به گزارش افکارنیوز، پس از اخراج پیمانکار چینی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، احتمال بازگشت توتال به ین مگاه پروژه ۵ تا ۶ میلیارد دلاری صنعت نفت و گاز ایران قوت گرفته است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اخیرا در جمع خبرنگاران امضای قرارداد جدید با توتال فرانسه در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را تائید و تکذیب نکرده است.

زنگنه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص بازگشت توتال به فاز ۱۱ پارس جنوبی تنها به یک کلمه بسنده کرده است: " شاید ".

از این رو برخی از رسانه‌های بین‌المللی از احتمال امضای قریب الوقوع قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ به عنوان تنها فاز بلا تکلیف و باقیمانده پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه خبر می‌دهند و پیش بینی می شود در صورت توافق ایران و ۵ + ۱ قراردادی با این غول نفتی فرانسوی‌ها امضا شود.

همزمان با آغاز مذاکرات چراغ خاموش شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه برای امضای یک قرارداد چند میلایرد دلاری توسعه پارس جنوبی برخی از شرکت‌های ایرانی با مشارکت آسیایی هم رقیب این غول نفتی فرانسوی‌ها برای توسعه پارس جنوبی شدند.

محمد جواد شمس مدیر عامل پتروپارس در خصوص آخرین وضعیت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، گفت: کنسرسیومی متشکل از پتروپارس ایران و دو شرکت آسیایی برای توسعه این فاز مشترک گازی پیشنهاد نهایی خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در این کنسرسیوم بین‌المللی علاوه بر پتروپارس دو شرکت معتبر آسیایی هم حضور دارند، تاکید کرد: امادگی توسعه این فاز مشترک گازی با مشارکت این دو شرکت معتبر آسیایی و تامین منابع مالی آن وجود دارد.

قرارداد این فاز مشترک پارس جنوبی خردادماه سال ۱۳۸۸ با کنار گذاشتن شرکت‌هایی همچون توتال فرانسه و پتروناس مالزی، برای شتاب در توسعه این میدان مشترک گازی با قطر به چین به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار واگذار شده بود.

البته تاخیر و وقت کشی شرکت‌های چینی تنها مربوط به فاز ۱۱ پارس جنوبی نیست و این شرکتهیا آسیایی در طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، آزادگان جنوبی و یادآوران با تاخیرهای متعددی روبرو هستند که در نهایت پیمانکار چینی این دو طرح مهم صنایع نفت و گاز ایران خلع ید شد.

کریستوف دومارژری مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال هم سال گذشته در حاشیه اجلاس داووس در گفتگویی با بیان اینکه ایران پیشنهادهای قراردادی به مراتب جذاب تری نسبت به گذشته برای بازگشت توتال فرانسه ارائه کرده است، گفت: " این حقیقت که آنها به ما می گویند که فعالیت را آغاز کنید و آماده شوید، شاید بدان معناست که آنها آماده گفتگوهای سیاسی هستند؛ درغیر این صورت دلیلی وجود ندارد که بیایند و به ما بگویند آماده همکاری شوید."