محسن نکونام دبیر شورایاری محله پرواز و عضو هیات رییسه شورایاران منطقه 5 در گفت و گو با افکار نیوز، درباره میزان آشنایی مردم محلات با شورایاری ها گفت: در محله ما مردم با تعاملی که با شورایاری برقرار شده، آشنایی دارند.

ما 12 نشریه منتشر کرده ایم و مردم با عملکرد شورایاریآشنایی دارند. ما کارهای مختلفی از جمله عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و تفکیک زباله در محله انجام داده ایم و ارتباط مستمر با مردم افراد تاثیرگذار محل مانند ائمه جماعات و فرماندهان بسیج محل برقرار شده است. 

وی درباره تعامل شورایاری با شورای شهر و شهرداری بیان کرد: متاسفانه ارتباط فعلی شورایاری ها با شورای شهر کم و محدود شده است. ما با شورای شهر چهارم تعامل بیشتری داشتیم اما در شورای شهر پنجم ارتباط ها بسیار کم شد و نگاه های خوبی نسبت به شورایاری ها صورت نگرفت. شورای شهر در عمل تعامل خوبی با شورایاران ندارد و آنها را در مسائل درگیر نمی کند. 

به گفته نکونام حضور شورایاری ها در محل و پاسخگویی به نیاز محلات و انتقال دهنده مشکلات به شورای شهر و شهرداری تاثیرگذار بوده و در بهبود وضعیت محله ها موثر بوده است. 

نکونام با اشاره به عدم استقبال از ثبت نام در انتخابات شورایاری ها گفت: استقبال از ثبت نام برای شورایاری ها به دلیل کم لطفی شورای شهر نسبت به شورایاری ها بوده است و این عدم استقبال ناشی از عدم شناخت نسبت به شورایاری ها نیست. من به نوبه خود تصمیم به شرکت در انتخابات ندارم و زیرا بسیاری از اختیارات ما محدود شده است. 

عضو هیات رییسه شورایاران منطقه 5 تصریح کرد: در این دوره سعی در نشان دادن عدم تاثیرگذاری شورایاری ها شده تا فعالیت های انجام شده تخریب شوند که این مطلوب نیست. بی مهری های 2سال اخیر باعث عدم وجود انگیزه در شورایاران برای حضور دوباره در انتخابات شده است. 

نکونام درباره سوء استفاده های شخصی شورایاری ها و اخلال در روند کار این نهاد ادامه داد: منفعت طلبی در همه اقشار جامعه وجود دارد و فقط شامل شورایاری ها نمی شود. بین 352 شورایاری وجود چند تخلف کوچک قابل پیش بینی است. سوء استفاده شخصی و منفعت طلبی در بعضی از شورایاری ها رخ داده اما این اتفاق بسیار کم بوده زیرا اینجا نهادی محلی و مردمی است.