به گزارش افکارنیوز،

رسول کشت‌پور در جمع خبرنگاران درخصوص اقدامات صورت گرفته برای هوشمند سازی خدمات در منطقه 2 تهران، گفت: ما به دنبال آ‌ن هستیم که منطقه‌ای بدون گدا و معتاد داشته باشیم. 

وی افزود: در جلسه‌ای که با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ داشتیم بحث‌های مختلفی درخصوص متکدیان و معتادان در منطقه 2 تهران شد و قرار شد در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود تا منطقه را بدون این معضلات و آسیب‌های اجتماعی اداره کنیم. 

شهردار منطقه 2، افزود: دستگاه‌های مختلف باید در این خصوص همراهی و همکاری کنند و بخشی از این اقدام نیز برعهده شهرداری است که به وظیفه خود عمل می‌کند. 

کشت‌پور افزود: اگر افرادی با عنوان ولگرد و  معتادین متجاهر در شهر تردد می‌کنند به دلیل عدم ساماندهی پسماند خشک است که دارای ارزش مالی است و بعضا این افراد در درون سطل‌های زباله به دنبال پسماندهای خشک و فروش آن هستند. 

وی گفت: در خیلی از شهرهای جهان دستگاه‌هایی با عنوان RVM که پسماندهای خشک را دریافت می‌کند وجود دارد و ما نیز به دنبال آن هستیم که با همکاری شرکت شهروند 50 دستگاه را خریداری کنیم و در مغازه‌های بزرگ نصب شود و مردم مستقیم پسماندهای خشک را به دستگاه‌ها بدهند و به ازای آن پول دریافت کنند و با این اقدام پروسه زباله‌گردها حذف‌ می‌شود. 

شهردار منطقه 2، بیان داشت: با این اقدام پیش‌بینی می‌کنیم 70 درصد از زنجیره جمع‌آوری زباله توسط باندها حذف شود و قطعا با کاهش هزینه‌ها شاهد درآمد از این حوزه نیز خواهیم بود. 

کشت‌پور گفت: موضوع دیگر همکاری پلیس و شهرداری در حوزه ترافیک و حمل و نقل است و برای یک شهر هوشمند نیاز است دستگاه‌های مختلف نیز همکاری لازم را داشته باشد. 

وی گفت: از 147 اپلیکیشن برای ارائه خدمات به شهروندان حمایت می‌کنیم و نخستین دفتر حمایت از فعالیت‌های استارت‌آپی تاسیس شد و از سرمایه‌گذاران دعوت شد تا اگر ایده‌ها و طرح‌ها به نتیجه رسید به دنبال تجاری‌سازی آن بروند. 

وی گفت: در طرح بی‌دود از هفته آینده دوچرخه‌هایی با طراحی اپلیکیشن خاص خود وارد محدوده شهرداری منطقه دو می‌شوند که شهروندان می‌توانند در این محدوده از این دوچرخه‌های مدرن استفاده کنند و پیش‌بینی ما این است که حجم استفاده از این دوچرخه‌ها افزایش خواهد یافت. 

شهردار منطقه 2 ، گفت: یکی دیگر از خدماتی که در منطقه دو تهران داده می‌شود فروش بنزین سیار در منطقه است و با این کار توانسته‌ایم میزان صف انتظار ماشین‌ها در جایگاه پمپ بنزین را به زیر 10 دقیقه برسانیم. 168 نازل بنزین در منطقه باید به 260 نازل برسد و جایگاه‌های بزرگ بنزین را افزایش بدهیم بنابراین 11 جایگاه تک سکو و کوچک مقیاس در سطح منطقه دو در حال ساخت است. 

کشت‌پور گفت: از سوی دیگر هر کسی جلوی منزل یا داخل شهرک خود به بنزین نیاز داشته باشد می‌تواند با نصب اپلیکیشن مربوطه درخواست بنزین کند و در چند دقیقه می‌تواند سخت‌گیری کند و در حال حاضر استقبال خوبی از این طرح در منطقه 2 شده است. یک خودروی سیار سوخت‌رسان برابر با 40 خودروی سواری در مقابل پمپ بنزین است. 

وی گفت: اپلیکیشن دیگری در منطقه دو راه‌اندازی شده برای جمع‌آوری زباله‌های خشک که کاربران آن به 8 هزار نفر رسیده است و ما باید از تکنیک‌های جدید در حوزه مدیریت شهری استفاده کنیم و با اجرای این طرح‌ها بیش از 30 درصد کاهش هزینه داشته‌ ایم. 

شهردار منطقه 2، خاطرنشان کرد: در حوزه اقدامات هوشمندسازی تعداد 5 کیوسک در سطح منطقه نصب شده که تا 50 عدد افزایش پیدا می‌کند و 40 نوع خدمات در حوزه‌های مختلفی است که قطعا توسعه خواهد یافت. خیلی از مردم می‌توانند با استفاده از این تکنیک‌های جدید سفرهای خود را کوتاه کنند و ترافیکی روان‌تر و آلودگی کمتری داشته باشند. 

کشت‌پور گفت: تلقی ما این است که هوشمندسازی به مفهوم انجام تمامی فعالیت‌ها در فضای مجازی بدون قید زمان و مکان می‌تواند اتفاق بیفتد. 

وی درمورد پارک حاشیه‌ای در منطقه دو گفت: در حال حاضر برای پارک در منطقه 2 ماشین‌ها 6.5 بار در یک محدوده دور می‌زنند تا جای پارک پیدا کنند و در اغلب نقاط شهر تهران این اتفاق می‌افتد این یعنی هزینه،‌ اعصاب‌خردی و اتلاف وقت به همین دلیل از سطوح خیابان‌ها باید حداکثر استفاده را بکنیم و یکی از راه‌هایش این است که وضع موجود را در کنار توسعه پارکینگ‌های عمومی به گونه‌ای استفاده شود که بهینه باشد و مردم بدانند برای پارک خودرو باید مانند بسیاری از جاهای دنیا پول پرداخت کنند. 

شهردار منطقه 2، گفت: بنابراین سنسورهایی در کنار پیاده‌روها نصب و اپلیکیشنی طراحی می‌شود که خودروها می‌توانند جای خود را رزرو و خودروی خود را پارک کنند. پیمانکار این کار مشخص و بزودی اجرایی خواهد شد.