افکار نیوز - دیروز با افتوخيز قیمت جهانی طلا قیمت سکه تا ۴۳۷ هزار تومان نیز بالا رفت. ربع سکه نیز به نرخ ۱۵۳ هزار تومان رسید. در حالی که سکهفروشان و صرافان، پيوسته با افزایش تقاضا روبهرو هستند و قیمتهای نجومیرا بر تابلوهای خود نصب کردهاند، اما اغلب خرید و فروشی صورت نمیگیرد. قیمت طلا در بازار لندن در اولین روز کاری هفته در حالی با کاهش قیمت همراه بوده که بهای انواع سکه بهارآزادی در بازار داخل در یک فضای کاملا هیجانی به رکوردشکنیهای غیر منطقی خود ادامه میدهد.

به نوشته دنیای اقتصاد، بعد از ظهر روز گذشته قیمت طلا در بازار‌ نیویورک پس از کسب یک رکورد جدید در محدوده ۱۴۹۸ دلار، با افزایش تقریبا ۷ دلاری نسبت به نرخ بسته شده ۱۴۸۶ دلاری پایان معاملات هفتگی، تا ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران به نرخ ۱۴۸۶ دلار رسید. قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار با توجه به این شرایط و با توجه به افت قیمت دلار تا رقم ۱۱۲۵ تومان، در حدود ۱۴۰۰ تومان ارزان شد و به نرخ ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

با این وجود سکه بهار آزادی با ۷۰۰۰ تومان افزایش قیمت به نرخ ۴۳۷ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم تا ۴۷۵ هزار تومان افزایش یافت که نسبت به نرخ روز‌های قبل تقریبا ۱۰ هزار تومان گران شده است. نیم سکه با ۵۰۰۰ تومان افزایش با نرخ ۲۲۵ هزار تومان در جدول قیمت‌ها جای گرفت. در این میان بالاترین افزایش قیمت همچون روز‌های گذشته با ۱۱ هزار تومان رشد قیمت متوجه ربع سکه شده و قیمت آن را تا ۱۵۳ هزارتومان بالا برده است. در بازار ارز قیمت یورو، دلار، پوند انگلیس و ین ژاپن با کاهش روبه‌رو بوده که به‌رغم نوسان مختصر قیمت ارز در جهان متقاضیان خود را تا حدودی در بازار داخلی از دست داده است.

از چین خبر می‌رسد که افزایش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی این کشور تا ۵/۲۰ درصد و امکان تمدید زمان سیاست‌های سخت پولی در این کشور در جهت کنترل نقدینگی و تورم، موجب نوسان قیمت طلا شده است. علاوه بر این افزایش نگرانی‌ها در خصوص بحران بدهی کشور‌های اروپایی بر افزایش تقاضا برای طلا و نقره افزوده است. رکوردشکنی‌های طلا در روز‌های اخیر در حالی است که قیمت نفت تا حدودی تعدیل شده است. تداوم افزایش چشمگیر قیمت انواع سکه نشان داد که سیاست تزریق سکه به بازار در مقابل موج انتظارات تورمی‌ بازار پول و سرمایه کشور، موثر نبوده است تا جایی که رییس اتحادیه طلا و جواهر کشور که تا پیش از این از سیاست‌های بانک مرکزی دفاع می‌کرد، در مقابل هجوم خریداران خرد و کلان به بانک کارگشایی و افزایش سفته‌بازی طلا در میان مردم عادی و خروج سپرده‌های بانکی نظری از خود ندارد و ارائه پاسخ‌های قانع‌کننده را به مقامات بانک مرکزی و بانک ملی محول می‌کند. گزارش‌های رسیده نیز از سرازیر شدن اقشار مختلف مردم به بانک کارگشایی برای عقب نماندن از قافله مشتاقان سکه و شمش حکایت دارد.


