به گزارش افکارنیوز،

مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این مراسم اظهار کرد: در سیر تاریخی جامعه موضوع تعلیم و تعلم در فرهنگ دینی و آموزش و پرورش در فرهنگ ملی ما جایگاه ویژه و ممتازی دارد.

وی ادامه داد: امروزه تقریباً تمام کسانی که به دنبال توسعه و اصلاحات هستند در همه جای دنیا از آموزش و پرورش شروع می‌کنند و رویکردهای برآمده از عصر جدید ارتباطات و فناوری ها در تعلیم و تربیت، موجب حرکت تدریجی در باز تعریف مفاهیم اساسی تعلیم و تربیت شده‌ است؛ علم، تدریس، معلم، شاگرد، محتوای درسی و مدرسه در حال احراز تعاریف جدید هستند.

رخشانی‌مهر با بیان اینکه تحول شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور در حدود یک قرن پیش منجر به تلاش‌هایی برای نیل به ره‌آوردهای دنیای مدرن و جستجوی هویتی جدید شد، گفت: این تغییر با تحول در شیوه مدرسه سازی و پذیرش الگوی مدارس جدید همراه بوده است که اولین نمونه‌های این الگو در دارالفنون مشاهده می شود.

وی اضافه کرد:  در همین راستا به منظور احداث، توسعه، ترمیم و نوسازی ساختمان‌های مدارس و تهیه وسایل و تجهیزات مورد نیاز آنها و تعیین معیارها و استانداردهای مطلوب برای تجهیزات مدارس، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس  کشور تاسیس شد.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آموزش و پرورش و تربیت نیروهای متعهد و انقلابی، نقطه کانونی فعالیت‌های فرهنگی به شمار می‌رفت؛ گذر از نظام آموزشی رژیم پهلوی به نظام جمهوری اسلامی فقط در سایه ایجاد تحول در طرز تفکر و نگرش عوامل انسانی و دستگاههای اجرایی وزارت اموزش و پرورش ممکن و عملی بود.

وی ادامه داد:  در فاصله سالهای ۵۸ تا ۶۰ شهید رجایی با توجه به زمینه های ذهنی و تجربه های عملی که در طول سالیان دراز در عرصه تعلیم و تربیت داشت ، وارد فعالیت‌های مختلف آموزش و پرورش شد و طرح های عمرانی فراوانی در آن دوران ایجاد شد که به طرح شهید رجایی معروف شد.

رخشانی مهر با بیان اینکه در سال ۷۷ جهاد مقدس مدرسه سازی در قالب حضور پربرکت خیرین مدرسه ساز شتاب و سرعت ستودنی و مثال زدنی گرفت و حتی گوی سبقت را از دولت نهم ربود، اظهار کرد:  سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی برنامه چهارم مبنی بر تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت‌های برابر و همچنین هویت بخشی به معماری و مقاوم سازی ساختمان ها، طرح تخریب و بازسازی هزاران مدرسه بدون استحکام و خطرآفرین را آغاز کرد که این اقدام با اثرات و دستاوردهای خوبی همراه شد به گونه ای که در بسیاری حوادث طبیعی از جمله زلزله های مختلف، مدارس ایمن‌سازی شده و جدیدالاحداث تنها ساختمان های سالم و پایدار آن مناطق بودند که زلزله اخیر کرمانشاه گواه این ادعاست.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۰ این سازمان، استاندارد سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی مدارس را در صدر برنامه ها و توجه خود قرار دارد، افزود: اتفاق تلخ سال ۹۱ شین آباد موجب شد مجلس شورای اسلامی بخشی از اعتبارات عوارض گاز را به توسعه و سرعت بخشی به استانداردسازی گرمایشی و سرمایشی مدارس اختصاص دهد و همین اقدام اثربخش موجب شد در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ حدود ۲۴ هزار مدرسه با ۱۷۰ هزار کلاس درس استاندارسازی گرمایشی شود تا کشورمان کمتر شاهد حوادث شوم و مرگبار برای امانت های گرانبهای مردم باشد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اضافه کرد:  نظام جمهوری اسلامی با مشارکت خیرین و اهتمام ارکان سازمان نوسازی مدارس کشور به توفیقات بزرکی مانند افزایش سرانه۵.۲ متری در سال‌های اخیر در مقایسه با ۱.۵ متری آن در این ایام قبل از انقلاب و ساخت حدود ۱۰ هزار مدرسه با تعداد ۶۵ هزار کلاس درس، مقاوم‌سازی تعداد ۳۵۰۰ مدرسه و ۳۰ هزار کلاس درس، تربیت نیروی فنی و مهندسی متخصص در امر ایمن سازی و مدرسه سازی، کسب دانش ایمن سازی و ساخت مدرسه ایمن دست یافته است.

وی افزود: اما با تمام این اتفاقات خوب و علی‌رغم همه توجه‌ها به امر مدرسه سازی با حضور بی‌نظیر نیک اندیشان خیر مدرسه ساز و مشارکت ستودنی بخش‌هایی مانند بنیاد برکت، بنیاد علوی، بانک ها و موسسات مختلف، امروزه در شرایطی قرار گرفتیم که همچنان ۳۰ درصد مدارس کشورمان ناایمن هستند.

رخشانی مهر گفت: بر این باوریم که امروزه نگاه به مدرسه دیگر صرفا یک ساختمان ساده نیست بلکه مدرسه آینه‌ای از حیات علمی و فرهنگی جامعه است که بالقوه قادر است به مدد معلم و محتوا بیاید و تغییر های ذهنی و احساسی و فکری را توسعه دهد و از این طریق در امر اموزش و پرورش مشارکت کند.