به گزارش افکارنیوز،

به همت خیرین در سالی که گذشت تعداد ۸۵۹۹ زندانی جرایم غیرعمد با رقم بدهی بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان از بند حبس رهایی یافتند؛ ۳۳۰ نفر از مددجویان آزاد شده را زنان و مابقی را مردانی شامل می‌شوند که در غالب پرونده‌ها نسبت به صدور چک یا ضمانت از طریق این اوراق تجاری گرفتار بند شده بودند.

اخبار اجتماعی-اصل بدهی ۸۵۹۹ زندانی رهایی یافته معادل ۱۸۰۰ میلیارد تومان بود که در فرآیند رسیدگی به همت کمیته‌های صلح و سازش تا میزان ۴۴ درصد محکوم‌ٌ‌به از سوی شکات خصوصی و اولیاءدم گذشت شد.

​در شمار محکومان ۴۵۱ نفر به دلیل عجز در تأمین بدهی ناشی از دیات (کارگاهی و رانندگی) و ۸۱۴۸ نفر نیز به علت ناتوانی در پرداخت دیون مالی (چک، مهریه و نفقه) در بند حضور داشتند.

قابل توجه اینکه تعداد ۱۲۴۹ زندانی بدون پرداخت ریالی و تنها با تلاش نمایندگی‌های استانی و البته همیاری مددکاران زندان‌ها و برخی شعب شورای حل اختلاف صرفا از طریق صلح و سازش یا پذیرش دادخواست اعسار از بند آزاد و به آغوش گرم خانواده بازگشته‌اند.

در فهرست استانی ستاد دیه تهران با آزادی ۸۰۱ زندانی واجد شرایط بیشترین آزادی‌ها را به خود اختصاص داده و در ادامه اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب هر کدام با ۷۵۶ و ۵۵۱ مورد آزادی بیشترین نقش را در آمار عددی دارند.