دلایل بورس‌بازی حراج سکه را از بانک مرکزی بپرسید

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر درباره بورس‌بازی در جلسات حراج بانک کارگشایی، گفت: بانک‌ مرکزی و ملی باید توضیح دهند که چرا این جلسات به بورس‌بازی تبدیل شده است. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با فارس ضمن تأکید بر اینکه اتفاقات روزهای اخیر بازار طلا به سرعت در حال روی دادن است، گفت: به همین دلیل بنده در جریان جزئیات بازار به خصوص قیمت‌های سکه در ساعات مختلف نیستم. وی درباره افزایش ساعتی قیمت‌های سکه در روزهای جاری، ادامه داد: افزایش قیمت‌ها در بازار سکه در حیطه کاری بنده نیست. باید مسوولان بانک مرکزی دراین خصوص توضیح دهند. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در ارتباط با افزایش سفته‌بازی و بورس‌بازی در جلسات حراج بانک کارگشایی، افزود: اگر بازار سکه و حراج با نظارت اتحادیه صورت می‌گرفت، بنده باید درباره دلایل این اقدام توضیح می‌دادم، اما حال باید بانک‌ ملی و مرکزی درباه وضعیت بورس‌بازی در بانک کارگشایی توضیح دهند.

در روزهای اخیر همزمان با افزایش قیمت‌های سکه در بازار و حراج سکه در بانک کارگشایی با وجود هشدارهای مقامات اقتصادی و بانکی بورس‌بازان و سفته‌بازان با حضور در جلسات حراج این بانک اجازه واقعی شدن قیمت‌ها را نمی‌دهند و در مقابل سعی در بالابردن قیمت‌ها دارند.

به جای سکه طلا بخرید
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به نایاب شدن انواع سکه در بازار، قیمت سکه‌ها را حبابی دانست و به مردم پیشنهاد کرد که به جای سکه، طلا خریداری کنند. محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با مهر از نایاب شدن سکه‌ها در بازار خبرداد و در پاسخ به این سوال که آیا حراج‌ها کمکی به وضعیت بازار سکه کرده است؟ گفت: سکه‌هایی که در بانک کارگشایی حراج می‌شود، وارد بازار نشده است، زیرا مردم عادی سکه‌های حراج شده را خریداری می‌کنند. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر حراج سکه‌ها را برای بهبود وضعیت فعلی بازار سکه موثر ندانست و تصریح کرد: در حال حاضر قیمت سکه‌ها در بازار حبابی است. وی با اشاره به اینکه با وجود افزایش قیمت سکه‌ها، قیمت طلا در بازار داخلی طی سه هفته اخیر ثابت بوده و هر گرم آن حدود ۴۰ هزار تومان به فروش رسیده است، به مردم پیشنهاد کرد که به جای خرید سکه، طلا و شمش طلا خریداری کنند. کشتی‌آرای با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نمی‌توان وضعیت بازار سکه را حتی برای یک ساعت دیگر پیش‌بینی کرد، اظهار کرد: افزایش حراج سکه‌ها بیش از میزان فعلی نیز منطقی نیست.


بخت‌آزمایی در بانک کارگشایی

فارس گزارش داد در حالی که بانک مرکزی به منظور کنترل بازار اقدام به افزایش جلسات حراج عرضه سکه در بانک کارگشایی کرده است، مشاهدات خبرنگار فارس بیانگر جولان بی‌سابقه دلالان و بورس‌بازان در سالن حراج است و این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی هیچ تغییری در سیاست‌های خنثای خود نداده است. همزمان با افزایش قیمت‌های جهانی و البته افزایش قیمت‌های داخلی طلا بیش از نرخ‌های جهانی بانک مرکزی با رویت رشد حبابی قیمت سکه در بازار داخلی تصمیم گرفت در پی اقدامی جلسات حراج در بانک کارگشایی را که پیش از این دو روز در هفته انجام می‌شد به هر روز افزایش دهد تا با این اقدام حباب قیمت‌های سکه را بشکند. پس از گذشت چند روز از این اقدام نه تنها قیمت‌ها شکسته نشد، بلکه همچنان در مسیر صعود قرار گرفت همین امر نگرانی کارشناسان و مسوولان بانکی و اقتصادی را به همراه داشت تا جایی که وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی طی سخنانی از مردم خواستند که وارد بورس‌بازی در بخش سکه نشوند اما مردم بی‌توجه به هشدار‌های مسوولان دل به دریا زده تا از این آب گل‌آلود با سرمایه کلان و نقد خود ماهی بزرگی بگیرند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار برخی افراد با سرمایه‌های کلان در حقیقت حکم دست‌های پشت‌پرده این بازار و وضعیت موجود را ایفا می‌کنند؛ موحدی مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر همچنین انتشار برخی اخبار و مصاحبه‌های کارشناسی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌ها و ارزش پول ملی با حذف صفرها را از دیگر مواردی عنوان می‌کند که در نوسانات و التهابات اخیر بازار طلا دست دارند. رشد حبابی در بازار سکه به خصوص ربع سکه در روزهای اخیر به جایی رسیده است که برخی کارشناسان خروج سپرده‌ها از بانک‌ها را دلیل اصلی این امر اعلام می‌کنند، از سوی دیگر گفته می‌شود با واریز مرحله بعدی یارانه‌های نقدی و ورود نقدینگی جدید به بازار وضعیت بازار ملتهب‌تر از حال شود. افزایش میل خرید طلا در هفته‌های اخیر به جایی رسیده است که تقریبا تمام افرادی که سرمایه‌ای در اختیار دارند به این بازار روی آورده و با تبدیل کردن پولشان به طلا می‌خواهند سودی از این بازار نصیب آنها هم بشود.

