به گزارشافکارنیوز،قیمت نفت روز چهارشنبه اندکی افزایش یافت، اما تحلیلگران گفتند که چشم انداز قیمت در ۶ ماه آینده به دلیل فزونی عرضه، همچنان کاهشی است.

دیروز پس از آنکه صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۵ را کاهش داد، و(وزیر نفت) ایران اعلام کرد که بدون اقدام حمایتی اوپک قیمت نفت ممکن است تا ۲۵ دلار پایین بیاید، قیمت نفت تا ۵ درصد و بیش از ۲ دلار کاهش یافت.

امروز پس از آنکه تجار گفتند که هر موقع در هفته جاری قیمت برنت به سمت ۴۸ دلار کاهش یابد، اقدام به خرید خواهند کرد، قیمت نفت تثبیت شد.

بر اساس این گزارش، امروز قیمت هر بشکه نفت برنت با ۳۳ سنت افزایش به ۴۸ دلار و ۳۲ سنت رسید، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا با ۴۴ سنت رشد به ۴۶ دلار و ۹۱ سنت رسید.
اما تحلیلگران گفتند، انتظار دارند قیمت ها در ۶ ماه آینده همچنان پایین باقی بماند.

بانک بی ان پی پاریباس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ما انتظار داریم که قیمت ها تضعیف شوند… تقویت قیمت کالاها رابطه معکوسی با قیمت دلار دارد. با توجه به قرار داشتن آمریکا در وضعیت پولی انقباضی و وضعیت انبساطی در اروپا و ژاپن، تقویت مورد انتظار دلار مانعی بر سر راه هرگونه افزایش قیمت نفت خواهد بود.»

بانک مورگان استنلی نیز در یادداشتی اعلام کرد: «حتی اگر عوامل پایه ای بازار تغییر جهت دهند، افزایش حجم ذخایر نفت خام آمریکا مشکل ساز خواهد بود. معمولا قبل از افزایش ادامه دار قیمت ها، باید فزونی حجم ذخایر باید کاهش یابد.»

کاهش قیمت نفت، در حال پایین آوردن نرخ تورم در بسیاری از کشورها به خصوص اقتصادهای آسیایی و اروپایی است که برای تامین بسیاری از نیازهای خود باید واردات انجام دهند.
گروه انرژی پیرا نیز در یادداشتی نوشت: نرخ های تورم اصلی در اقتصادهای توسعه یافته، به دلیل کاهش قیمت نفت، افت کرده است.