به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه صبح امروز در نشست خبری برنامه های قوه قضاییه در هفته قوه قضاییه را تشریح کرد.

محسنی اژه ای گفت: خوش آمد می گویم خدمت همه خبرنگاران و خوشحالم پس از مدتی شما رو می بینیم و دیداری تازه شده است.

وی ادامه داد: شهادت امام جعفر صادق (ع) را تسلیت گفته و در آستانه هفته قوه قضاییه یاد و خاطر شهدای قوه قضاییه را گرامی می داریم.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: از خداوند می خواهیم تا رهرو خوبی برای این شهدای گرانقدر باشیم و در مسیر آنها گام برداریم.

اخبار اجتماعیمحسنی اژه ای افزود: هر ساله هم دولت و هم قوه قضاییه هفته ای به نامشان نامگذاری شده است. در دولت به دلیل شهادت شهید رجایی و شهید باهنر و در قوه قضاییه هم به دلیل شهادت شهید بهشتی و یارانشان هفته ای را گرامی می داریم.

وی گفت: سعی می شود در این هفته به میزان مقدور سیاست ها و عملکرد قوه قضاییه مطرح شده و از نقطه نظرات نخبگان استفاده شود.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: امسال قدری با سالهای قبل متفاوت است و دلیل آن هم شرایط شیوع ویروس کرونا است که باید کمی مراقبت کرد.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: روزهای هفته قوه قضاییه مانند سالهای قبل نامگذاری شده است.

روز یکشنبه که اول تیرماه است روز مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه نامگذاری شده است.

روز دوشنبه حمایت قضایی از تولید و کارآفرینی نامگذاری شده است.

روز سه شنبه روز کرامت مردم و حقوق بشر نامگذاری شده است

روز چهارشنبه روز عدالت الکترونیک نامگذاری شده است.

روز پنجشنبه روز نظارت و پیشگیری از وقوع جرم نامگذاری شده است

روز جمعه روز ترویج صلح و سازش نامگذاری شده است

روز شنبه روز ارتقای سلامت قوه قضاییه نام گذاری شده است.

وی افزود: روز شنبه آیت الله رییسی گفت و گویی تلویزیونی خواهند داشت و روز یکشنبه هم تجدید میثاقی با امام راحل صورت خواهد گرفت.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در همان روز یکشنبه یک سری از پروژه های عمرانی قوه قضاییه به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح خواهد شد.

اژه ای گفت: در روز دوشنبه مسوولین قوه قضاییه از برخی از مجتمع های قضایی بازدیدی خواهند کرد و دیدار مردمی هم خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: در روز سه شنبه مسؤولان عالی قضایی از یک سری واحد های تولیدی بازدید خواهند کرد تا مشکلات تولید و جهش تولید را بررسی کرده و رفع کنند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: در سه ماهه اول سال تعدادی از سامانه های الکترونیکی رونمایی خواهد شد.

اژه ای افزود: سالهای قبل نشستی با خانواده شهدای قوه قضاییه داشتیم اما امسال به دلیل کرونا امکان این اقدام نیست و ناچار شدیم به شکل دیگری از تعدادی از خانواده های شهدا تقدیر کنیم.

وی ادامه داد: در روز جمعه در شهرهایی که نماز جمعه برگزار می شود مسؤولان عالی قوه قضاییه حضور خواهند داشت و گزارشی ارایه کرد و مردم را در جریان امروز قرار می دهند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: هر ساله یک همایش سراسری هم برگزار می شد که امسال امکان برگزاری آن وجود ندارد اما همان همایش به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار خواهد شد.

وی به دیدار هر ساله با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: هر ساله موفق به حضور در محضر رهبری می شدیم اما امسال هم از این موهبت محروم هستیم اما قرار است از طریق ویدیو کنفرانس گزارشی به محضر معظم به ارایه شود و از بیانات ایشان بهره مند شویم.

اژه ای افزود: درگام دوم انقلاب شرایط منطقه و ایران و دنیا تغییراتی داشته است و ما قرار است در گام دوم انقلاب به سمت ایجاد تمدن اسلامی حرکت کنیم.

دبیر ستاد بزرگداشت قوه قضاییه گفت: ما نیاز به یک حرکت جدید و تحول جدید داشته ایم و در همین رابطه با الهام از فرمایشات مقام معظم رهبری به این فکر افتادیم تا سندی راهبردی برای ایجاد تحول تدوین کنیم.

وی ادامه داد: معاونت راهبردی قوه قضاییه از سال ۹۷ با همفکری یک کارگروه دانا و با تجربه یک سند تحول برای قوه قضاییه تهیه کردند و قبل از شروع دوره ریاست این الله رییسی به سمع و نظر رهبری رسانده شد.

اژه ای گفت: نیاز بود حقیقتا در این گام دوم قوه قضاییه هم با فرایندی جدید و با تحولی شگرف وارد کارزار شود و حتما تحول نیازمند داشتن سند تحول است.

وی ادامه داد: هر سند تحولی باید یک برنامه اجرایی هم داشته باشد و این برنامه تهیه شده است و به زودی برنامه ها برای اجرا به زودی ابلاغ خواهد شد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: در کنار داشتن سند بالادستی و برنامه مدون نیاز به یک مجری دلسوز و توانمند هم داریم تا این مجری خوب سند را با هدف تحول اجرا کند.

وی گفت: تلاش شده است تا این برنامه ها توسط مدیرانی با شاخصه های تحولی اجرا شود و این تلاش ادامه دارد.