به گزارش افکارنیوز، نگاهی به قیمت املاک کلنگی(جدول) طبق گفته بنگاهداران فعال در مناطق مختلف تهران، املاک کلنگی چند هفته‌ای است که با نوسان قیمت رو به رو شده است.

اغلب فعالان بازار مسکن علت اصلی این تغییرات قیمت در بازار مسکن را حاصل شوک‌هایی که دیگر بخش‌های اقتصادی به بازار مسکن وارد کرده‌اند، می‌دانند.

یکی از مشاوران املاک در خیابان طوس در رابطه با وضعیت فعلی بازار معاملات املاک کلنگی، گفت: در حال حاضر بازار املاک کلنگی نزدیک به ۲ هفته است که با نوسان قیمت مواجه شده است.

وی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و در نتیجه گران شدن قیمت بنزین و کاهش سود بانک‌ها و از طرف دیگر بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز را از دلایل اصلی تغییر قیمت املاک کلنگی عنوان کرد.

اکبری درباره حجم متقاضی در بازار مسکن برای املاک کلنگی افزود: اکنون املاک کلنگی متقاضی خود را در بازار دارد به خصوص اینکه طی چند روز گذشته قیمت‌ها با نوسان رو به‌رو شده است.

این مشاور املاک تاکید کرد: این روزها سازنده‌ها برای خرید ملک کلنگی با مالک چانه‌زنی نمی‌کنند، چراکه سعی دارند هرچه زودتر ملک مدنظر خود را خریداری کنند.

وی همچنین در رابطه با حجم ساخت‌وساز در شرایط فعلی اظهار کرد: اکنون این دسته از سازنده‌ها که اقدام به خرید املاک کلنگی می‌کنند شروع به ساخت‌وساز نمی‌کنند، زیرا شرایط فعلی را مناسب برای ساخت نمی‌دانند.

اکبری در ادامه تصریح کرد: زمانی سازنده‌ها اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند که هزینه‌های ساخت کاهش یابد یا اینکه قیمت املاک نوساز بیش از این افزایش پیدا کند تا در نهایت ساخت و ساز برای آنها به صرفه و سودمند باشد.

وی برای مثال گفت: در حال حاضر اغلب سازنده‌ها ملک کلنگی مورد نظر خود را خریداری کرده‌اند و حتی جواز ساخت را هم دریافت کرده‌اند، اما به‌دلیل وضعیت نامناسب بازار مسکن فعلا تصمیم به ساخت و ساز ندارند.

این مشاور املاک خاطرنشان کرد: معمولا پیشرفت قیمت املاک کلنگی نسبت به واحدهای نوساز چند برابر بوده است و اینکه برخی از کارشناسان یکی دو روز گذشته اعلام کرده‌اند که قیمت املاک کلنگی از قیمت واحدهای نوساز سبقت خواهد گرفت از گذشته امری واضح بوده است، چراکه حجم عرضه روزانه املاک کلنگی در مقایسه با قبل با افت مواجه می‌شود به همین دلیل هر کالایی که عرضه آن محدود و اندک باشد افزایش قیمت را در پیش خواهد داشت.

یکی از فایل‌های جالبی که روز گذشته به بازار فروش املاک کلنگی عرضه شد، به این شرح است:
مالکی به متقاضیان اعلام کرده است برای فروش ملک کلنگی ۳۲۰ متری خود در یکی از برهای اصلی خیابان جردن، خریدار باید ۱۵ میلیارد تومان پرداخت کند، اما وی تاکید کرده است که ۲۵ میلیارد تومان بازگشت سرمایه خواهد بود.

نگاهی به قیمت املاک کلنگی (جدول)