این روزها بازار بورس اوضاع نسبتا بهتری نسبت به یک ماه پیش دارد و در این میان گروه پالایشی نیز در بین گروه‌های بورسی در شرایط کنونی بازار وضعیت بهتری دارند و جزو پنج نمادهای تاثیرگذار بر روی شاخص کل هستند. این گروه جزو چهار گروه برتر بازار سرمایه از نظر حجم معاملات، بنیادی بودن شرکت، سودآوری محسوب می‌شود.

داده‌های تابلوی بورس بر اساس آخرین اعدادی بر روی نمادها نشان می‌دهد که در روز گذشته ۱۵هزار ۶۹۰ نفر خریداران نمادهای گروه پالایشی بودند که در مجموع حجم معاملات آن با ۶ هزار ۷۰۲ واحد رشد، بخشی از ریزش شاخص کل در روز گذشته را جبران کرد.

تحلیلگران تکنیکال در مورد گروه پالایشی تقریبا اتفاق نظر دارند و شیب حرکت این گروه را در دامنه ۲۰ تا ۲۶ درجه می‌دانند و تقریبا با استناد به نمودارهای مختلفی که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می‌کنند، این زمان را مناسب برای فروش نمی‌دانند و بیشتر بر خرید سهم تاکید دارند. خرداد و تیر ماه زمان برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های است که سال مالی آن‌ها اسفند ماه می‌باشد و تمام شرکت‌های پالایشی هم سال مالی آن‌ها منتهی به اسفند ماه هست.

گزارش سالانه گروه پالایشی کار دست سهامداران داد
بر خلاف وضعیت مثبت این هفته گروه پالایشی در هفته گذشته بخشی از ریزش سنگین شاخص کل مربوط به ریزش نمادهای گروه پالایشی بود که در این رابطه محمد خردمند تحلیل گر نفتی به بازار گفت: دلیل ریزش هفته گذشته گروه پالایشی صورت مالی منتهی به پایان سال گذشته بود که در آن سود حاصل از فروش فراورده‌های نفتی بر اساس قیمت ۹ ماه ابتدای سال ۹۹ محاسبه شده بود.

خردمند می‌گوید: صورت مالی سه ماه آخر شرکت‌های پالایشی بیرون آمد که یکی از دلایل  منفی شدن سهام  شرکت‌های گروه پالایشی بود که  تاثیر خود را بر کل بازار گذاشت.

این کارشناس تاثیر صورت مالی بر سهام پالایشی را این گونه توضیح داد: صورت مالی سه ماهه آخر سال ۹۹ شرکت‌های پالایشی بر اساس قیمت‌های نفت و فرآورده‌های نفتی ۹ ماهه ابتدای سال بود  این در حالی است که در سه ماه آخر سال قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته او  ریزش سهام گروه پالایشی  به گونه‌ای بود که ۲هزار ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از این گروه خارج شد و جایگزینی این عدد با این وضعیت بازار کار آسانی نیست.

خردمند به آینده گروه پالایشی خوشبین است و در دفاع از تحلیل خود می‌گوید: با توجه به محدود شدن کرونا در بخش‌های از جهان چشم انداز نفت و فرآورده‌های نفتی مثبت است و اگر دلار در همین محدوده قیمتی بماند گروه پالایشی ارزنده هستند.

قیمت نفت برنت امروز رشد ۱.۷۷ درصدی داشته و به قیمت ۷۰ دلار رسید  و قیمت نفت سبک ایران به طور میانگین در بازارهای بین المللی ۶۰ دلار ثبت شده است بر اساس تحلیل مجله اکونومیست تا پایان سال احتمال دارد که قیمت نفت به نزدیک ۸۰ دلار برسد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که اگر سهامداری قصد داشته باشد که در گروه پالایشی سرمایه‌گذاری کند، پیشنهاد شما به این سهامداران چیست؟ گفت:  بنده پیشنهاد می‌دهم که از صندوق‌های ETF پالایشی استفاده کنند چرا که بازیگردان بر روی سهم است و توسط دولت هم مورد حمایت قرار می‌گیرد.

او اضافه کرد: سهم‌های گروه پالایشی بنیادی هستند اما به سهامداران پیشنهاد می‌کنم که حداکثر ۲۰ درصد پرتفوی خود را به این سهم‌ها اختصاص دهند.

خردمند با اشاره به طرح به حمایت دولت از زیان دیدگان صندوق‌ قابل معامله پالایش آن را یک طرح مثبت ارزیابی کرد و گفت:  طرح حمایتی دولت از این قرار است که، کسانی که سهام صندوق قابل معامله پالایش را گرفتند، اگر تا الان آن را نفروخته باشند، به جای زیانی که کردند به آن‌ها سهم جایزه داده می‌شود تا زیان آن‌ها را پوشش دهند.

او ادامه داد: در ابتدا سهام پالایش را با تخفیف ۳۰ درصدی با قیمت ۱۰ هزار تومان به مردم فروختند و الان این سهم به ۷ هزار تومان رسیده یعنی حدود ۲۲ درصد ریزش داشته است و با توجه به تخفیف ۳۰ درصدی این سهم الان در مجموع ۵۲ درصد افت داشته است بنابراین نماد پالایش در کف قیمتی خود است.

خردمند آماری صورت مالی شرکت‌های پالایشی را اشتباه می‌داند و می‌گوید: شرکت‌های پالایشی با قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی، محصولات خود را فروخت که در سه ماه پایان سال ۹۹ قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان رشد چشمگیری داشت اما در صورت مالی پالایشی، بر اساس قیمت نه ماه سال گذشته درآمدها شرکت‌ها محاسبه شده است.