امکان فک رهن محصولات فروخته شده در قالب فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یک ساله خودرو، زودتر از موعد فراهم شد و مالکانی که خودروی خود را در طرح فروش ایران خودرو دریافت کردند، می‌توانند نسبت به آزادسازی سند اقدام کنند.

فک سند چیست؟

فک رهن به این معناست که هر دارایی (ملک، زمین یا خودرو) که دارای سند قانونی و ارزش مالی مشخص شده‌ای است، اگر به عنوان وثیقه در رهن بانک، مراجع قانونی یا هر سازمان اداری دیگری قرار گیرد دارایی در رهن نامیده می‌شود، همچنین فک رهن سند به این معناست که مالک بخواهد با پرداخت وجهی که به سازمان مربوطه بدهکار است، دارایی خود را از وثیقه خارج کنند.

به طور مثال اگر برای خرید یک ملک، خودرو یا زمین از بانک وام تهیه کنید، به علت رقم بالایی که بانک از شما طلب دارد، تا زمانی که بدهی خود را به طور کامل تسویه کنید، سند ملک شما در رهن بانک می‌ماند و در نهایت پس از تسویه کامل، شما به عنوان مالک قطعی می‌توانید اقدام به فک رهن سند خود کنید.

اطلاعیه (بخشنامه ۴۴۰۴) ایران خودرو در مورد فک رهن

بدین وسیله به اطلاع کلیه نمایندگی‌های محترم می‌رساند، در خصوص خودروهای واگذار شده در فروش فوق‌العاده و پیش فروش به روش قرعه کشی که سند (فاکتور فروش) آنها در رهن شرکت ایران خودرو است مطابق مصوبه اخیر کمیته خودرو، مشتریان محترم می‌توانند نسبت به فک رهن سند مربوطه زودتر از موعد مقرر در بخشنامه اقدام نمایند. به همین منظور و بر اساس برنامه زمانبندی شده، واریز مبلغ ترهین و انجام عملیات فک رهن پس از دریافت پیامک از سوی شرکت ایران خودرو امکان پذیر است.
لازم به ذکر است انجام عملیات فک رهن توسط شخص مشتری در سایت فروش اینترنتی ایران خودرو (میز کار مشتری) یا مراجعه به نمایندگی فراهم است و مشتری محترم می‌بایست حتماً بعد از دریافت پیامک از سوی شرکت ایران خودرو نسبت به انجام فرآیند فوق اقدام نماید.

فرآیند فک رهن از دو طریق ذیل امکان پذیر است:

  • اقدام به واریز وجه از طریق کارت بانکی متعلق به خود در میز کار مشتری و درخواست فک رهن.
  • مشتری محترم بعد از مراجعه به نمایندگی و واریز وجه ترهین از طریق کارت بانکی متعلق به خود (مطابق با مبلغ قید شده در سایت) درخواست فک رهن کند.

سند فروش فک رهن شده پس از تسویه مبلغ ترهین توسط مشتری بعد از گذشت ۱۰ روز کاری به نمایندگی‌های محل ثبت نام ارسال خواهد شد.

 

بخشنامه ایران خودرو

سایت فک رهن ایران خودرو

ورود به میز خدمت مشتری و فک رهن خودرو از طریق آدرس اینترنتی https://customer.ikco.ir/admin/account امکان پذیر است.