امروز ۸ فروردین ۱۴۰۰ محمدعلی دهقان دهنوی در برنامه گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه خبر حاضر شد و درباره چشم انداز بورس در سال ۱۴۰۰ صحبت کرد.

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس اظهار داشت: هر چقدر ثبات در اقتصاد کلان بیشتر باشد، مقررات گذاری بر اساس منطق بازار دنبال بشود، نظارت و شفافیت در بورس کامل باشد، نوسانات در بورس کنترل می شود.

تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر بورس چگونه بود؟

دکتر دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس افزود: با شیوع کرونا فشار معیشتی در سال 99 به مردم وارد شد، این موضوع به ویژه برای قشرهای آسیب پذیر جدی بود، بخش قابل توجهی از این افراد یک دارایی ارزشمند به نام سهام عدالت داشتند. ایده آزادسازی سهام عدالت بر همین اساس مطرح شد. تمایل و توصیه همه ما این هست که مردم عزیز آن را نگه دارند. در عین حال به دنبال روش هایی هستیم که هم فشار فروش به بازار سرمایه وارد نشود و هم نقدشوندگی بورس مد نظر نهاد ناظر است.

بورس باید از فضای سیاسی دور نگه داشته شود

وی افزود: بازار سرمایه عموما به اخبار، چه مثبت چه منفی، بیش از وزن خبر، واکنش نشان می دهد، این موضوع می بایست در اظهار نظرهای سیاسی در خصوص بورس دقت شود.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: تلاشمان این هست هر حرفی که توسط نهاد ناظر عنوان می شود حتما به آن عمل شود، این موضوع موجب اعتمادبخشی به بورس می شود. در کنار آن جریان اطلاعات در بازار سرمایه می بایست تقویت شود، شرکت ها می بایست اطلاعات شفاف تر و به موقع به سهامداران ارائه دهند. نظارت ما بر فعالیت بازار نیز می بایست تقویت شود. در حال تهیه سیستم هایی هستیم که ضمن نظارت بتوانند حتی پیش گیری از تخلفات داشته باشند. این موارد می توانند اعتماد مردم به بازار را تقویت کنند.

عملکرد حقوقی ها چگونه بوده است؟

دهقان دهنوی گفت: جمع بستن عملکرد حقوقی ها اشتباه هست، در برخی موارد حقوقی ها مسئولیت پذیری خود را نسبت به بازار انجام دادند، انتظار ما در شرایط منفی بازار سرمایه از حقوقی ها این است که با خرید بیشتر، به عرضه سهام پاسخ دهند، برخی از آن ها کار خود را به در درستی انجام دادند. در عین حال برخی از حقوقی ها مسئولیت خود را به خوبی انجام ندادند. این موضوع در قوانین و مقررات نمی گنجد، کاستی هایی در مقررات گذاری ها اکنون وجود دارد، اما اکنون سازمان از ابزارهای خود استفاده می کند که حقوقی ها به این سمت هدایت شود که نقش خود را به درستی ایفا کنند. البته این موارد برای حقیقی ها هم صدق می کند.

وی اظهار داشت: بازار سرمایه می بایست در نهایت اقتصاد کشور را توسعه دهد، این موضوع منفعت برای ناشرین، مردم، بورس و اقتصاد کشور دارد. صنایع بورسی می بایست توجیه پذیری اقتصادی داشته باشند تا سرمایه وارد کانال های صحیح شوند و اقتصاد یک کشور توسعه یابد.

چشم انداز بورس در سال ۱۴۰۰ چگونه است؟

دهقان دهنوی گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است. لذا فضای کلی مثبت است و سهامداران می توانند با ارزیابی و تحلیل صحیح و مدیریت ریسک، سود خوبی در این بازار تحصیل کنند.