به گزارش افکارنیوز،

فرهاد فروزی با اشاره به وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری در حوالی شهر گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه اظهار داشت: تعدادی پس‌لرزه بالای چهار ریشتر نیز بعداز این زمین‌لرزه رخ داده است.

مسئول مرکز لرزه‌نگاری استان کرمانشاه عنوان کرد: این زلزله از نظر زمین‌شناسی و لرزه‌شناسی روی لبه‌های پایینی لایه‌های شکسته شده زلزله آبان ماه سال گذشته رخ داده و بر این اساس از پس‌لرزه‌های همان زلزله است.

فروزی افزود: زمین‌لرزه آبان ماه سال گذشته تغییرات شگرفی در لایه‌های زیرین آن منطقه ایجاد کرده است و تا زمانی که این تغییرات به حالت پایدار و ثابت نرسد رخداد پس‌لرزه‌ها ادامه دارد و یک زون گسلی است که از قسمت‌های مختلف آزادسازی انرژی رخ می‌دهد، اما همان گسل سال گذشته نیست.

مسئول مرکز لرزه‌نگاری استان کرمانشاه گفت: بعد از زمین‌لرزه بزرگ ۷.۳ ریشتری به طور معمول تا دو سال زمان نیاز است که منطقه آرامش خود را به دست آورد و پس‌لرزه‌ها در منطقه طبیعی است.

فروزی با بیان اینکه برای زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری پس‌لرزه حدود ۶ ریشتر می‌تواند اتفاق بیفتد، افزود: تاکنون شاهد وقوع زلزله ۶.۴ ریشتری بوده‌ایم و از نظر علمی نمی‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد، اما رخداد پس‌لرزه‌ها تا دو سال طبیعی است.