اخبار اجتماعی- کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت  ویروس کرونا ، در ایران اظهار کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۲۸۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۱۳۶۴ نفر افزایش یافت.

به گزارش افکارنیوز، او افزود: خوشبختانه تا کنون ۳۵۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده اند.

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۵ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۵۱۴ مورد رسید.

آمار کرونا در ایران

سخنگوی وزارت بهداشت درباره موارد جدید بیماران کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان ادامه داد: استان تهران ۳۰۳ نفر، قم ۴۲ نفر،گیلان ۷۱ نفر، اصفهان ۱۱۰ نفر، البرز ۶، مازندران ۱۹۲ نفر، مرکزی ۴۸ نفر، قزوین ۱۲ نفر، سمنان ۳۸ نفر، گلستان ۲۱ نفر، خراسان رضوی ۱۱۰ نفر، فارس ۳۳ نفر، لرستان ۲۵ نفر، آذربایجان شرقی ۹۷ نفر، خوزستان ۱۵ نفر، یزد ۴۶ نفر، زنجان ۲۰ نفر، کردستان ۹ نفر، اردبیل ۱۵ نفر،کرمانشاه ۱۵ نفر، کرمان۱۲ نفر، همدان ۱۰ نفر، سیستان و بلوچستان ۲ نفر، هرمزگان ۴ نفر، خراسان جنوبی ۰نفر، خراسان شمالی ۰ نفر، چهارمحال و بختیاری ۰ نفر، ایلام ۸ نفر، آذربایجان غربی ۲۵ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۰ نفر،  بوشهر ۰ نفر است.

وی افزود: بسیج عمومی مقابله با کروناکه در فاز اول با اطلاع رسانی آگاه سازی و آموزش عمومی آغاز شده بود. فکر می‌کنم که تقریبا گستره و پوشش بسیار خوبی در سراسر کشور حداقل از حهت ایجاد هشیاری، اطلاع رسانی و آموزش عمومی در زمینه پیشگیری و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی را توانست به مردم اعلام و ابلاغ کند؛ به طوری که امروز شاید کمتر ایرانی است که با مبانی اصلی پیشگیری و نکات اصلی که در مراقبت و پیشگیری از این بیماری نیاز است آشنا نباشد.

جهانپور اظهار کرد: همه حلقه‌های مفقوده که ممکن بود متصور باشد فعال شده و با بیماریابی فعال که صورت خواهد گرفت حلقه اول به عنوان سامانه شناسایی و مراقبت خواهد بود. هموطنان می‌توانند از طریق ورود به سامانه Salamat.gov.ir در صورتی که احتمالا شکایت بالینی یا علائم خاصی را  مشاهده کردند و سوال و شکی مبنی بر ابتلا به ویروس کرونا دارند مطرح کنند. 

او بیان کرد: بر اساس نقطه جغرافیایی و محل سکونت افراد، افرادی که محتمل یا به اصطلاح مظنون ابتلا به بیماری باشند بر اساس خود اظهاری که در سامانه خواهند داشت شناسایی خواهند شد و با آن ها تماس گرفته خواهد شد. از همان نقطه آغازین شروع علائم مراقبت و پیگیری انجام خواهد شد و افراد به مراکز خدمات سلامت در سراسر کشور که به صورت حداقل ۱۶ ساعت در شبانه روز با حضور پزشک و مراقبین سلامت فعال هستند ارجاع خواهند شد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت:  موارد سرپایی آنجا تفکیک شده و درمان سرپایی و قرنطینه در منزل ارجاع داده شده و هر روز به طور مستمر وضعیت آن ها تا زمان بهبودی کامل رصد و پایش خواهد شد. افرادی که نیازمند بررسی بیشتر یا بستری در بیمارستان باشند به بیمارستان ها یا مراکز معینی که در هر منطقه کشور مشخص شده است ارجاع خواهند شد. مواردی که نیازمند بستری باشند باز در بیمارستان ها بستری خواهند شد و با درمان بستری شروع خواهد شد و افراد که باز به تشخیص متخصصان نیاز به بستری نداشته باشند مجددا به چرخه قبل ارجاع می‌شوند.

