به گزارش افکارنیوز،

 محسن پورسیدآقایی در جلسه شورای مدیران این معاونت از امضای تفاهم‌نامه‌ای با سردار رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ برای اجرای طرح کاهش خبر داد و گفت: این طرح از روز اول آبان شروع شده و همه خودرو‌هایی که در تهران تردد دارند بعد از این باید معاینه فنی داشته باشند وگرنه توسط پلیس جریمه می‌شوند. از روز شنبه هفته جاری نیز اعمال جریمه‌ها آغاز شده است.

وی گفت: در همین مدت هم اجرای طرح کاهش با برکاتی روبه‌رو بوده که آثار آن را در هوای تهران دیده‌ایم و امیدواریم با همکاری همه نهاد‌ها و مردم، شاهد ادامه بهبود کیفیت هوا در ماه‌های پیش رو باشیم.

سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این جلسه با توجه به ابهاماتی که در خصوص میزان تاثیر جداگانه باد و باران و کنترل معاینه فنی مطرح شده بود، گزارش داد: با مقایسه شرایط مهر و آبان امسال با سال گذشته، مشخص شد که در سال گذشته در این دو ماه ۲ روز بارانی داشته‌ایم که امسال ده روز افزایش داشته و به ۱۲ روز رسیده است، اما تعداد روز‌های ناسالم، ۲۰ روز کمتر شده است که نمی‌تواند صرفا ناشی از بارش و تغییرات جوی باشد.

وی همچنین در خصوص تاثیر باد نیز توضیح داد: اگرچه به‌طور کلی باد می‌تواند بخشی از آلودگی هوا را به بیرون از شهر منتقل کند، ولی اتفاقا امسال وجود باد شدید در نیمه اول مهر باعث شد که در برخی روز‌ها گردوخاک از اطراف به تهران بیاید و شاهد چند روز ناسالمِ ناشی از گردوخاک باشیم.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران هم از بازدید ۱۳۲۴ خودروی سنگین در دو ماه اخیر خبر داد و گفت: در مجموع بازدید‌هایی که در این مدت داشته‌ایم، ۳۴۶ مورد در آزمون معاینه فنی مردود شده‌اند و جمعا ۴۶۸ مورد هم به علت دودزایی یا نداشتن معاینه فنی جریمه شده‌اند. معاینه فنی این خودرو‌ها ابطال و برای اعمال در سیستم به سازمان راهداری ارسال شده است. وی همچنین از عدم همکاری نهاد‌های نظامی برای بازدید خودرو‌های این نهاد‌ها گلایه کرد و خواستار پیگیری برای حل این مشکل شد.

در این جلسه پورسیدآقایی از باز شدن نرده‌های چهارراه ولیعصر و دسترسی پیاده برای عبور از خیابان خبر داد و با اشاره به لزوم ترجیح پیاده بر سواره در شهر، گفت: معلوم نیست چه منطقی بر این کار حاکم بوده که ما کار را برای خودرو‌ها راحت کنیم، اما شهروندان معلول و خانم‌های باردار و افراد سالمند را به زحمت زیاد بیندازیم. الان مردم که شب از اتوبوس‌های BRT پیاده می‌شوند، باید از روی نرده‌ها بپرند. چرا باید اینطور باشد؟
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با توجه به نبود امکان گردش‌به‌چپ در این تقاطع و وجود زمینه‌های تردد امن عابر در چهارراه ولیعصر، دستور داد چراغ‌های عابر پیاده نیز در این معبر نصب شوند و نیرو‌های پلیس راهور نیز در شروع کار برای هدایت خودرو‌ها و عابران حضور پررنگی داشته باشند.

وی همچنین از مسئولیت‌پذیری برخی سمن‌ها که در روز‌های اخیر با حضور در محل تقاطع به ترغیب شهروندان برای رعایت نظم در عبور و مرور پرداختند، تشکر کرد.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی هم از رهاشدگی و عدم کنترل خطوط ویژه اتوبوس تندرو شرکت واحد توسط پلیس راهور انتقاد کرد و خواستار رسیدگی به این موضوع شد. به گفته سنندجی، ورود بی‌رویه موتورسیکلت‌ها و خودرو‌های شخصی، عملا خط ویژه را بی‌معنا کرده و انتظار داریم پلیس راهور در این زمینه فعالانه‌تر برخورد کند.

در این جلسه همچنین مراسم تکریم حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا و جوادی مدیرعامل شرکت مجتمع‌های ایستگاهی مترو و معارفه شهیدزاده و سفندارمذ سرپرست‌های این دو شرکت برگزار شد.