این روزها افزایش تقاضا در بازار از جمله دلایلی است که اجازه شکست قیمت‌ها را نمی‌دهد و با وجود اینکه بارها اعلام شده مردم در خرید خود تامل داشته باشند اما هوای کسب سود در مردم اجازه نمی‌دهد که بازار آرام شود. رییس کل بانک مرکزی در سخنانی گفته بود که مردم نباید وارد سفته‌بازی و بورس‌بازی طلا شوند؛ اما اوج این سفته‌بازی‌ها را در حقیقت می‌توان در جلسات حراج بانک کارگشایی پیدا کرد. برای کسب اطلاع از متقاضیان خرید سکه در روزهای اخیر خبرنگار فارس به جلسه حراج سکه در بانک کارگشایی رفت تا از نزدیک نظاره‌گر خرید میلیو‌ن‌ها تومان طلا ظرف کمتر از ۲ ساعت باشد. اینجا میدان محمدیه، جنب بانک ملی، شعبه مرکزی بانک کارگشایی، سالن حراج سکه و شمش، ساعت ۴ بعد از ظهر است.

طبق برنامه جلسه حراج قرار است از ۴ بعدازظهر تا ساعت ۷ ادامه داشته باشد. بانک مرکزی دستور حراج شمش و انواع سکه طلا را بدون محدودیت صادر کرده است؛ مردم برای خرید طلا آمده‌اند، سیر جمعیت به نحوی است که عده بسیاری بیرون در‌های جلسه حراج ایستاده‌اند. افراد حاضر در سالن حراج نیز برخی روی صندلی‌ها نشسته، برخی دیگر ایستاده و برخی نیز به دیوار‌های کنار پنجره‌ها تکیه داده‌اند؛ البته شوق خرید‌ها در این سالن به جایی رسیده که میان صندلی‌ها در جاهای خالی برخی افراد روی زمین نشسته و با وجود سرمایه‌های کلان خود این بار خواستند در قالب مردم خاکی تماشاگر حراج میلیونی سکه باشند.

منشی سالن که مسوولیت اعلام قیمت پایه و قیمت‌های پیشنهادی را دارد از طریق بلندگو حراج را از بسته‌های ۱۰۰ تایی سکه یک‌ بهار آزادی شروع می‌کند. در همین زمان بود که قیمت یک بسته ۱۰۰ تایی یک بهار آزادی از سوی مسوول حراج ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شد. حضار پس از شنیدن این رقم هر یک ارقام بالایی را برای خرید پیشنهاد می‌دادند. سرانجام یکی از افراد اولین بسته ۱۰۰ تایی را به قیمت ۴۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان خرید. حاضران از اقدام این خریدار متعجب شده و با عبارت «اشتباه کرد» احساس خود را از این اقدام وی عنوان می‌کردند. هر چند دقیقه یک بار مسوول حراج بسته ۱۰۰ تایی و ۲۰۰ تایی یک بهار، ‌ نیم و ربع و البته ۵/۲ بهار و شمش را از سوی بلند‌گو اعلام می‌کرد. اینجا قلم و کاغذ و تلفن همراه جزء ابزار اصلی و مورد نیاز خرید سکه و شمش است. بیشتر حضار از این ابزار خود به خوبی استفاده کرده و با قلم و کاغذی که در دست دارند به سرعت قیمت‌ها را یادداشت می‌کنند و زمانی که دیدند قیمت‌ها روند خوبی را دارد بلافاصله رقم مورد نظر خود را اعلام کرده و موفق به خرید می‌شوند.


