده‌ها به هدایت تحصیلی فرزندانشان چیست، گفت: خانواده‌ها در صورتی که نسبت به هدایت تحصیلی فرزندانشان اعتراض داشته باشند، می‌توانند به مشاورین مدرسه و یا هسته‌های مشاوره مناطق مراجعه کنند و توضیحات لازم برای توجیه والدین توسط این مشاورین صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص برخورد با بروز تخلف در رویه ثبت نام مدارس نمونه دولتی بیان داشت: معمولا ناظران و بازرسانی که در طول سال به این مدارس مراجعه می‌کنند یکی از مسائلی که مورد کنترل قرار می‌دهند لیست دانش آموزان و فهرست قبولی‌ها است و در صورتی که در رویه ثبت نام دانش آموزان پایه دهم مدارس نمونه دولتی تخلفی صورت گرفته باشد قطعا با آن برخورد می‌کنند.