به گزارش افکارنیوز،

ابوالفضل قناعتی عضو سابق شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علی رغم دو بار کاندیدا شدن محسن هاشمی برای شهردار شدن، شورای پنجم از شهردار کردن او امتناع می‌کند، گفت: گروهی که وارد شورای پنجم شده اند، به چند دلیل شایسته سالاری نمی‌کنند و افراد با تجربه را به عنوان شهردار انتخاب نمی‌کنند.

عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه این گروه ابتدا به شکل یک جریان سیاسی در تصمیمات خود این موضوع را لحاظ کردند که چه کسی شهردار شود، اظهار کرد: آنها بحث شایسته سالاری را رعایت نکردند و نگاهشان به جریان سیاسی بود.

وی افزود: دلیل دوم این است که اعضای شورای پنجم به صورت توصیه‌ای عمل می‌کنند؛ چون بخش زیادی از این اعضا هیچ گونه استقلال رأی ندارند و توسط شخصی که از آنها حمایت کرده پشتیبانی می‌شوند، الان هم به خاطر اینکه حمایت آن شخص را داشته باشند، توصیه‌های او را گوش می‌کند.

قناعتی با تأکید بر اینکه اعضای شورای فعلی با این رویکرد هیچ گاه نمی‌توانند استقلال داشته باشند و به کسی مثل هاشمی رأی دهند، اظهار کرد: علت این است که این فرآیند تحت نظر رئیس دولت اصلاحات است و او نمی‌خواهد که آقای هاشمی شهردار شود. چون اعضای شورا هم رأی آوری خود را مرهون رئیس دولت اصلاحات می‌دانند، لذا وقتی که او مخالف شهردار شدن آقای هاشمی است آنها هم همین مسیر را انتخاب می‌کنند.

عضو سابق شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چرا علی رغم این مخالفت این گروه محسن هاشمی را در انتخابات 96 سرلیست خود کردند، گفت: چون آن موقع در محدوده زمانی درگذشت آیت الله هاشمی بودیم و در این شرایط اقبال زیادی به سوی آقای هاشمی در جامعه به وجود آمده بود، مردم دوست داشتند که به عملکرد آیت الله هاشمی وفاداری نشان دهند و لذا به سمت لیستی رفتند که آقای هاشمی سرلیست آن بود و جریان اصلاحات از اقبال مردم به آقای هاشمی به نفع خود استفاده کرد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مخالفت اعضای شورای شهر با شهردار شدن آقای هاشمی به خاطر اراده شخصی نیست، گفت: آنها آینده خودشان را نگاه می‌کنند و اگر بخواهند خارج از جریان سیاسی‌شان رأی خودمختاری داشته باشند، آن جریان در موضوعات بعدی آنها را حذف خواهد کرد.

قناعتی در ادامه با بیان اینکه هاشمی در دوره مدیریت مترو عملکرد خوبی داشت، گفت: او در طی انقلاب همواره در مسیر نظام بوده و هیچ‌گاه حاشیه آفرینی نکرده است.

وی اظهار کرد: اگرچه در میان همه جریانات افرادی شایسته‌تر از آقای هاشمی هم برای تصدی شهرداری تهران وجود دارد، اما در حال حاضر با این گزینه‌هایی که از میان جریان اصلاحات معرفی شده هاشمی تجربه بهتری از شهرداری دارد.

عضو سابق شورای شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد:‌ چون اعضای شورای شهر استقلال رأی ندارند، من فکر می‌کنم در نهایت رئیس دولت اصلاحات اجازه ندهد که اعضای شورا هاشمی را به عنوان شهردار انتخاب کنند.