افزایش روزانه ۳۰۰ هزار تومانی بسته‌های ۱۰۰ تایی ربع سکه

یکی از افرادی که ایستاده و نظاره‌گر حراج است به خبرنگار فارس می‌گوید: از زمانی که جلسات حراج افزایش یافته قیمت هر بسته ربع سکه هر روز ۳۰۰ هزار تومان گران‌تر از روز گذشته می‌شود. وی با اشاره به اینکه قیمت یک بسته ۱۰۰ تایی ربع سکه در شنبه هفته گذشته ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، افزود: دیروز بسته ۱۰۰ تایی ربع سکه ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در حراج به فروش رسید. وی ادامه داد: فردای روزی که من یک بسته از این ربع سکه‌ها را خریدم ۵۰۰ هزار تومان سود کردم. این خریدار سکه تصریح کرد: تعداد زیادی از بسته‌های صد‌تایی و ۲۰۰ تایی ربع‌سکه را در همین حراج خریده‌ام و الان به منظور بررسی قیمت‌ها اینجا هستم؛ هر چقدر قیمت بالاتر برود سکه‌هایم را می‌فروشم. وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌های خود را به صورت نقدی در منزلش نگهداری می‌کند، گفت: من اصلا پولم را در بانک نمی‌گذارم چرا که در مواقع اینچنینی به سرعت به حراج می‌آیم و سکه می‌خرم.

پول‌های خرد در انتظار خرید ربع‌سکه؛ اکثرا ربع می‌‌خواهند

خانمی که روی صندلی نشسته و به سرعت قیمت‌ها را روی تکه کاغذ خود یادداشت می‌کند به خبرنگار فارس تاکید می‌کند که بیشتر افرادی که اینجا هستند دنبال خرید ربع سکه هستند. وی می‌گوید: نیم سکه در حراج خریدار ندارد؛ برخی افرادی که در این جلسات می‌آیند اجازه نمی‌دهند قیمت‌ها شکسته شوند چرا که سرمایه کلانی در اختیار دارند. این خریدار طلا در جلسه حراج بانک کارگشایی ادامه می‌دهد: زمانی که قیمت طلا شروع به کاهش کرد این سالن هم خالی شده و دیگر کسی برای خرید به اینجا نمی‌آید. دلالان و سکه‌فروشان دور تا دور سالن ایستاده و با تلفن همراه خود صحبت کرده‌ و هرچند دقیقه یک بار قیمتی را برای خرید سکه اعلام می‌کنند. البته عده دیگری نیز در سالن حراج هستند که فعلا فقط نظاره‌گر حراج بوده و از صحبت‌هایشان چنین به نظر می‌رسید که قصد دارند در ساعات پایانی خرید خود را انجام دهند.

به گفته برخی از افراد حاضر در جلسه، تعداد زیادی از طلا‌فروشان که در این جلسات می‌آیند با بالا بردن قیمت‌ها می‌خواهند قیمت طلا را در بازار داخلی همچنان بالا ببرند؛ در حالی که تعداد سکه‌های فروخته شده در حالت واقعی ارزش پرداخت آن مبالغ کلان را ندارند. در همین حال، یک بسته ۲۰۰ تایی نیم ‌سکه با قیمت پایه ۱۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان از سوی مسوول حراج اعلام شد. البته قیمت اعلام شده در حقیقت قیمت بسته ۱۰۰ تایی نیم‌سکه است که پس از خرید با قیمت نهایی این عدد ضرب در ۲ شده و خریدار باید وجه نهایی را پرداخت کند. این روال برای تمام بسته‌های سکه در انواع مختلف طی می‌شود. نیم‌ سکه در این جلسه با قیمت ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته شد.


