به گزارش افکارنیوز، پول های کثیفی که نیاز به شست و شو دارند به سه دسته پول های پول های کثیف یا آغشته به خون، پول های خاکستری و سیاه تقسیم می شوند.

این پول ها که از نامشان کاملا واضح است از راه خلاف و نامشروع به دست می آیند. ولهای خاکستری، درآمدهای حاصل از فروش کالا و یا انجام دادن کارهای تولیدی است، ولی از نظارت دولت پنهان می ماند و دولت از آنها بی اطلاع است که معمولا " برای فرار از مالیات این کارها را انجام می دهند.

پولهای سیاه پولهای حاصل از قاچاق کالا است، به طوری که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پر سود دولتی که خارج از عرف طبیعی در صورت می گیرد، باعثپیداش این پول می شود پولهای کثیف یا پولهای آغشته به خون، مربوط به نقل و انتقال مواد مخدر و قاچاق انسان است.

تصور کنید افرادی می کوشند جنایت جنایتکارانی که با به تباهی کشیدن زندگی مردم، اقتصاد کشورها و فرار از مالیات مخفی کرده و پول های حقیقتا آغشته به خون آنها را مشروع کرده و به طور رسمی وارد عرصه اقتصاد کنند.

پول هایی که بتوانند با افتخار خرجشان کنند و لوکس ترین کالا ها را بخرند و بعد هم به سادگی مردم و مسئولان بخندند آنچه سالهاست دولت ها و نهاد های بین المللی با صرف هزینه های هنگفت و دادن کشته های فراوان در حال مبارزه با آن هستند.

جالب است بدانید تروریست ها هم که بیشترین آسیب ها را به مردم ما و منطقه وارد کرده اند هم جزو مشتری های دائم پول شویان و پول شویی هستند.

کسانی که اقدام به پول شویی می کنند شریک جنایت قاچاقچیان مواد مخدر، قاچاقچیان اعضای بدن انسان، تروریست ها، کلاهبرداران و… هستند. پس به هیچ وجه نمی توان به آنها فعال اقتصادی یا حتی کار آفرین اطلاق کرد حتی اگر پول های کثیف را به ظاهر صرف فعالیت های تولیدی می کنند در واقع برای تطهیر آن و وارد کردنش به چرخه اقتصاد هستند.

عمده‌ترین روشهای پولشویی عبارت‌ است از خرد کردن عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه یا جرمهای سازمان‌یافته و انتقال این مبالغ از حسابهای تودرتو و در پایان انتقال مجدد به حسابهای مادر است.

این شیوه‌ها بیشتر به‌وسیله عاملان خریدوفروش مواد مخدر در کشورهای مختلف به‌کار می‌رود، تشخیص این حساب ها کار بسیار حرفه ای و نیازمند متخصص است.

اما برخی از جنایتکاران کار را پیچیده تر می کنند آنها بعضا این پول ها را صرف سرمایه گذاری، تولید، ساخت، بازار بیمه، وام دهی و یا حتی عملیات بانکی می کنند. پس تشخیص کارشان هم دشوار تر می شود.

شناخت روش های پول شویی و دست اندرکاران آنها به معنای مبارزه با قاچاق، تروریسم و سرقت اموال عمومی جامعه است، آنها اگر نتوانند از پول های کثیف استفاده کنند عملا نابود خواهند شد.