به گزارش افکارنیوز، امروز صبح در بازار تهران قیمت هر دلار ۳ هزار و ۱۱۰ تا ۳ هزار و ۱۲۰ تومان معامله می شد و همه منتظر بودند تا با اعلام نام رییس کل بانک مرکزی روند نزولی قیمت ها را کلید بزنند. نام سیف از مدتها قبل بر سر زبانها افتاده بود. دوران طلایی مدیریت وی در بانک کارآفرین و پشتوانه فکری و عملکردی وی در سالهای گذشته حکایت از آن داشت که سیف می تواند بر اوضاع نابسامان اقتصاد سرو سامان داده و از سخنان و رفتارهای لحظه ای جلو گیری کند.

امروز، روز موعود بود و ولی الله سیف حکم ریاستش بر ساختمان شیشه ای میرداماد را گرفت اما در اولین سخنان خودمسیر بازار ارز را صعودی کرد! وی با تاکید بر اینکه قیمت ارز ۳ هزار و ۲۰۰ تومان منطقی است خاطرنشان کرد: " هم‌اکنون نرخ ارز در بازار آزاد به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است، چندان نرخ غیر منطقی نیست. "

همین جمله کافی بود تا قیمت ارز به یکباره با رشد ۸۰ تومانی همراه شود. آقای سیف باید بداند که در کسوت ریاست بانک مرکزی از این پس سخن می گوید نه به عنوان یک کارشناس بانکی و یا مدیرعامل یکی از بانکهای کشور؛ سخنان ریاست بانک مرکزی به معنای سیاست های آتی پولی و ارزی کشور است و به همین دلیل قیمتی که ایشان به عنوان قیمت منطقی تعیین می کند برای بازار مبنا خواهد شد.

محمود بهمنی در طول سال ۹۰ به کررات این اشتباه را تکرار کرد و هر بار با سخن گفتن درباره میزان عرضه ارز در بازار و یا منطقی و غیر منطقی بودن نرخ در بازار آزاد، سبب ایجاد شوک در بازار می شد. نتیجه این شوک درمانی نیز چیزی نبود جز کسب سود بسیار بالا توسط دلالان بازار. سودهایی که به دلیل نوسان های نامتقارن اما مدیریت شده در بازار ایجاد می شد.

خواسته مردم و بازاریان از رییس کل بانک مرکزی، کاهش نرخ ارز نیست (هر چند این کاهش قیمت به سود مردم است) بلکه ایجاد ثبات در بازار است بنابراین انتظار می رود فردا قیمت جدید از سوی آقای رییس کل برای نرخ ارز تعیین نشود. ضمنا آقای سیف باید توجه داشته باشد که مدیریت بازار ارز به صورت "شناور مدیریت شده" است و قیمت تعادلی را بازار تعیین می کند نه بانک مرکزی. لطفا سیاست های دستوری برای مدیریت بازار ارز را کنار بگذارید.