به گزارشافکارخبر، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور طی روزهای گذشته اعلام کرد که یارانه نقدی شهریور ماه ۲۷ یا ۲۸ این ماه پرداخت می‌شود. هرچند نوبخت آمار دقیق از زمان واریز یارانه نقدی خانوار اعلام نکرده است، اما شاید این موضوع ارتباطی مستقیم با مصیبت عظمای دولت دارد.


ماه گذشته وزیر اقتصاد در نشستی با حضور خبرنگاران اعلام کرده بود، شب پرداخت یارانه نقدی مصیبت عظمای دولت است، همچنین پس از آن وزیر نفت شب پرداخت یارانه‌ها را به عذاب الیم تشبیه کرده بود.


برخی مقامات دولتی هم در پاسخ به انتقاد نمایندگان از این که چرا دولتی ها شب پرداخت یارانه را به عذاب الیم یا مصیبت عظمی تشبیه کرده اند، گفتند، دولت از این که یارانه به مردم می‌پردازد، ناراحت نیست و خیلی هم خوشحال است، اما ناراحتی بابت تامین منابع این یارانه است که با وجود کاهش درآمد دولت، هر ماه به زحمت حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان منابع باید تهیه کند و به یارانه نقدی خانوار اختصاص دهد، از طرفی با این مقدار پول می‌توان مانند یک کارخانه بزرگ خودروسازی یا پالایشگاه خیلی بزرگ ساخت، اگر یارانه هدفمند بود و به جای پرداخت نقدی به مردم، سرمایه‌گذاری می‌شد و از محل عایدی سرمایه به نیازمندان داده می‌شد یا شغل ایجاد می‌شد، بهتر نبود؟


پرداخت یارانه‌ها ۲۲ هر ماه صورت می‌گرفت که پس از آن به ۲۴ هر ماه منتقل شد، یارانه ماه قبل ۲۶ مرداد بود و اکنون یارانه شهریور ماه نیز به گفته نوبخت ۲۷ یا ۲۸ واریز خواهد شد.


پرداخت یارانه نقدی از زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها به ۲۸ آذر ماه ۸۹ برمی‌گردد که در ماه‌های اول به صورت ۲ ماه یکبار و پس از آن هر ماه پرداخت شد.


زنگنه وزیر نفت گفته بود، این وزارتخانه روزانه ۱۴۵ میلیارد تومان برای منابع یارانه نقدی می‌پردازد.


در حال حاضر در بودجه ۹۴ با پیشنهاد مجلس سقف اعتبار یارانه نقدی از ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۳۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و در این راستا به گفته مسئولان وزارت رفاه تا مرداد ماه حدود ۲ میلیون نفر از غیر نیازمندان یارانه‌بگیر حذف شده‌اند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که فرزین معاون وزیر اقتصاد دولت سابق با دفاع از پرداخت یارانه نقدی به خانوار عنوان کرده بود، دولت از محل اجرای قانون هدفمندی ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارد.

انتهای پیام / ب