گروه سیاسی- اقتصاد اروپا دیگر تحمل و توان اجرای تحریم های ایران را ندارد. جدل های اخیرسران کشورهای اروپایی با اوباما بر سر چگونگی اجرای تحریم های ایران و همچنین میزان ارتباط اقتصادی با کشورمان این مسئله را به خوبی ثابت می کند. آمریکا علنا با بر عهده گرفتن رهبری مذاکرات هسته ای با ایران، اتحادیه اروپا را از دایره تجارت با ایران حذف کرده و سعی دارد شرکت های خود را جایگزین شرکت های اروپایی در ایران کند اما این اتحادیه آنقدر با مشکلات اقتصادی سر در گریبان است که می داند چاره ای جز پیدا کردن بازارهای جدید و ورود دوباره به بازار ۸۰ میلیونی ایران ندارد.

به گزارشافکارنیوز، بعداز اعلام به توافق رسیدن ایران و قدرتهای جهانی در ژنو، شرکت های اروپایی با شور و شوق فراوان راهی کشورمان شدند تا از مسیر آینده روابط تجاری با تهران بگویند اما بلافاصله خبر رسید که وزارت خزانه داری آمریکا به شدت با این مسئله برخورد کرده و کار به جایی رسید که اوباما چندین بار اعلام کرد: به صراحت بیان می کنم، هنوز نمی توان با ایران معامله ای انجام داد.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا نیز در سفر به خاورمیانه و اروپا با تک تک مسئولان دولتی و بانکی کشورهایی که احتمال می رفت راهی برای معامله با ایران پیدا کرده باشند به گفت و گو نشسته و به آنها هشدار داد که نباید هنوز به فکر برداشتن اولین گام جهت بازگشت به تهران باشند.
کم شدن میزان تحریم ها هم نتوانست سودی به حال اروپاییان داشته باشد چرا که بر اساس توافق ژنو آمریکا برای خرید کالاها و مواد غذایی مورد نیاز ایران، به مقامات ایرانی گفته بود که فقط از طریق تعدادی از شرکت های خاص آمریکایی می تواند مایحتاج خود را تامین کند و بدین ترتیب اروپا عملا از معاملات اقتصادی با ایران بیرون ماند.

چندی پیش سایت تحلیلی اینترنشنال بیزینس در گزارشی بیان کرده بود که با وجود اینکه آمریکا مانع از ورود شرکت های اروپایی به ایران می شود سعی دارد به هر طریق ممکن راه برای ورود شرکت های تجاری خود با ایران را باز کند. کوکاکولا و اپل دو نمونه از شرکت های تجاری ای هستند که بعد از توافق ژنو به صورت کاملا رسمی وارد بازار ایران شده و می توانند معاملات خودرا نیز از طریق حسابهای خاص خود در بانکهای آمریکایی انجام دهند.

فشار بر اروپا ادامه می یابد؟
متیو اسمیت مدیر سابق موسسه خاورمیانه و یکی از مدیران بازرگانی بانک HSBC می گوید: سیاستی که در پیش گرفته شده در نهایت به این مسئله ختم می شود که آمریکا در حال حاضر دارد خود را برای بازگشت همه جانبه به ایران آماده می کند. در ماجرای جنگ عراق نیز همین مسئله اتفاق افتاد. عراق از شرکتهای خارجی خالی شد و به یکباره تمام شرکت های آمریکایی صنعت نفت و بازرگانی این کشور را در دست گرفتند. شرکت های انگلیسی بسیاری بودند که در طول دو دهه گذشته به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران توانستند سود زیادی از معامله با ایران ببرند و تحریم های آمریکایی به دنبال خالی کردن زمین برای ورود پر حجم خود به این بازار بزرگ است.
از همین منظر می توان اقدام آمریکا در جریمه بانک ملی فرانسه یعنی «ب. ان. پ. پاریباس» را تحلیل کرد. این بانک و همچنین شرکت فوکر که سازنده هواپیماهای فوکر است در همین چند وقت اخیر توسط آمریکا جریمه شده اند.
رسانه های آمریکایی چندی پیش گزارش دادند که دادگستری این کشور بانک فرانسوی «ب. ان. پ. پاریباس» را به دلیل نقض تحریم علیه ایران، سودان و کوبا به ۱۰ میلیارد دلار جریمه و تعلیق موقت فعالیت های ارزی این بانک در خاک آمریکا مجازات کرده است.

جریمه فوکر به جرم اروپایی بودن
همچنین بر اساس توافق ژنو قرار شده بود قدرتهای جهانی «صدور مجوز برای تامین قطعات یدکی لازم برای تامین امنیت پروازهای غیر نظامی در ایران و خدمات مرتبط با آن» را انجام دهند. اما در حالی که خبرها حکایت از تلاش ایرباس برای ورود به معامله تجاری با ایران داشت، وزارت خزانه داری آمریکا و همچنین دادگاه عالی این کشور، شرکت هواپیمایی هلندی فوکر را به خاطر فروش قطعات هواپیما به ایران و سودان و نقض تحریم‌های واشنگتن علیه این دو کشور، به مبلغ ۲۱ میلیون دلار جریمه کرد.

شاید اگر این شرکت هلندی نبود این همه مشمول جریمه های آمریکا نمی شد و می توانست بر اساس مجوزی که آمریکا به او داده به فعالیت در ایران بپردازد اما تمام این فعالیتها نشان می دهد آمریکا به دنبال انحصاری کردن تجارت با ایران است.