به گزارش افکارنیوز، بازار مسکن در شروع سال ۹۴ با اعمال شوک جدید به متعاملین، عملکرد فوق‌العاده بهتر از آنچه برای امسال پیش‌بینی می‌شد را به ثبت رساند و باعثریزش ۱۰ درصدی قیمت آپارتمان در تهران شد. این میزان افت ماهانه که در یک‌سال اخیر بی‌سابقه بوده، سطح کنونی قیمت مسکن در پایتخت را پس از ۱۱ ماه، بار دیگر به زیر متری ۴ میلیون تومان آورد.

کارشناسان اقتصاد مسکن اواخر سال گذشته، چشم‌انداز «قیمت» در سال جدید را در دو سناریوی «خوش‌بینانه» و «بدبینانه» به ترتیب «کاهشی» و «بدون نوسان» تصویر کردند و درباره وضعیت آتی «معاملات» نیز تنها یک حالت «پایان رکود» را تخمین زدند.
هم‌اکنون کارنامه فروردین‌ بازار ملک، وقوع سناریوی اول، حداقل در اولین ماه سال۹۴ را تایید می‌کند هر چند علائمی از انتهای رکود معاملاتی در آن دیده نمی‌شود.

امواج کاهش ماهانه قیمت مسکن که سال گذشته در ۶ نوبت، از ارزش ریالی آپارتمان‌های شهر تهران کاست، در فروردین امسال با «قدرت بیشتر» باز هم تکرار شد طوری که برآوردها از افت ۱۰ درصدی میانگین قیمت کنونی واحدهای مسکونی نسبت به آخرین ماه سال گذشته حکایت دارد. در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران از مترمربعی ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان در اسفند سال۹۳ به سطح ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان در فروردین۹۴ نزول کرده است. به این ترتیب، قیمت مسکن در پایتخت پس‌از ۱۱ ماه، بار دیگر به سطح کمتر از متری ۴ میلیون تومان ریزش کرد و تقریبا با تراز قیمت فروردین۹۳، برابر شد.

سال گذشته همین موقع، میانگین قیمت آپارتمان در این کلان‌شهر با ۷ درصد کاهش ماهانه، به متری ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسیده بود؛ اما هم‌اکنون «رکورد تعدیل قیمت» به‌رغم گذشت دست‌کم ۲۰ماه از طول عمر رکود مسکن، ۳ واحد درصد بیشتر از میانه رکود(فروردین پارسال) است. بررسی‌ها نشان می‌دهد: در بازار مسکن همواره با شروع سال جدید، دو متغیر «قیمت» و «حجم معاملات» تحت‌تاثیر روشن نبودن مسیر برای خریدار و فروشنده، با کاهش نسبت به آخرین ماه سال قبل، همراه می‌شود اما آنچه در شروع سال جاری برای قیمت مسکن رقم خورد، بیش‌از حد طبیعی و مورد انتظار بود.

تحقیقات میدانی و آماری تصریح می‌کند: میزان کاهش قیمت مسکن و همچنین کاهش حجم خرید آپارتمان در فروردین امسال در تهران به مراتب شدیدتر از آنچه در فروردین سال گذشته رخ داد، بوده است. در ۲۹روز اخیر، فقط ۴ هزار و ۵۰ واحد مسکونی توسط بنگاه‌های املاک در تهران فروخته شد که این میزان معامله خرید ۷۰ درصد نسبت به معاملات اسفند۹۳ و ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۳ کاهش یافته است.

این در حالی است که فروردین پارسال ۶۶۰۰ آپارتمان در این کلان‌شهر فروش رفت که حداکثر ۵۳ درصد نسبت به معاملات اسفند۹۲ افت کرده بود. بنابراین مقایسه این دو آمار از تشدید رکود معاملاتی در فروردین امسال حکایت دارد.

با این حال، کماکان کارشناسان اقتصاد مسکن به بهبود شرایط بازار در ماه‌های آتی خوش‌بین هستند و علت سقوط بازار در فروردین ماه را ناشی از شرایط خاص از جمله «بیم و امید» تقاضای مصرفی به نحوه تاثیر تحولات سیاسی و مذاکرات بین‌المللی، بر قیمت مسکن عنوان می‌کنند. متقاضیان خرید منتظر تعدیل بیشتر قیمت مسکن هستند و به همین خاطر از انبوه فایل‌های فروش در بنگاه‌ها استقبال نمی‌کنند.

حداکثر میزان کاهش ماهانه قیمت مسکن در ماه‌های سال۹۳، در ماه فروردین رقم خورد که ۷ درصد بود؛ بعد از آن حداکثر افت ماهانه از نرخ منفی ۵/۲ درصد تجاوز نکرد. به این ترتیب نزول ابتدای امسال، یک رکورد در مقایسه با تغییرات قیمت سال گذشته، محسوب می‌شود.