جزئیات اجرای کالا برگ الکترونیکی در کشور

احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری خود که در روز سه شنبه در ساختمان‌کوثر برگزار شد، گفت: در تابستان ۱۴۰۱ در شاخص قیمت تولید کننده در کشور، شاهد اتفاقاتی هستیم که می‌تواند نویدبخش یک چشم‌انداز خوب برای فصل‌های بعد باشد.

وی افزود: گزارش تابستان حکایت از این دارد که این شاخص در کالا‌ها صنعتی و معدنی شاهد وضعیت خوبی است، ولی در تورم تولید کننده بخش خدمات وضعیت خوبی نیست و افزایش یافته است، ولی در حوزه صنعت و معدن شاهد کاهش هستیم و تورم‌فصلی بخش صنعت ۱۴/۸درصد کاهش یافته و به منفی ۲/۳درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه تابستان نسبت به فصل قبل ۱۶/۲ کاهش یافته و تورم سالانه بخش صنعت ۷/۶درصد کاهش یافته و در معدن هم شرایط به همین صورت است.

وی در ادامه گفت: این ارقام وقتی منتشر شد برخی گفتند منفی شدن تورم در بخش صنعت و معدن به معنای رکود است، ولی شاخص‌های رکود و رونق با شاخص تورم و کاهش قیمت متفاوت است و زمانی که گزارش تولید کالای صنعت و معدن را مشاهده می‌کنیم نشان می‌دهد شرکت‌های معدنی بزرگ ۱۲/۷ درصد و شرکت‌های صنعتی ۵/۳ دارد افزایش تولید داشته و میزان فروش ۹/۹ درصد در ۷ ماهه اول سال بیشتر شده است.

سخنگوی اقتصادی تصریح کرد: اخیرا در حوزه تامین ارز دارد مشکلاتی شاهد بودیم که در تامین بازار و قیمت دارو خود را نشان داد که با توجه به اینکه دارو حساس‌ترین دارویی است که دولت برای مدیریت ارز آن همه جانبه پای کار است و سلامت مردم شوخی بردار نیست، مشکلی که پیش امد بود با سرعت و جدیت بیشتر سعی شد جبران شود و نارضایتی با سرعت مرتفع شود و اقدامات برای تخصیص دارو و تامین ارز برای واردات دارو تولید دارو با سرعت خوبی پیش می‌رود؛ و امیدواریم ظرف هفته‌های آینده مرتفع شود. طبق اعلام بانک‌مرکزی بیش از ۳ میلیارد دلار تخصیص ارز به این حوزه محقق شده است. برای تامین برخی کسری‌ها نیز اقدامات عاجلی برای واردات انجام و با گمرکات هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص این محموله‌ها با اولویت انجام شود.

خاندوزی

وزیر اقتصاد گفت: یکی از گلایه‌های پیمانکاران در پروژه‌های دولت مسئله تخصیص اندک برای پروژه‌های عمرانی بود که در شش ماهه اول سال ۴۰هزار میلیارد تومان تخصیص عمرانی دولت بود و در مهر و آبان ۴۰هزار میلیارد تومان دیگر تخصیص عمرانی صورت گرفت.

خاندوزی با بیان اینکه مسئله طرح کالا برگ الکترونیکی مشکلی در تامین مالی ندارد و با توجه به اینکه نطام پرداخت یارانه را متاثر می‌کند لازم بود دولت برای مطمئن بودن زیر ساخت فنی، اطمینان حاصل کند و تغییرات در وزارت کار قدری تاخیر در بهره‌برداری پروزه انداخت، اظهار داشت:، اما وعده داده شد که پس از آنکه در یک استان به شکل آزمایشی پیاده شد، از ماه‌های آینده این طرح را برای کل کشور انجام شود و این‌مشکلی ندارد و مشکلی در تامین بودجه ندارد، پیش بینی این است که یک ماه دوره آزمایشی به طول بینجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استان‌ها انجام خواهد شد.