اخبار اجتماعی - اوایل هفته جاری، سازمان هواشناسی طی هشداری اعلام کرد بارش برف در استان‌های سواحل دریای خزر آغاز شده و کاهش محسوس دما در کشور احساس می‌شود.

به گزارش افکارنیوز، ارتفاع برف در نقاط مختلف استان گیلان بین ۷۰ سانتی‌متر تا یک و نیم متر گزارش شده بود، باعث فرو ریختن سقف برخی از خانه‌ها و ساختمان‌های دیگر شد.

بحران برف در گیلان

در طی ۴۸ ساعت گذشته، بسیاری از استان‌ها تحت تاثیر سامانه بارشی جدید قرار گرفته و شاهد بارندگی بودند. به طوریکه ارتفاع برف در برخی مناطق مانند استان گیلان به یک متر نیز رسید.

بارش برف که از شامگاه یکشنبه در مناطق مختلف گیلان آغاز شد و تا عصر سه شنبه در مناطق مختلف این استان ادامه یافت، موجب قطعی آب و برق جمعیت زیادی در شهرستان‌های مختلف و مسدود شدن بخش زیادی از جاده‌های روستایی و نیز آزادراه رشت - قزوین و برخی دیگر از محورهای اصلی جاده‌ای شد.

بارش سنگین برف، استان را در شرایطی بحرانی قرار داده که در ادامه آخرین جزئیات وضعیت بحرانی متاثر از برف در استان گیلان را می‌خوانید.

بازگشایی  70 درصد از راه‌های روستایی گیلان

به گفته وزیر راه، بیش از ۸۰ درصد محور‌ها برف روبی شده اند و پیش بینی شده تا ۴ روز دیگر راه‌های روستایی نیز بازگشایی شود.

استاندار گیلان بازگشایی راه‌های فرعی پس از پایان روند باز کردن جاده‌های مواصلاتی استان را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: تا صبح امروز تنها 35 درصد از راه‌های روستایی استان گیلان که به‌علت بارش برف مسدود بود باز شده اما میزان آن هم‌اینک به 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

بازبودن تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در روز شنبه

نماینده عالی دولت در استان گیلان یخبندان درباره تعطیلی مدارس و ادارات گفت: روز شنبه یخبندان آن‌چنانی در سطح استان گیلان نداریم بنابراین علاوه بر عدم تعطیلی ادارات بر اساس گزارشات هواشناسی تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باز است.

 آخرین وضعیت جان‌باختگان و مصدومان متاثر از برف

خالدی سخنگوی اورژانس کشور درباره آخرین وضعیت جان‌باختگان و مصدومان متاثر از برف در استان گیلان گفت: هفت نفر که ۵ نفر به علت ریزش بهمن در شهرستان رودبار، یک نفر به علت سقوط از سقف و یک نفر نیز به علت ریزش سقف در شهر رشت جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین ۱۱۲ نفر به علت تروما ناشی از سقوط، سرما خوردگی و.. به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

وصل برق تمامی ساکنان مناطق آسیب دیده

استاندار گیلان قطعی برق 250 هزار مشترک در سطح استان گیلان به‌علت بارش برف سنگین را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: با تلاش شبانه‌روزی عوامل امدادی و خدماتی تعداد مشترکان فاقد برق در گیلان هم‌اینک به 26 هزار نفر رسیده و تا فردا این مشکل در بسیاری از نقاط استان برطرف می‌شود.

تخصیص ۵۰ میلیارد تومان تن خواه برای رفع مشکلات استان و جبران خسارات

نوبخت دستیار ویژه رئیس جمهور با حضور در استان گیلان گفت: رئیس جمهور به ۴ وزیر برای حل مشکلات گیلان دستور داده است. همچنین ۵۰ میلیارد تومان تن خواه برای رفع مشکلات استان و جبران خسارات در نظر گرفته شده است.

استان قزوین معین استان گیلان در برف و کولاک شد.