به گزارش افکارنیوز، جعفر قادری اظهار کرد: به نظر می‌رسد طبق آنچه دولت اعلام کرده بود که بنا ندارد تا پایان امسال قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد احتمالا بنای دولت این است که در قانون بودجه ۹۳ فاز دوم را اجرا کند و در واقع اجرای مرحله دوم به سال آینده موکول خواهد شد.

وی تساوی پرداخت یارانه نقدی به همه خانوارهای ایرانی را از مهم‌ترین اشکالات اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: در این مرحله همچنین سهم بخش تولید نادیده گرفته شد و با وجود اینکه قرار بود پنجاه درصد به عنوان یارانه به مردم پرداخت شود، صددرصد پرداختی به مردم بود و به بخش تولید و همچنین دولت کمکی صورت نگرفت.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به بی‌توجهی به بسته‌های حمایتی در کنار اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، یادآور شد: همچنین شیب افزایش قیمت‌ها در مرحله اول تند بود و این باعثشد که اجرای این قانون آثار تورمی به دنبال داشته باشد.

قادری ادامه داد: در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها به موقعیت اجرا، شرایط تحریم و فشارهای خارجی بر تولیدکنندگان توجه نشد چرا که عملا اجرای هدفمندی با شیب تند می‌تواند بر تولیدکننده فشار بیاورد و در این شرایط نیاز است که حداقل تولیدکنندگان بتوانند از تکنولوژی روز و تسهیلات مورد نیاز استفاده کنند و اینها لازمه‌ی اجرای درست و صحیح هدفمندی بود، همچنین باید حمایت‌های فنی و تخصصی از تولیدکنندگان صورت می‌گیرد و با ادغام واحدهای کوچک، صرفه‌جویی انجام می‌شد. اینها بخشی از کارهای ساختاری است که باید در مراحل اول مورد توجه قرار می‌گرفت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر لزوم توجه دولت به ایرادات مرحله اول هدفمندی در اجرای مرحله دوم، خاطرنشان کرد: در مرحله دوم شیب افزایش قیمت‌ها باید کندتر باشد و از سوی دیگر بسته‌های حمایتی و حمایت فنی و تخصصی از تولیدکنندگان پیش‌بینی شود. در مورد حامل‌های انرژی که افزایش قیمت آنها آسیب بیشتری متوجه اقتصاد می‌کند، باید توجه شود که آنها را کمتر تحت فشار قرار دهیم و سعی کنیم امکان جایگزینی برای بخشی از نهاده‌ها فراهم کنیم و نهاده‌هایی که اصلا امکان جایگزینی ندارند را خیلی تغییر قیمت ندهیم.

وی در ادامه اظهار کرد: در کنار اصلاح قیمت‌ها باید سیاست‌های پولی، مالی، تعرفه‌ای و گمرکی هم هماهنگی‌هایی با یکدیگر داشته باشند، زیرا نمی‌شود بخشی از اقتصاد را اصلاح کرد و با سیاست مکمل اثر آن بر بخش‌های دیگر اقتصاد را دنبال نکرد. ما باید اقتصاد را به عنوان یک مجموعه در نظر بگیریم که اگر یک بخش را اصلاح کردیم، آثار و پیامد منفی آن در جای دیگری بروز نکند.

قادری تاکید کرد: اگر می‌خواهیم از اقشار کم‌درآمد حمایت کنیم باید سراغ کالاهایی برویم که بیشتر مورد مصرف قرار می‌گیرد و همچنین بیمه بیکاری و پوشش بیمه را گسترش دهیم و کمتر سراغ پرداخت نقدی برویم.