به گزارش افکارنیوز،

سردار ایوب سلیمانی جانشین فرمانده ناجا پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبریبا اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های ما تامین امنیت در کویر است، گفت: در این زمینه طرحی به عنوان طرح جامع امنیت کویر داریم که تمامی استان‌های حاشیه کویر در این طرح حضور خواهند داشتند.

وی ادامه داد: به گفته وزیر کشور این وزارتخانه در این زمینه کمک همه جانبه‌ای خواهد داشت و قرار است نامه‌ای به رئیس جمهور بدهیم و با سازمان برنامه بودجه هماهنگ کرده ایم که این طرح را در برنامه سال ۹۸ گنجانده شود.

جانشین فرمانده ناجا بیان کرد: پیش بینی‌های قابل توجهی برای ارتقاء امنیت در کویر هم برای جاذبه‌های گردشگری و برای جلوگیری از رخنه اشرار از مسیر کویر به شهر‌ها و استان‌های حاشیه کویر داریم.

وی عنوان کرد: سعی می‌کنیم از تجهیزات و امکاناتی که در اختیار داریم و در اختیار خواهیم گرفت پایش و رصد هوایی، الکترونیکی و اپتیکی حوزه مسیر، حضور فیزیکی، تقویت یگان‌های تکاوری و بالگردی، اشراف اطلاعاتی بر کویر را افزایش دهیم.

وی گفت: امیدواریم با تقویت یگان‌های تکاوری در مناطق مورد نیاز بتوانیم عملیات به موقع و موفقی را در بخش‌های مختلف رقم بزنیم.

سلیمانی گفت: قطعا سال‌های آینده شاهد ارتقای قابل توجه امنیت کویر و مجموعه‌های که از کویر امنیت آن‌ها متاثر است خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح تماس حاکمیت با جامعه را پلیس دارد، افزود: حدود ۲۰ درصد از خدمات که حاکمیت برای مردم یا مردم با حاکمیت دارند از طرف پلیس انجام می‌شود.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اینکه در سفر به استان کرمان دو هدف را پیگیری می‌کنیم، گفت: از سال گذشته تاکنون نظارت‌های ستادی و ارزیابی از عملکرد امنیتی در سطح استان داشته ایم و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم.

سلیمانی عنوان کرد: هدف دوم ما از حضور در کرمان، شرکت در همایش سالانه فرماندهان و مدیران استان است و هر سال در این زمان این همایش‌ها در سراسر کشور برگزار می‌شود و ارزیابی سال قبل را انجام می‌دهند و برنامه ریزی سال آینده در این همایش‌ها صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان روند رو به رشدی در سال‌های اخیر داشته است، تصریح کرد: در سه سال اخیر نسبت به سال‌های قبل توانسته ایم در اجرایی ماموریت‌ها خود موفق شویم.

رشد ۲۰۰ درصدی کشف سوخت قاچاق در کرمان

سلیمانی عنوان کرد: استان کرمان در حوزه مقابله با سرقت رشد خوبی داشته و توانسته نسبت به سال گذشته در زمینه کشف سرقت خرد ۵۰ درصد و سرقت به عنف و زورگیری‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت داشته باشد.

جانشین فرمانده ناجا بیان داشت: در سطح استان کرمان ۱۸ درصد تلفات ناشی از تصادفات شهری و جاده‌ای در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. همچنین رشد ۲۰۰ درصدی کشف قاچاق به ویژه قاچاق سوخت در کرمان مشهود است.

وی با اشاره به اینکهپ در سطح استان کرمان برای افزایش امنیت کویر اقدامات خوبی صورت گرفت است، ابراز داشت: ویژگی‌های خیلی خوبی را در عملکرد فرماندهی انتظامی استان کرمان امسال شاهد هستیم.

سلیمانی گفت: مهم‌ترین چالش‌های ما در جنوب شرق کشور که استان کرمان هم جزو از این منطقه محسوب می‌شود تهدیدات دشمنان خارجی به وسیله نفوذ تکفیری‌ها یا پشتیبانی و تقویت اشرار و معاندان نظام است.

