به گزارش افکارنیوز،

پیروز حناچی شهردار تهران در توضیح جوانب زلزله ۵.۱ ریشتری در پایتخت گفت: دو هفته گذشته زلزله‌ای در تهران به وقوع پیوست که هیچ خسارتی نداشت، اما مردم را نگران کرد و ما به این حادثه به مانند یک مانور نگاه کردیم.

اخبار اجتماعی- وی افزود: ستاد مدیریت بحران شهر تهران را با وجود اینکه در قانون جدید برای آن مسئولیت مستقیم نداریم فعال کردیم و ورود دستگاه‌های مسئول در زمان بروز حادثه را خواستیم.

حناچی با اشاره به فعالیت نهاد‌هایی مانند شرکت گاز در زمان بروز زلزله با ریشتر بالا گفت: آتش سوزی ناشی از زلزله می‌تواند از خود زلزله خسارت بار‌تر باشد و به هر صورت ما باید یاد بگیریم که با زلزله زندگی کنیم و به کودکان خود یاد دهیم که در زمان زمین لرزه به جای ترسیدن چه اقدامی انجام دهند.

او ادامه داد: در حال حاضر مشاهده می‌کنید که در راه پله‌‌های بسیاری از ساختمان‌ها که تنها راه تردد و خروج از ساختمان است، دیواره‌ها از سنگ پوشیده شده‌اند که اگر این سنگ‌ها به درستی نصب نشده باشند در زمان بروز زلزله فرو می‌ریزند و به اصلی‌ترین مانع برای خروج ساختمان بدل می‌شوند.

شهردار تهران تصریح کرد: تمام این‌ها جزئیاتی است که باید به آن توجه شود و ما به جهت تدوین قوانین و تلاش برای اجرای آن‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، اما مهندسان ناظر، پیمانکاران، سازندگان و مردم در هنگام احداث ساختمان و خرید ملک باید به این جزئیات توجه کنند و در کنار آن دولت و مسئولان در حوزه قوانین باید به گونه‌ای عمل کنند که تفاوت قیمت در ساختمان‌هایی که به جزئیات ایمنی توجه می‌کنند با گروهی که توجه نمی‌کنند، ملموس باشد.