ابوالحسن خلیلی عضو انجمن صنفی روغن نباتی درباره آخرین جزئیات عرضه روغن حلب در بازار اظهار کرد: اگرچه تصور و ذهنیت خانوار از روغن‌های حلب روغن جامد است، اما با تغییر ساختار، استاندارد این روغن‌ها نیمه جامد است.

افزایش قیمت ورق، عاملی برای گرانی روغن حلب

او با اشاره به اینکه بخش اعظم کمبود روغن در هفته‌های اخیر مربوط به روغن‌های حلب بوده است، افزود: با توجه به افزایش قیمت ورق، کارخانه‌ها تولید خود را متوقف کردند، اما در بخش خانوار، کارخانه‌ها در زمینه تولید روغن بطری پرتوان کار کردند.

عرضه فراوان روغن حلب از هفته آتی در بازار

خلیلی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه روغن بطری وجود ندارد، بیان کرد: اولویت نخست کارخانه‌ها پر کردن شلف‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای بود که خوشبختانه این امر محقق شد و اولویت دوم سوپرمارکت‌ها و خواربارفروشی‌های سطح شهر بوده است که از روز گذشته به طور متوسط روزانه یک هزار تن روغن در سطح این فروشگاه‌ها توزیع شد.

عضو انجمن صنفی روغن نباتی ادامه داد: از هفته آینده با افزایش تولید روغن حلب شاهد توزیع بیشتر در سطح فروشگاه‌ها و مغازه‌ها خواهیم بود.

او با بیان اینکه مشکلاتی در خصوص تامین و تخصیص ارز برای واردات دانه‌های روغنی و روغن خام وجود دارد، بیان کرد: با وجود تمامی مشکلات، میزان عرضه با تقاضا همخوانی دارد و طی هفته‌های اخیر به دلیل افزایش تقاضای مردم و خروج روغن از شلف‌های مغازه و فروشگاه‌ها سه برابر حالت عادی، این تعادل بر هم خورد که هم اکنون با کاهش نگرانی مردم‌، شاهد افزایش توزیع و در نهایت آرامش بازار هستیم.

این مقام مسئول درباره اینکه آیا قیمت روغن تا پایان سال تغییر می‌کند، بیان کرد: با وجود واردات ماده اولیه روغن از خارج و وابستگی کامل به قیمت بورس جهانی پیش بینی می‌شود که با افزایش قیمت در بازار‌های جهانی، نرخ نهایی کالا دستخوش تحولاتی در بازار قرار گیرد.

عضو انجمن صنفی روغن ادامه داد: با وجود واردات  روغن خام  با ارز ۴۲۰۰ تومانی، اما آنچه در بازار رخ داد مربوط به اثرات افزایش جهانی قیمت ارز در نرخ روغن تصفیه شده بود، ضمن آنکه واردات ملزومات و بسته بندی با ارز نیما بر بازار روغن تاثیر گذار است، اما کارخانه‌ها با همه این تفاسیر نباید به صلاح دید خود قیمت‌ها را افزایش دهند.

خلیلی در پایان تصریح کرد: کارخانه‌های روغن نباتی با ارائه مستندات لازم به سازمان حمایت و پس از بررسی اسناد و مدارک، توسط ستاد تنظیم بازار اجازه این کار را دریافت می‌کنند.