وی با اشاره به اینکه ما در منطقه با سایر شرارت‌ها و تفکرات تکفیری مواجه هستیم، افزود: شاید هیچ کشوری در دنیا به اندازه ما مورد تهدید مرزی با عزم و اراده دشمن برای ایجاد اخلال در امنیت عمومی خود مواجه نباشد وعلاوه بر این‌ها کشور ما، کریدور انتقال و ترانزیت مواد مخدر در منطقه است.

افزایش انتقال مواد مخدر از مسیر دریا

سلیمانی با اشاره به اینکه در سال گذشته ما در افغانستان با یک رشد جهشی در تولید و انتقال مواد مخدر روبرو بوده ایم، تاکید کرد: بیشتر قاچاقچیان معتقدند ساده‌ترین و کوتاهترین مسیر آن‌ها عبور از ایران و رسوب مواد به داخل کشور برای آلوده سازی جوانان ما است.

جانشین فرمانده ناجا ابراز داشت: سودا گران مرگ به دنبال انتقال مواد از طریق کویر و دریا هستند و انتقال از دریا اخیرا رشد بیشتری پیدا کرده است.

وی بیان کرد: کشور ما در مسیر عبور قاچاق کالا یا مبدا صدور و ورود کالا قرار دارد، در سال‌ها اخیر به دلیل اختلافات نرخ ارز با مشکل قاچاق سوخت به خارج کشور مواجه هستیم و کرمان جزو استان‌های مواجه با این پدیده است.

سلیمانی تصریح کرد: دشمنان که از طریق دیگر نمی‌توانند به مقابله با ما بپردارند به همین دلیل به یکسری ابزار‌های سست متوصل شده اند و به دنبال آلوده سازی جوانان و کشور ما در زمینه روحیه مبارزه جویی و مقاومت ملت هستند.

مواد مخدر و فساد‌های اجتماعی یک تهدید امنیتی است

وی بیان داشت: اگر مواد مخدر و فساد‌های اجتماعی در کشور‌های دیگر به عنوان یک پدیده اجتماعی مطرح است، اما در کشور ما به عنوان یک تهدید امنیتی که اراده و خاص دشمن در پشت آن قرار دارد مطرح است.

سلیمانی تصریح کرد: در تقسیم بندی‌های کشور کرمان جزو استان‌های امنیتی کشور است، زیرا در مسیر شرارت‌های برنامه ریزی شده دشمن قرار دارد. همچنین کرمان هم مرزبا استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و به دریا نزدیک است و در کریدور مرکزی کشور و در حاشیه کویر قرار دارد.

وی افزود: در خصوص ارتقاء سطح امنیت؛ همه منحنی‌ها در سطح استان کرمان مانند کل کشور در حال رشد است. درسال جاری با کاهش قتل‌ها در سطح استان مواجه هستیم و توانسته ایم روند رو به رشد ناامنی را در سطح استان کنترل کنیم و رو به نزول داشته باشیم.

۸۰ درصد نسل جوان درگیر فضای مجازی اند

سلیمانی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های جدی ما در حوزه سایبری است، بیان داشت: در دهه ۹۰ به دلیل نیاز‌های حوزه سایبری، پلیس فتا را تشکیل دادیم و اکنون این پلیس قدرتمند‌ترین و مجهزترین مجموعه در کشور برای مقابله با جرائم سایبری است.

وی تاکید کرد: در ابتدا پلیس فتا در تهران و بعد در شهر‌های بزرگ کشور راه اندازی شد و در سال جاری ۱۰۰ پلیس فتا در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت راه اندازی خواهد شد.

سلیمانی گفت: در این زمینه نیرو‌های خوبی را جذب کرده ایم و جذب خواهیم کرد و با آینده نگری که صورت می‌گیرد، فکرمی کنیم در آینده بیش از امروز به این حوزه احتیاج داریم.

سلیمانی عنوان کرد: امروزه بیش از ۶۶ میلیون نفر از مردم کشور با فضای مجازی مرتبط هستند و نسل جوان بالای ۸۰ درصد درگیر فضای مجازی اند.

وی گفت: کسب و کار، زندگی و حتی جرم و جنایت‌ها امروز همه به سمت فضایی مجازی سوق پیدا کرده است.