به گزارش افکارنیوز، در طول هفته گذشته خبرهای مختلفی در قالب گفت ‌وشنودهای نفتی به گوش خبرنگاران می‌رسد که دانستن آن برای مخاطبان فارس خالی از لطف نیست.

*مراسم تودیع زیرکچیان‌زاده در باشگاه وزارت رفاه به جای وزارت نفت

گفته می‌شود کارکنان شرکت نفت فلات قاره برای محمود زیرکچیان‌زاده مدیرعامل سابق این شرکت که پس از مجادله لفظی با وزیر نفت از مقام خود عزل شده بود جشن تودیعی در یکی از باشگاه‌های وزارت رفاه برگزار کرده‌اند.این در حالی است که با توجه به تعداد قابل توجه تالارها و تاسیسات رفاهی وزارت نفت، چنین مراسم‌هایی در تالارهای زیرمجموعه وزارت نفت برگزار می‌شود اما گفته می‌شود اجازه برگزاری جشن تودیع زیرکچیان‌زاده در این تالارها داده نشده است.

*راه‌اندازی سایت زنگنه و نخبگان

اخیرا در فضای مجازی سایتی به عنوان زنگنه و نخبگان راه‌اندازی شده و این سایت به عنوان محل ارتباط وزیر نفت با نخبگان معرفی شده است.

همچنین سه مساله مبتلا به صنعت نفت نیز برای گرفتن نظر نخبگان نفتی روی این سایت قرار گرفته است.

با این وجود مشخص نیست که این سایت واقعا به وزیر نفت یا مجموعه وزارت نفت تعلق دارد یا کسانی با استفاده از نام وزیر نفت اقدام به راه‌اندازی چنین سایتی کرده‌اند.

در عین حال بزرگترین نقطه ضعف راه‌اندازی چنین سامانه‌ای آن است که امکان اظهار نظر درباره همه مسائل مطرح شده برای همه مراجعان به سایت وجود دارد و هر کسی می‌تواند به عنوان نخبه نظر خود را روی این سایت به ثبت برساند. این نقطه ضعف به ذینفعان حوزه‌های مختلف این امکان را می‌دهد که در قامت کارشناس نظرات متعددی در حمایت از راهکاری که منافع آنها را تامین می‌کند به صورت انبوه روی این سایت ثبت کنند.

* انتقاد مدیران اسبق گاز از تغییرات اتوبوسی وزارت نفت / اوجی به همایش گاز نیامد

کراچیان و جراحی، دو تن از مدیران عامل اسبق شرکت ملی گاز که در همایش امروز صنعت گاز شرکت کرده‌اند انتقادات شدیدی درباره تغییرات بسیار زیاد مدیران وزارت نفت در دوره جدید مطرح کرده‌اند چنانکه کراچیان این تغیرات را اتوبوسی خوانده و جراحی هم گفته است زمانی که من به مدیریت ملی گاز منصوب شدم حتی راننده و رئیس دفتر مدیر قبلی را تغییر ندادم اما امروز همه مدیران باتجربه قبلی برکنار شده‌اند.

از همایش امروز شرکت ملی گاز همچنین خبر می‌رسد علیرغم حضور همه مدیران عامل قبلی شرکت ملی گاز، جواد اوجی مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز در این همایش حضور نیافته است.

گفته می‌شود اوجی که پس از برکناری از مدیریت شرکت ملی گاز حکم مشاور از قلعه‌بانی مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت دریافت کرده بود، هیچ محل استقراری در مجموعه عریض و طویل وزارت نفت ندارد و خانه‌نشین شده است.

* رد چند باره درخواست ملاقات پاکستانی‌ها از سوی وزیر نفت

گفته می‌شود بعضی مقامات نفتی پاکستان دو ماه است که درخواست‌های متعددی برای ملاقات و مذاکره با زنگنه درباره خط لوله صلح داشته‌اند اما زنگنه این درخواست‌ها را تا کنون نپذیرفته است.

بر این اساس، ظاهرا کار خط لوله صلح در طرف پاکستانی با کندی و تاخیر پیش می‌رود و با نزدیک شدن به موعد تحویل گاز، پاکستانی‌ها ‌خواستار لغو جرایم تاخیر از سوی ایران شده‌اند که وزیر نفت تا کنون با این خواسته پاکستانی‌ها موافقت نکرده است.

* مطالبات پیمانکاران پارس جنوبی از نفت و تلاش نفت‌وگاز پارس برای یافتن فاینانسور جدید

گفته می‌شود مطالبات پیمانکاران پارس جنوبی از وزارت نفت انباشته شده و بعضی پیمانکاران چند ماه است که هیچ پولی دریافت نکرده‌اند.

پیمانکاران نگران هستند که بلااستفاده ماندن تجهیزات نصب شده ناشی از توقف طولانی پروژه باعثخوردگی و از بین رفتن تاسیسات نصب شده و الزام پیمانکاران به نصب مجدد این تجهیزات و پرداخت هزینه‌های مضاعف شود.

به همین دلیل مدیرعامل جدید نفت و گاز پارس به دنبال فاینانسور و سرمایهگذار جدید در پارس جنوبی میگردد اما شرکتها و فاینانسورهای داخلی با توجه به وضعیت بد مالی پیمانکاران فعلی پارس جنوبی اقبال چندانی به تخصیص منابع مالی نشان نمیدهند.