به گزارش افکارنیوز، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور امروز در حاشیه اولین همایش نیکوکاری و فعالان اقتصادی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا خبر حذف اجباری مردم از دریافت یارانه تا چه میزان صحت دارد؟ اظهار داشت: این موضوع را از سخنگوی دولت پیگیری کنید چرا که قرار است سیاست‌های دولت در رابطه با فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها از سوی سخنگوی دولت اعلام گردد.

وی در رابطه با تصمیم دولت در خصوص بخشودگی جرایم بدهکاران ارزی و وصول مطالبات معوق بانکی نیز افزود: این موضوع را نیز از سخنگوی دولت پیگیری کنید.

نهاوندیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا در فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها دولت در نظر دارد تغییراتی را در میزان یارانه نقدی مردم اعمال کند یا خیر؟ گفت: هر بخش از دولت مسئول اعلام برخی از سیاست‌های دولت به شمار می‌آید در این رابطه نیز قرار است بحث‌های چگونگی تقسیط یارانه نقدی به مردم در سال آینده از سوی سخنگوی دولت اعلام شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سیاست دولت در چگونگی تقسیط منابع پیش‌بینی شده فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها به بخش تولید به چه نحوی خواهد بود؟ گفت: اجازه دهید تصمیمات مربوط به مصارف حاصل از منابع اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها از سوی سخنگوی دولت اعلام شود. البته در حال حاضر مقدمات تقسیط این منابع را انجام می‌دهیم. حتی در این میان از مردم و صاحبنظران نیزدرخواست می‌کنیم پیشنهادات خود را در این رابطه به دولت اعلام کنند.

نهاوندیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه زمان دقیق سیاست‌های دولت در فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها که بنا به گفته شما قرار است از سوی سخنگوی دولت مطرح شود چه تاریخی است؟ گفت: بنده در حال حاضر نمی‌توانم زمان دقیقی را اعلام کنم اما باید بگویم سخنگو خود زمان را تعیین و اعلام خواهد نمود.

وی در توضیح بند ۱۰ سیاست های اقتصادی مقاومتی که مربوط به حوزه صادرات است، اظهار داشت: از ویژگی‌های اصلی اقتصاد مقاومتی درون زا و برون زا بودن آن است که این موضوع در صادرات تجلی پیدا می‌کند.

نهاوندیان افزود: برای آنکه بتوانیم صادرات روبه رشد و بدون اتکا به منابع نفتی را داشته باشیم باید نخست سیاست‌های ارزی و یک نرخ قابل اتکا و برنامه ریزی داشته باشیم که خوشبختانه در ششماه اخیر شاهد ثبات و ارامش در بازار اقتصادی کشور از جمله بازار ارز بودیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید با زیرساختهای مناسب برنامهریزیهای لازم را برای توسعه صادرات انجام دهیم تصریح کرد: باید بتوانیم منابع تشویقی و تسهیلاتی را به تولید صادراتی اختصاص دهیم تا بتوانیم در نتیجه در حوزه صادرات به استناد سیاست های اقتصاد مقاومتی به نتایج مطلوب برسیم.