به گزارش افکارنیوز،

سید محمدعلی افشانی در مراسم انعقاد قرارداد طرح توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری در تهران و ۸ کلانشهر که با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، گفت: خوشبختانه بهینه سازی مصرف سوخت امروز اهمیت خود را نشان داده است و همگان بر اهمیت هوای پاک و توجه به حمل و نقل عمومی تاکید دارند.

وی با بیان اینکه از ۱۲ سال گذشته تاکنون واژه جدیدی در جهان مطرح شده است که بر زیست پذیری شهر‌ها تاکید دارد و با دو شاخص هوای پاک و حمل و نقل عمومی شناخته می‌شود، ادامه داد: امروز تمام کلانشهر‌ها به ویژه تهران برای ارتقای این دو شاخص تلاش بسیار می‌کنند چراکه بهبود این شاخص‌ها بر سطح رضایت مندی مردم و رفاه آن‌ها تاثیر مستقیم و بسزایی دارد.

شهردار تهران با اشاره قرارداد اخیر گفت: کاری که امروز توسط وزارت نفت انجام شد کمک شایانی به حمل و نقل عمومی خواهد کرد. تهران نسبت به سایر شهر‌ها از حیث آلودگی و حمل و نقل عمومی وضعیت نامناسب تری دارد. سال گذشته پایتخت ۲۲ روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل بود و اگر شرایط اضطراری حاکم نبود باید روز‌های بیشتری تعطیل می‌شد.

افشانی تصریح کرد: آلودگی هوا در تهران در بسیاری از روز‌ها بسیار بیشتر از شرایط استاندارد است و همین امر ضرورت توجه به حمل و نقل عمومی به ویژه توسعه قطار شهری را نشان می‌دهد.

وی در ادامه از افتتاح کامل خطوط ۶ و ۷ متروی تهران به طول ۵۴ کیلومتر در سال آینده خبر داد و گفت: پیش از این قرارداد نیز تلاش‌هایی برای خرید واگن مترو داشتیم که از جمله آن‌ها قراردادی است که زمانی که در معاونت وزارت کشور حضور داشتم، آن را امضا کردم. اگرچه به دلیل تغییر چندباره این معاونت قرارداد مذکور معطل ماند. با این وجود، امیدوارم قرارداد هر چه زودتر مراحل نهایی خود را طی کند تا بتوانیم واگن‌های مورد نظر را خریداری و وارد کشور کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: از نکات مهم این قرارداد که در وزارت کشور امضا شد این بود که ۵۴ درصد فرایند ساخت واگن‌ها داخلی بود و راه را برای ساخت ۱۰۰ درصدی واگن‌ها باز می‌کرد. همچنین ۷۰ واگن دیگر را خریداری کردیم که در گمرک بندرعباس است و طی ماه‌های آینده ترخیص خواهند شد.

افشانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به این نکات و با عنایت به قراردادی که با وزارت نفت امضا می‌کنیم، به ازای هر سفر درون شهری با مترو، وزارت نفت حدود ۱۰ سنت به ما کمک خواهد کرد و می‌توانیم از هم اکنون روی کمک‌های وزات نفت حساب کنیم.

وی با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: با توجه به اینکه در آستانه ورود به ماه‌های سرد سال قرار داریم و آلودگی هوا در این ایام بیشتر می‌شود، از مردم خواهش می‌کنم کمک کنند تا طرح‌های شهرداری برای پیشگیری از آلودگی هوا اجرا شود. به عنوان مثال طرح لزوم اخذ معاینه فنی برای خودرو‌هایی که در تهران تردد می‌کنند را ارائه داده ایم که متاسفانه برخی در مقابل آن مقاومت و تحصن می‌کنند.

افشانی خاطرنشان کرد: سوخت در کشور ما تقریباً مجانی است و طرح‌های معاینه فنی برای کاهش مصرف سوخت مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. برای مقابله با آلودگی هوا اجبار معاینه فنی را از خودرو‌هایی که در محدوده طرح ترافیک تردد می‌کردند به کل شهر تسری دادیم، اما به دلیل مقاومت‌ها مجبور شدیم دو هفته به خودرو‌ها مهلت دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: امیدواریم در این بازه زمانی خودرو‌هایی که در تهران تردد می‌کنند معاینه فنی خود را بگیرند و تمام تلاش ما برای جلوگیری از آلودگی هوایی که در آن تنفس می‌کنیم، به ثمر بنشیند. تنفس هوای سالم حق همه مرم است و با توجه به اینکه هوای تهران در ماه‌های آینده به شکل نگران کننده‌ای آلوده خواهد شد اجرای این تمهیدات بسیار ضروری است. نباید فراموش کنیم که معاینه فنی به نفع همه مردم است.

در این مراسم، تفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، تبریز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت امضا شد.