به گزارش افکارنیوز،

رضا کچوئیان  درباره آزمون اصلح گفت: آموزش و پرورش برای تامین نیاز‌های خود برای جذب دانشجو اقدام به جذب این افراد از طریق کنکور می کند. اما کنکور تنها راه جذب دانشجو نیست. بخشی از معلمین به وسیله کنکور وارد دانشگاه شده ۴ سال تحصیل می‌کنند و سپس شروع به آموزش می‌کنند و برخی دیگر توسط ماده 28 جذب می شوند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه در ۲ سال گذشته و ۴ سال پیش رو به شدت با بازنشستگی فرهنگیان رو به رو هستیم مجبور به استفاده از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان برای جذب کسانی که فارغ التحصیل سایر دانشگاه‌ها بوده شدیم. این افراد از طریق مجوزی که از سازمان امور استخدامی کشور گرفته ایم با آزمون کتبی و سپس مصاحبه دانشگاه فرهنگیان وارد شده و قبول شدگان نهایی در دو پودمان و دو نیمسال باید دروسی را بگذرانند. جذب شدگان ماده ۲۸ دروس سی کی یعنی دروس مربوط به مهارت‌های معلمی، روش‌ها و فنون تدریس، مشاوره، روان شناسی تربیتی و اقتصاد آموزشی که فرد را برای معلم شدن توانمند می‌کند را فرا می‌گیرند.

برای اطمینان از فراگیری موثر آزمون اصلح برگزار می شود

سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان افزود: برای اطمینان از فراگیری موثر و مطلوب این دروس آزمونی به نام آزمون اصلح از این فراد گرفته می‌شود که مخفف ارزشیابی، صلاحیت‌های حرفه معلمی است.

افراد باید حتما گواهی صلاحیت حرفه‌ای را دریافت کنند

کچوئیان در ادامه بیان داشت: آزمون اصلح مشتمل بر سه بخش؛ نتایج کتبی آزمون علمی به وسیله سوالات چهارگزینه ای، فعالیت‌های دانشجو در دو پودمان انجام داده که ۲۷۵ نمره توسط معان آموزشی بر اساس کلاس‌های کارورزی دانشجویان، ۲۷۵ نمره را معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه بر اساس کار‌های اجتماعی دانشجویان اختصاص می‌یابد. جمع این دو نمره ۵۵۰ نمره می‌شود. ۴۵۰ نمره دیگر در آزمون کتبی داده می‌شود. فردی که موفق به کسب ۶۵ درصد این آزمون یا ۶۵۰ امتیاز از هزار امتیار بشود گواهی صلاحیت حرفه‌ای دریافت می‌کند. افراد می توانند با این گواهی وارد آموزش و پرورش شوند و صرف دارا بودن مدرک تحصیلی، آزمون، ورود به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دو پودمان ملاک ورود به حرفه معلمی نیست. افراد باید حتما گواهی صلاحیت حرفه‌ای را دریافت کنند.

سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان  با بیان اینکه آخرین آزمون اصلح ۲۴ مرداد برگزار شد گفت: نتایج این آزمون ۳۱ شهریور منتشر و تا ۷ مهر حق اعتراض و ۱۵ مهر نتایج نهایی اعلام می‌شود. افراد در سامانه سجفا اعتراض خود را ثبت کنند. بیش از ۷۸ درصد در این مرحله قبول شده اند. از ۶ هزار ۷۸۸ نفر ۵ هزار ۱۰۳ نفر پذیرفته شده اند.

کچوئیان بیان داشت: اعتراض قبول نشدگان بررسی و اگر باز هم نمره نیاورند در آذر ماه دوباره از این افراد آزمون گرفته خواهد شد.