به گزارشافکارنیوز،حمید چیت‌چیان اظهار داشت: توسعه کشاورزی مسلماً یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی است و هیچ کس موافق تعطیلی کشاورزی و یا کاهش سهم این بخش از اقتصاد ملی نیست.

وی افزود: متأسفانه برخی از اینکه ما بر اصلاح الگوی کشت تأکید می‌کنیم، تلقی می‌کنند که وزارت نیرو به‌دنبال تعطیلی بخش کشاورزی به‌دلیل بحران آب است یا برخی می‌گویند که برنامه‌های وزارت نیرو به کاهش درآمد کشاورزان می‌انجامد در حالی که این‌طور نیست.

وزیر نیرو با بیان " این واقعیتی است که حدود ۹۰ درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است "، گفت: وقتی با بحران آب در کشور مواجهیم و در تأمین بیشتر آب با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو هستیم باید در مصرف به‌سمت بهره‌وری بهینه حرکت کنیم و مسلماً با افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی که پرمصرف‌ترین بخش کشور در مصرف آب است، می‌توانیم گامهای مؤثری در مهار بحران آبی برداریم.

وی ادامه داد: حرف ما این نیست که کشاورز کمتر بکارد، حرف ما این است که می‌توان با اصلاح الگوی کشت و ارتقای سیستم‌های آبیاری، علاوه بر مصرف کمتر آب، محصول بیشتری از هر هکتار زمین برداشت کرد که این رویکرد برد برد تمامی سودش برای کشاورزان و دیگر آحاد جامعه است.

این عضو کابینه دولت با بیان " همکاری‌های خوبی با وزارت جهاد کشاورزی برای شناسایی و اعمال تغییرات در اصلاح سیستم‌های آبیاری و کشت در کشور آغاز شده "، گفت: با توجه به درگیر بودن شهرها و روستاهای کشور با بحران آبی، تقاضای‌مان این بوده و این است که در اصلاح الگوی کشت به کارها سرعت دهیم.

چیت‌چیان تصریح کرد: وقتی می‌شود با اصلاح سیستم آبیاری با رساندن مصرف آب به نصف، برداشت محصول را سه‌برابر کرد که این نمونه به‌وضوح در برخی زمین‌های کشاورزی با شرایط یکسان تست شده، چرا این کار را نکنیم؟

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: برخی اظهار نظرها و موضع گیریها کمی عجولانه و از روی کماطلاعی است که امیدواریم بتوانیم با تعامل یکپارچهای که بین دولت و مجلس شورای اسلامی برای نجات کشور از تأثیرات سوء بحران آبی شکل گرفته، به اصلاح رویه مصرف آب در کشور سرعت دهیم.