به گزارش افکارنیوز، شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» در گزارشی اعلام کرد که در هفته‌های اخیر قیمت مواد اولیه به طور مداوم در حال کاهش بوده و حتی شاخص کالای بلومبرگ نیز دوشنبه گذشته به پایین‌ترین حد در ۱۳ سال گذشته رسیده و سردسته کالاهای سقوط کرده طلا بوده است.

فرانسیسکو بلانش در رابطه با اینکه این کاهش قیمت در حوزه کالاها تا کجا پیش خواهد رفت؟ اظهار کرد: به نظر می‌رسد در حال حاضر بادهای مخالف در بازارهای کالایی به وزیدن ادامه دهند و قیمت را بیشتر از این پایین ببرند.

به گفته بلانش تضعیف یوآن و از طرف دیگر ضعیف شدن یورو که دو مورد از مهم‌ترین عوامل خارج از آمریکا برای تحت فشار قرار دادن بازار کالا هستند، باعثشده که در این بخش شاهد افت قیمت‌ها باشیم. وی ادامه داد: اتفاقاتی که اخیراً در بازار نفت افتاده نیز قطعاً در پایین رفتن قیمت‌ها مؤثر بوده است.

بلانش ضمن تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود ضعف بازارهای کالایی چند ماه دیگر ادامه یابد، گفت: در مورد نفت، بعید می‌دانم قیمت‌ها به اندازه‌ای که در مارس ۲۰۱۵ پایین آمد، کاهش یابد اما انتظار می‌رود تا اکتبر و سپتامبر چند دلار دیگر نیز کاهش پیدا کند.

وی بنزین را تنها کالایی در این عرصه دانست که هنوز با قیمت بالای ۱.۹۰ دلار در هر گالن خرید و فروش می‌شود که البته آن هم هفته گذشته ۲.۲۰ دلار بوده است، هرچند بنزین هم برای پایین رفتن هنوز کمی جا دارد و می‌تواند نفت خام را نیز با خود پایین بکشد.

تحلیل‌گر «بنک آو آمریکا» عوامل کاهنده قیمت نفت و طلا را اینگونه توصیف کرد: ماجرای طلا با نفت کمی فرق دارد. قیمت طلا تقریباً از هر بازار دیگری تأثیر می‌پذیرد. برای مثال بازار کالای ضعیف‌تر، افزایش نرخ بهره، دلار قدرتمند و از همه مهم‌تر بازار سهام بدون نوسان باعثمی‌شود مردم تمایل کمتری به خرید طلا داشته باشند. بنابراین ترکیبی از تمامی عوامل نامساعد موجب شده طلا این روزها بازار خوبی نداشته باشد.

مجری «بلومبرگ» با اشاره به گزارش بلانش درباره ناهماهنگی میان قیمت‌های فلزات از قبیل آلومینیوم و مس، دلیل اهمیت این موضوع را جویا شد که بلانش گفت: این قضیه نشان می‌دهد به آخرین فاز آشفتگی بازار کالا نزدیک می‌شویم.

وی افزود: با تصاحب حدود ۵۰ درصد سهام کالای جهان توسط چین و این نکته که اکنون بازار اشباع شده و مازاد تولید وجود دارد، قیمت‌ها ناچار به سطحی سقوط می‌کند که مقدار عرضه و تقاضا به تعادل برسد و لذا همین نکته باعثشده قیمت فلزات بدون ربط و هماهنگی با هم تغییر کند.

بلانش تصریح کرد: بازارهای کالایی اکنون در وضعیتی است که نمیتوان پیشبینی کرد چه زمانی، چه اتفاقی میافتد و حتماً لازم است تا ماه سپتامبر یا دسامبر صبر کنیم تا اولین مرحله افزایش نرخ بهره فدرالرزرو انجام شود و بعد از آن در مورد روند قیمت کالاها نظر بدهیم.