به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، محمدرضا فرزین ظهر امروز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه دو میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی با بانک تجارت در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص راه اندازی بورس ارز و امکان پایان دادن به نوسانات یکی دو سال اخیر بازار ارز گفت: در خصوص بورس ارز ما هم اکنون نوسانات بالایی را داریم و متاسفانه قیمت آن نیز روبه افزایش است؛ بنابراین طبیعی است مدیریت بر کالا در این شرایط سخت می شود، چون آنچه که ارز را مهم می کند تاثیری است که بر کالا دارد.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت اظهار داشت: شما وقتی نتوانید قیمت ارز را مدیریت کنید، نخواهید توانست بر بازار کالا نیز مدیریت احمال کنید، بنابراین در شرایطی که نوسانات نرخ ارز زیاد می شود، به دلیل عوامل انتظاراتی تاثیرات بر بازار کالا نیز زیاد می شود.

فرزین با تاکید بر اینکه امروز بخش عمده ای از مسایل و مشکلات در تنظیم بازار کالا ناشی از نوسانات بازار ارز است، افزود: در حال حاضر در ایران یک نظام دو نرخی ارز داریم؛ یک نرخ مربوط به ارز یکهزار و ۲۲۶ تومانی مرجع است و یک نرخ نیز توسط بازار آزاد تعیین می شود.

وی خاطر نشان کرد: شرایط فعلی باعثشده که عوامل انتظاراتی شدیدا در تعیین قیمت بازار آزاد تاثیر بگذارد و این قیمت ارز در بازار آزاد است که قیمت کالا را در کشور تعیین می کند.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی بیان داشت: درست است که بخشی از منابع ارزی کشور با قیمت پایه یکهزار و ۲۲۶ تومان را به کالاها اختصاص می دهیم اما این نرخ بازار ارز است که بر بازار کالاها تاثیر می گذارد و حتی شاهد هستیم به صورت هفتگی متناسب با قیمت ارز، قیمت برخی کالاها در بازار تغییر می کند.

فرزین افزود: بنابراین اگر یک بازار ما به این میزان در تعیین قیمت کالاها موثر است، باید یک بازار مدیریت شده ای باشد که قیمت عرضه و تقاضای ارز را مدیریت کنیم تا یک نرخ باثباتی داشته باشیم و تقاضاهای ارز هم واقعی باشد. به عبارتی، ارزی که ناشی از یک معامله واقعی باشد را داشته باشیم.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت اظهار داشت: هم اکنون بخشی از تقاضای ارز در بازار سفته بازی است و ما برای اینکه بتوانیم انتظارات را مدیریت و تقاضای بالا ناشی از سفته بازی و دلالی را حل کنیم، باید به سمت یک بازار مدیریت شده حرکت کنیم که امروز در کشور تحت عنوان بورس ارز مطرح شده است.

وی تصریح کرد: ما ضوابطی که توسط سازمان بورس و همکاری بانک مرکزی طراحی شده است، به سمت مدیریت بر بازار شفاف ارز با متقاضیان مشخص و عرضه کنندگان واقعی حرکت می کنیم و تا زمانی هم که نرخ ارز تثبیت شده نباشد، صادرکنندگان انگیزه فروش ارز در بازار را نخواهند داشت.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با ضوابط جدید بتوانیم نوسانات نرخ ارز را در کشور مدیریت کنیم، گفت: اینکه بانک مرکزی بخواهد ارز زیادی را برای پایین آوردن قیمت به بازار وارد کند، نمی تواند انتظارات را مدیریت کند، چون این تجربه را در سال گذشته داشته ایم که ارز زیادی به بازار آمد ولی قیمت آن بالا رفت.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با تاکید بر وجود عوامل و قوانین در تعیین قیمتها در بازار ارز، گفت: ما به دنبال تعیین ابزارهای جدیدی برای مدیریت بر بازار ارز هستیم و دولت هم اکنون در حال بررسی ابعاد مختلف بورس ارز و توافق نهایی با بخش خصوصی است.