به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص نوزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتباتعالیات با بیان اینکه ثبت نام این دوره از مرداد ماه آغاز و اعزام‌ها از 24 همان  ماه انجام شد، گفت: با اینکه ثبت نام این دوره با تعطیلی دانشگاه‌ها مقارن بود با استقبال خوبی از سوی دانشگاهیان مواجه شدیم، ستاد برای اعزام 8 هزار نفر برنامه‌ریزی کرده بود اما در مدت یک هفته ،۵۲هزار و۸۰۰نفر ثبت‌نام کردند که برای اعزام دانشجویان و اساتید قرعه کشی انجام شد.

وی  ادامه داد: همچنین ظرفیتی را برای قبل از اربعین ایجاد و مجدداً از دانشجویان برای ثبت نام دعوت کردیم که در این دوره نیز۸هزار ثبت نام کردند و ما این عزیزان را در قالب کاروان‌های دانشگاهیان اعزام خواهیم کرد.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اظهار کرد: در اعزام دوره‌ نوزدهم با ۲ مشکل رو به رو شدیم، در برهه‌ای از زمان با افزایش قیمت‌ها مواجه شدیم، اما با هماهنگی و مساعدت بانک ملت، وام سفر هوایی، از ۲ میلیون به ۳میلیون و سفر زمینی از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ۲میلیون افزایش یافت که این وام قرض الحسنه است، دومین مشکل صادر نشدن روادید بود که باعث شد کاروان‌های دهم مهرماه به بعد ما لغو شود، بعضی استان‌ها نیز مانند اصفهان و فارس به علت نبود زائر عادی، پروازهایشان به عراق لغو شد.

اقدامات  ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای پیاده روی اربعین حسینی

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی به اقدامات این ستاد برای اربعین حسینی اشاره کرد و افزود: ۴ کار برای اربعین توسط ستاد انجام شده است. گرفتن مجوز خروج از کشور یکی از آن اقدامات است که در این زمینه با سازمان نظام وظیفه تفاهم نامه امضا شد، توزیع بسته‌های فرهنگی از دیگر اقدامات است که در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود و همچنین برای تعدادی از دانشجوها وام در نظر گرفته شده است و آخرین اقدام برگزاری همایش های استانی با همکاری دفاتر ستاد و بسیج است.

وی بیان کرد: طبق دستور مسئول نهاد قرار بر این شد که بعد از سفر، همایش‌هایی را برای دانشجوهای شرکت کننده در مراسم اربعین برگزار کنیم.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان عنوان کرد: امسال در ثبت نام اربعین دانشجویان، تفاوت‌هایی با گذشته ایجاد شده است. در سال‌های قبل عده‌ای از دانشجویان مشمول، بازگشت به کشور را به سازمان نظام وظیفه اعلام نمی‌کردند که در این زمینه طبق تفاهم نامه با نظام وظیفه، دانشجویان زائر۱۰۰هزار تومان در بانک عامل سپرده گذاری می‌کنند ودیعه سه میلیون تومانی به آنها تعلق می‌گیرد، سپس در سایتی که با همکاری بسیج دانشجویی راه اندازی شده ثبت نام می‌کنند و صدور مجوز خروج از کشور در آن سامانه انجام خواهد شد.

جزئیات تسهیلات به زائران دانشگاهی

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی بیان کرد: در بحث اعطای تسهیلات به زائران دانشگاهی، بانک عامل بیشترین همکاری را داشته است. همچنین صندوق رفاه ۱.۵میلیون به دانشجویان متاهل و یک میلیون به دانشجویان مجرد وام می‌دهد که با مکاتبه با وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت قرار شد صندوق رفاه این دانشگاه ها نیز تسهیلاتی را به دانشجویان زائر عتبات ارائه کنند.

وی همچنین گفت : در این دوره مسابقات مختلفی طراحی کردیم و امیدواریم دانشجویان در این مسابقات شرکت کنند و بتوانند معرفت دینی خود را افزایش دهند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان بیان کرد: دوره بیستم اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از دی ماه آغاز و تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد شد، سعی می‌کنیم تا اواخر دی دوره بعدی را آغاز کنیم که در فاصله ترم اول و دوم، تعدادی از دانشجویان به عتبات عالیات مشرف شوند.