او ادامه داد: با توجه به فعالسازی بیماریابی و تکمیل این زنجیره و تجربه ای که در روزهای اخیر در ۴ یا ۵ استانی که با عنوان گام نخست این طرح انجام شد انتظار داریم که هم موارد شناسایی ما افزایش پیدا کند، مرحله شناسایی به مرحله آغازین بروز علائم برسد و با مراقبت و رصد مستمری که صورت خواهد گرفت بازخورد بهتری داشته باشیم؛ چرا که حداقل منافع اجرای طرح این است که ما در استان هایی که به صورت ابتدایی و گام نخست اغاز شده امروز بار ترافیکی بیمارستان ها و مراکز معین به شدت کاهش پیدا کرده است و حتی در مراکزی که تا روزهای گذشته شاید ما با تراکم بیمار مواجه بودیم در شب های گذشته تخت خالی موجود است. این نظام قطعا یک الگویی است که در مدیریت،کنترل و مهار این بیماری بسیار موثر خواهد بود. 

جهانپور بیان کرد: تقریبا همه دنیا چه آن هایی که اعلام کردند و چه آن هایی که اعلام نکردند به نوعی وارد فاز پاندمیک شدیم و همه گیری جهانی است.

ایران همچنان در فاز صعودی ابتلا به کرونا

او گفت: امیدواریم این طرح بزرگ بسیج ملی در کنار همه آن مسائلی که بر عهده خودمراقبتی و دیگر مراقبتی است بتواند ما را به سمت مهار بیماری سوق دهد. به هر حال هنوز هم ما در فاز صعودی ابتلا، فاز شیوع و انتظار هستیم، همه این اقدامات چه آن بخشی که بر عهده مشارکت عمومی و اجتماعی است چه آن بخشی که بر عهده حاکمیت و‌ مداخلات نظام سلامت است همه در جهت این است که بتوانیم این شیب را کند تر کنیم و در مسیر مهار و کنترل این بیماری قرار بگیریم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: بدون تعارف عرض کنم استان هایی که به عنوان مقصد سفر قرار می‌گیرد اغلب این استان‌ها خودشان امروز گرفتار بیماری هستند. اگر نتوانیم ۶۰ تا ۷۰ درصد ترددها و سفرها را کاهش دهیم رسیدن به کنترل و مهار بیماری دشوار خواهد بود.

جهانپور مطرح کرد: هموطنان عزیزمان امسال نوروز ما مثل هیچ سالی نخواهدبود ما نوروزی با سفرهای نوروزی نخواهیم داشت. قطعا اگر کسی به فکر سلامتی خود، خانواده، اطرافیان و هموطنان خودش است در خانه بماند.

او افزود: حضور در مراکز خرید به شکلی که در برخی شهرها در روزهای اخیر گزارش می‌شود به هیچ وجه پذیرفتنی نیست این کاملا مقابله با سلامت خودمان و اطرافیانمان است موضوع را جدی بگیرید. موضوع جدی تر از آن چیزی است که ممکن است بخشی از جامعه ساده انگاری داشته باشد و هنوز هم آن را به عنوان یک معضل در حوزه سلامت خودشان نشناخته باشند.

افزایش آمار خراسان رضوی و اصفهان در ابتلا به کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: استان مازندران با ۱۹۲ مورد ابتلای جدید در حال تبدیل شدن به یکی از استان ها با خیز ابتلا  است و سفر به استان مازندران دشواری و گرفتاری برای ما و مردم آن منطقه ایجاد خواهد کرد. استان اصفهان و خراسان رضوی هم به عنوان دو مقصد مسافرپذیر همچنان با افزایش آمار مواجه است. ۱۱۰ نفر در استان اصفهان و ۱۱۰ نفر در استان خراسان رضوی و مشهد مقدس ظرف ۲۴ ساعت اخیر مورد ابتلای قطعی داشته ایم.

۱۰ راه انتقال سریع ویروس کرونا

کرونا ویروسی فراگیر است که به سرعت منتشر شده و می‌تواند طیف وسیعی از افراد را ظرف مدت کوتاهی مبتلا کند.

جزییات بسته حمایتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر از کرونا+فیلم

رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه از جزییات بسته حمایتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر از کرونا را اعلام کرد.

پیشگیری از کرونا در نانوایی‌+اینفوگرافی

با افزایش شیوع ویروس کرونا ، در صورت پخت غیربهداشتی نان ممکن است جان هموطنان را به خطر بیندازد.

حرکت جالب «سید جواد رضویان» برای مقابله با کرونا

جواد رضویان برای مقابله با کرونا پستی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

آمادگی نیروی هوافضای سپاه برای مقابله با کرونا

نیروی هوافضای سپاه آمادگی همه جانبه خود برای پشتیبانی و جابجایی کادر و تجهیزات پزشکی برای تجهیز بیمارستان‌های کشور را اعلام کرد.

آغاز خلوت کردن شهرها در ۲۴ ساعت آینده

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: روال خلوت کردن فروشگاه‌ها و خیابان‌ها و جاده‌ها با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود در 24 ساعت آینده سازماندهی خواهد شد.