افکارنیوز گروه اقتصادی

: در سال ۹۱ مانند سال های قبل آمریکا یکی از شرکای اقتصادی ایران به شمار می آید که با وجود تحریم ها رتبه خود را در بین کشورهای وارد کننده کالا به ایران بهبود بخشیده است. به گزارش اتاق بازرگانی صنایع و معادن در سال ۹۱، حدود ۱۰۹میلیون دلار کالا از امریکا به ایران وارد شده است. این میزان وردات در حالی اتفاق افتاده است که سال ۹۰ تنها ۱۰۰میلیون دلار کالای آمریکایی به خاک ایران رسیده بود. ارزش ریالی محموله های وراداتی از آمریکا به ایران تا ماه آذر سال جاری حدود ۱۳۸میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان بوده است.

در سال ۸۳ هم زمان با خداحافظی خاتمی از پاستور، میزان واردات آمریکایی ها به ایران ۷۸ میلیون و ۱۰۴هزار دلار بود. در سال ۸۴ با آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد میزان واردات ایران از آمریکا با افزایش حدود ۲۰میلیون دلاری به ۹۸میلیون دلار رسید و اکنون در واپسین ماه های وداع احمدی نژاد با صندلی ریاست جمهوری، میزان واردات کالا از آمریکا به ایران با وجود تحریم های سخت و نفسگیر به حدود ۱۰۹میلیون دلار رسیده است.

اوج واردات ایران از آمریکا در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد طی سال ۸۷ بود که در این سال ارزش دلاری واردات از آمریکا رقم بی سابقه ۵۶۷میلیون را به نام خود به ثبت رساند. این در حالیست که در ۴ساله دوم ریاست جمهوری خاتمی واردات ایران از آمریکا تاجران ایرانی در بهترین حالت توانسته بودند ۷۸میلیون و ۱۰۴هزار دلار کالا از آمریکا به ایران وارد کنند.

بعد از سال ۸۷ ارزش دلاری واردات از قله کوه به سمت پایین روانه شد و در سال ۸۸ رقم ۲۱۳میلیون دلار را ثبت کرد. این روند نزولی برای ۲سال ادامه داشت تا اینکه در سال ۹۱ با افزایش ۸میلیون دلاری نسبت به سال گذشته یعنی سال ۹۰، به رقم ۱۰۸میلیارد و ۹۴۳میلیون دلار رسید.

جایگاه ینگه دنیا در بین واردکننده ها
در طی سال ۸۴ تا آذر ۹۱، آمریکا بین ۱۴۹کشور صادرکننده کالا به ایران، در بهترین حالت در سال ۸۷ توانست بر جایگاه نوزدهمین واردکننده کالا به ایران بایستد. آمریکایی ها در سال ۸۷ در حالی به این رتبه رسیدند که در سال ۱۳۸۴ در جایگاه سی و هشتمین واردکننده قرار داشتند. آنها امسال نیز با ۷پله سعود توانستند رتبه خود را در بین واردکننده های کالا به ایران از رتبه ۴۰ به ۳۳ ارتقا دهند.

کالاهایی که از آمریکا به ایران رسید
طبق آمار اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در سال ۱۳۹۱ البته تا آذر امسال، ۱۴۱ قلم کالا از گاو و اسپرم گاوی تا تجهیزات پزشکی از آمریکا وارد ایران شده است. به گزارش افکار نیوز، طبق این گزارش در سال جاری، دانه گندم سخت پیشتاز کالاهای وارداتی از آمریکا به ایران بوده است. در ۹ماهه نخست سال جاری ایران ۴۲میلیون و ۱۶۰هزار دلار گندم آمریکایی وارد کرده است. ارزش ریالی محموله های وارداتی دانه گندم سخت ۵۱میلیارد و ۶۸۹میلیون تومان ذکر شده است. وزن این میزان گندم نیز حدود ۱۲۵میلیون و ۴۸۱هزار کیلو گرم بوده است. به عبارتی می توان گفت هرکیلو گندم وارداتی ارزشی برابر ۴۱۲تومان دارد!

لازم به ذکر است که در بین ۱۸کشور صادرکننده گندم به ایران، آمریکا در جایگاه یازدهم ایستاده است.

بعد از گندم، کره، مکمل های غذایی و دارویی، دارو و اسپرم گاوی بیشترین میزان واردات از آمریکا را تشکیل می دهند. در بین اقلام وارداتی لوازم آرای ناخن و لب نیز به چشم می خورد که با ارز مرجع واردات آنها انجام شده است همچنین در کنار لوازم آرایش، چرخ وفلک، تاب، سیرک سیار، تئاتر سیار، باغ وحش سیار از مواردی است که مانند لوازم آرایش با ارز ۱۲۲۶تومان وارد ایران شده است.

در حالیکه امسال دانه گندم سخت با واردات ۴۲میلیون دلاری در جایگاه نخست ایستاده است که در سال قبل، خمیرچوب با واردات ۲۰میلیون دلاری پیشتاز کالاهای صادراتی آمریکا به ایران بود.

عمده های واردات آنها از ایران
تجارت میان دو کشور ایران و آمریکا طوری نبوده است که فقط آمریکا صادرکننده کالا به ایران باشد بلکه ایران نیز همواره به آمریکا صادرات داشته است. در ۹ماهه نخست سال جاری، ایران ۹۰۶هزار دلار کالای ایرانی به آمریکا صادر کرده است. انگورها بیشترین صادرات ایران به آمریکا را تشکیل داده اند. انگور تیزابی و انگور آفتابی با رقم های۲۸۶ هزار دلار و ۲۷۰هزار دلار رتبه دار صادرات ایران به آمریکا در سال ۹۱ هستند.

درحالیکه صادرات امسال ایران به آمریکا ۹۰۶هزار دلار است که این میزان برای سال گذشته ۱میلیون دلار عنوان شده است. همچنین در سال گذشته دانه های انگور باز هم رتبه دار صادرات ایران به آمریکا بودند با این تاوت که سال گذشته فرش های ایرانی در رتبه اول و انگور در رتبه دوم صادرات قرار داشت.