به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: فرونشست زمین بر اثر برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی را نمی‌توان به عنوان عامل اصلی زمین لرزه‌های چند شب گذشته تهران قلمداد کرد.

اخبار اجتماعی- او ادامه داد: در حال حاضر سفره‌های آب زیر زمینی آب شهر تهران سالانه چیزی بالغ بر ۸۰۰ میلون متر مکعب ورودی و ۸۴۰ میلیون مترمکعب برداشت دارند که این به معنای بیلان منفی سالانه ۳۰ تا ۴۰ میلیون متر مکعب آب است و نتیجه این اضافه برداشت، پیدایش فروچاله‌ها و فروشنست زمین است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران بیان کرد: در حال حاضر سالانه ۴۱۰ میلیمتر بارندگی در استان تهران داریم که در شهری به مساحت شهر تهران به حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب می‌رسد و این میزان، ۴۰ درصد آب شرب شهر تهران و معادل دو برابر سد امیرکبیر است و اگر بتوانیم این میزان را به سفره‌های آب زیرزمینی تزریق کنیم، بخش عمده‌ای از مشکل آب شرب و فرونشست زمین حل خواهد شد.

بختیاری گفت: متاسفانه خانه‌های مردم در مناطق جنوب شهر با هر بارندگی دچار آب گرفتگی می‌شود. در حال حاضر فروچاله‌هایی در اطراف خط ریلی تهران به گرمسار دیده می شود به طوری که در مواردی تا دویست متری خط راه آهن این مسیر هم رسیده است و این خطری جدی برای آینده این شهر و استان تهران است.