به گزارش افکارنیوز،

ناظران اقتصاد جهان در این هفته در بحبوحه بدترین رکود جهان از زمان رکود بزرگ سال های 2007 تا 2009، گرد هم می‌آیند. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی اجلاس سالانه خود را در شرایطی برگزار می‌کنند که هر دو از اقتصادهای بزرگ گروه 20 خواسته‌اند بازپرداخت بدهی کشورهای فقیر دنیا را پس از پایان 2020 تمدید کنند.

 در حالی که صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهان در 2020 را نسبت به ماه ژوئن کمی افزایش داده ولی هشدار داد این رشد طولانی مدت و بی‌ثبات خواهد بود.

 صندوق بین المللی پول از دولت‌ها خواسته هرچقدر که لازم است برای مواجهه با این بحران هزینه کنند و در عین حال هشدار داده بدهی آنها برای اولین بار تا 100 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت.

 مقامات صندوق بین المللی پول در این ماه اصلاحاتی برای تغییر ساختار بدهی برای کشورهایی که نمی‌توانند به تعهد خود عمل کنند  پیشنهاد دادند. به نظر می‌رسد آسیب‌پذیری در برابر بدهی‌ها موضوع اصلی این اجلاس خواهد بود.

 اقتصادهای بزرگ گروه 20 در آوریل توافق کردند میلیاردها دلار بازپرداخت بدهی کشورهای فقیر دنیا را تا پایان سال جاری میلادی به تعویق بیندازند. بانک جهانی اعلام کرد این کار کافی نیست و خواستار کاهش وام‌گیری برای جلوگیری از بدهی‌های بزرگ‌تر شد.

 صندوق بین‌المللی پول همچنین در فکر یافتن راهی برای انتقال سرمایه ذخایر موجود با عنوان «حق برداشت مخصوص» از کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیری است که به آن نیاز دارند. پیشنهاد ایجاد 500 میلیارد دلار حق برداشت مخصوص در آوریل توسط آمریکا رد شد چون این طرح را ناکارآمد می‌دانست.