ضرر طلا کمتر از بانک‌ها است

خانم مسنی که او نیز به این بازار آمده بود با سوداگران سکه همراه شده و وی نیز که به قول خود بارها در این حراج شرکت کرده بود قیمت‌هایی را اعلام می‌کرد و البته چند بار هم بسته‌های ۲۰۰ تایی سکه یک بهار را خرید آن هم در یک ساعت. او می‌گوید: چند روز است که به این بانک آمده و با خرید بسته‌های سکه روزانه سود زیادی عایدش شده است. وی ادامه می‌دهد: با فروش این سکه‌ها در بازار آزاد تقریبا هر روز یک میلیون تومان سود کرده‌اند. وی با تاکید بر اینکه بازاری امن‌تر از طلا وجود ندارد ادامه می‌دهد مقداری سرمایه دارم به خاطر همین می‌خواهم پول‌هایم را در اینجا سرمایه‌گذاری کنم. وی گفت: به دلیل اینکه سود بانک‌ها کم است من و همکارانم به اینجا می‌آییم و با خرید طلا می‌دانیم که احتمال ضرر در بازار کم است.

کنایه مسوول حراج به خریداران؛ ارزان می‌فروشیم، خودتان بالا می‌برید

با اوج گرفتن حاضرین و بالاتررفتن قیمت‌های پیشنهادی مسوول حراج سالن با کنایه به حضار می‌گوید که این بالا رفتن‌ها به ضرر خود شما است یک دفعه قیمت‌ها را ۴ میلیون بالا نبرید، اما حاضرین اعتنایی به هشدار‌های وی نمی‌کنند و بی‌توجه به بالا رفتن حباب همچنان قیمت‌ها را بالا می‌برند. وی ادامه می‌دهد: ما هم می‌خواهیم ارزان بفروشیم خودتان نمی‌خواهید و بالا می‌برید!
در همین زمان مسوول حراج ۱۰ قطعه ۵/۲ بهار را که به گفته خود ۱۰ تا از این سکه‌ها برابر با ۱۰۰ ربع سکه است را با قیمت پایه ۹ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان برای فروش اعلام می‌کند.


طلافروشان، خریداران شمش‌های طلا

بعد از فروش این سکه‌ها نوبت به شمش‌های طلا می‌رسد شمش‌هایی با عیار ۹۹۵ به وزن یک کیلو و قیمت پایه ۵۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان. خریداران شمش‌های طلا معمولا طلا‌فروشان هستند آن هم از نوع کارخانه‌دارش. خریداران شمش در حالی که همزمان با تلفن همراه خود نیز صحبت می‌کنند نرخ‌ها را بالا می‌برند، اما این بالا رفتن‌ها کجا و بالا رفتن‌های قیمت سکه‌های دیگر کجا! در نهایت شمش طلا با قیمت‌هایی حول محور ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. به گفته حاضرین رشد کاذب و حبابی در شمش طلا زیاد نیست و این شمش‌ها تقریبا همراستا با قیمت‌های جهانی فروخته می‌شود.


نمی‌فروشم می‌خواهم قیمت‌ها را چک کنم

از دیگر افرادی که اینجا آمده اما قصد خرید ندارد چنین می‌گوید آمده‌ام قیمت‌ها را چک کنم تا اگر احساس کردم قیمت مناسبی برای فروش اعلام می‌شود به خرید سکه اقدام کنم. وی می‌گوید به دلیل اطمینان از نقدشوندگی بازار طلا سرمایه‌ خود را به این بازار آورده و می‌خواهد فعلا طلاهای خریداری شده خود را به عنوان سرمایه نگه دارد. این فرد هم سود کم بانک‌ها را دلیل سرمایه‌گذاری در بازار طلا عنوان می‌کند.


فعلا می‌آیم تا بازار دستم بیاید

تعدادی نیز به این جلسه آمده‌اند تا از نزدیک بازار دستشان بیاید تا شاید در روزهای آتی آنها هم به جمع سفته‌بازان حراج سکه اضافه شوند.
يكي از اين افراد ميگويد: چند روز است كه به اين سالن ميآيم تا بازار دستم بيايد، ولي هنوز ترديد دارم كه سرمايهام را به بازار طلا بيارم. وي ادامه ميدهد: دولت گفته بود قيمتها را ارزان ميكند، اما فعلا قيمتها بالاميرود. حراج سكه به دستور بانك مركزي در نگاه اول به نظر ميرسيد بتواند حباب قيمتها را بشكند، اما آنچه در اين گزارش خوانديد بيانگر افزايش سفتهبازي و بورسبازي در بازار طلا و سكه است. بنابراين دولت و بانك مركزي بايد اقدام ديگري را براي كنترل بازار انجام دهند تا مانع از بورسبازي برخي افراد سودجو شوند.